Шкільні благодійні внески - з чого починати?
Питання внесків бентежило мій розум вже давно, але 9 років поспіль я займала досить пасивну позицію. Події в країні останнього року надали розуміння, що треба кудись рухатися. Сподіваюся, що короткий опис моїх перших кроків підтримає тих, хто прагне змін і готовий їх ініціювати.
Для початку обрала 2 напрямки:
- Збір інформації - для підвищення компетентності;
- Індивідуальні бесіди з батьками - аби скласти уявлення про громадську думку та виявляти, об’єднати і зробити активними прихильників – тобто сформувати нову, більш освічену, громаду.
Збір інформації
1. Оскільки вже декілька років виконую функції класного скарбника, я точно знала, що в нашій школі батьківські кошти обліковуються в неповному обсязі. Закон «Про доступ до публічної інформації» надає можливість через написання інформаційного запиту отримувати будь-яку інформацію про фінансування, документи, тощо. Форму написання інформаційного запиту можна знайти тут.
Відповідно, я написала запити на інформацію:
- до Управління освіти - про обсяг бюджетних та благодійних батьківських внесків в моїй школі у 2013 році. Відповідь у моєму попередньому дописі;
- до школи - про обсяг благодійних батьківських внесків у 2013 році (щоправда, відповідь мені надали в усній формі). В школі мені також надали копію Розрахунку до кошторису (це потреби школи, що передаються на Управління освіти і фінансуються з бюджету).
Крім того, я звернулася особисто до декількох знайомих мам - голів класних батьківських комітетів і приблизно оцінила реальний розмір зібраних коштів і напрямки витрат. Аналіз отриманих даних дозволив констатувати факт недостатнього обліку батьківських грошей та непрозорої їх витрати.
2. Звісно, ознайомилася з нормативною базою:
- в школі мені надали копію наказу «Про збір і використання благодійних та спонсорських внесків в школі»;
- у відділі освіти - наказ Управління освіти Житомирської міської ради «Про проведення звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх навчальних закладів м. Житомира перед педагогічними колективами та громадськістю за підсумками 2012-2013 навчального року» та наказ «Про посилення контролю за порядком отримання благодійних внесків»;
- Закон України «Про благодійництво та благодійні організації”
В принципі, цього буде достатньо, щоби скласти більш-менш правильне уявлення про благодійну діяльність батьків та спонсорів. Але, за бажанням, можна запитати в міській (районній) раді список нормативних документів, що регулюють порядок отримання навчальними закладами благодійної допомоги.
Індивідуальні бесіди з батьками
1. Щоби актуалізувати питання благодійних внесків серед інших батьків, знайшла гарний привід для бесіди - надрукувала звернення до голови Шкільного батьківського комітету від батьківської громади наступного змісту:
«Просимо переглянути на засіданнях шкільного батьківського комітету систему збору та обліку благодійних внесків батьків як таку, що порушує право дитини на доступне навчання, розширює можливості розвитку корупції в державі та не відповідає суті благодійництва».
Для мене це було по суті соціологічне опитування. Підходила до батьків, обговорювала проблему, пропонувала підписатися. Зустрічала різні реакції, але таких, що сказали «Вважаю, що як є – то є правильно, і нехай так і буде» з 51 виявилося лише двоє.
2. За порадою знайомих отримані дані оформила в запис у блог “Щодо шкільних
благодійних внесків…” Звичайно, реакція надала мені моральної підтримки, впевненості, що іду у вірному напрямку. Вдячна усім, хто виділив час для ознайомлення, всім, хто відписався. Завдяки статті я маю тепер зв’язок з батьками з інших шкіл, садочків, інших міст.
Цей зв’язок потрібен не тільки як канал для додаткової інформації, а й як можливість підтримувати один одного, оскільки часто активні батьки відчувають себе самотніми в своїй правій справі.
Я й надалі інформуватиму всіх бажаючих про свою діяльність. В наступній частині спробую описати схему фінансування бюджетної установи (звичайно, в найпростішій формі). На мою думку, коли цю схему вдасться донести до «всіх і кожного», навести лад в батьківській благодійній допомозі буде набагато легше.
Шановні читачі, якщо у вас виникнуть питання або бажання поділитися особистим досвідом з цієї проблеми - будь ласка, будьмо на зв’язку!
Наталія, [email protected].