Зонінг як інструмент вдосконалення ГенПлану Одеси

Блог

Поряд з багатьма недоліками проекту Генплана міста Одеси, існує багато ризиків, навіть за умови ідеального виконання, щодо його адекватної реалізації. Одним з основних ризиків є намагання інвесторів витиснути максимум вигоди з їхніх ділянок, що в результаті може призвести і вже призводить до порушення архітектурного вигляду міста.

Одним з основних інструментів регулювання містобудівної діяльності в розвинутих країнах світу є зонінг (анг. zoning).  Це система документацій яка визначає функціональне призначення та рамкові показники використання окремих земельних ділянок. Наприклад може бути встановлена максимальна висота будівлі на ділянці, густота населення, коефіцієнт використання ділянки (частка ділянки яка може бути використана під «пляму» будівництва) тощо.

Згідно нового закону, прийнятого в минулому році: «Про врегулювання містобудівної діяльності» зонінг під назвою :план зонування територій, впроваджується в Україні. На практиці поки практично такий план розроблений в Полтаві, є досвід зонінгу в Чернігові.

Згідно нового закону, план територій розробляється на основі генерального плану міста і може бути, як у його складі, так і окремим документом. В генплані Одеси зонінгу як такого не має, принаймні громадськості про нього не відомо. Існують деякі обмеження по будівництву, але тільки в історичних ареалах міста і тільки по максимальній висоті будівель.

Зонінг є відкритим документом який спеціально створений для інвесторів. Його існування породжує ряд позитивних наслідків:

1.  1. Передбачуваність та прозорість розвитку територій міста, що підвищить інвестиційну привабливість.

2.   2. Зрозумілість перспектив міста, окремих його частин як для бізнесу так і для простих мешканців міста.

3.   3. Сприятиме зниженню рівня корумпованості сфери будівництва, яка зараз є однією з «флагманів тіньової економіки».

В Одесі з огляду на всю неоднозначність і навіть скандальність проекту генерального плану міста, було б доцільно розробити та включити в нього план зонування територій. Маю надію громадські слухання які мають бути проведені за ініціативи «Демократичного Альянсу» допоможуть провадити цю ідею у життя. А одеська місцева влада зможе продемонструвати чи насправді вона робить все для одеситів.