Місто дружнє до людей. Європейський досвід.

Вибори виборами, а робити міста комфортними та дружніми до людей необхідно незалежно від виборчої пори року.
На відміну від інших політичних партій, Демократичний Альянс постійно організовує для своїх членів освітні лекції, семінари, тренінги за участі, як українських, так і фахівців із закордону. І ми не обмежуємося лише Україною, у нашого актива є можливість проходити стажування і закордоном. Яка ще з політичних партій це робить? - написала якось в пості перед виборами до Київради.
I ось і мені пощастило бути в одній з груп демальянсівців, що стажувалися в Німеччині в липні місяці в м. Трір. Подорож була насиченою на зустрічі та огляд об’єктів, а ще більше на кількість інформації. В принципі, на перший погляд нічого такого, до чого б не були готові, мовляв, це ж Європа. Але з кожним днем, все більше занурюючись у деталі - наша свідомість ламалася, все дужче хотілося додому. Судячи зі всього - зачепило, дуже... У кожного з нас вирували емоції і досі деякі не можуть справитися з існуючою несправедливістю.
- Ми, українці, така чудова нація, і все в нас є, але чому ж так погано живемо?
- Коли до влади прийдуть чесні, професійні політики, для яких працювати при владі, - значить працювати для людей, працювати ради суспільного блага? – Коли самі такі будемо і свідомо виберемо собі подібних.
- Чому до таких простих та благородних рішень не спромоглися українці за 23 роки, а інші можуть? – Тому що так історично склалося.
- Коли ж ми позбудемось нашої генетичної пам'яті і нарешті “наїмося” і перестанемо жити лише ради задоволення власних низинних потреб? - Або зараз або ніколи.
Самі ми не захотіли, прийшов час і за нас попіклувалися. Сучасна історія підвела українців до переоцінки цінностей, до духовного зросту та вихованню любові одне до одного, власне до подій, які нас змінюють. Лише наше громадянське суспільство, яке тільки почало формуватися, своїми чіткими діями може привести до змін, до відновлення довіри до державних інституцій та реанімації української політики. Тому, саме зараз той випадок, коли “хто, як не я”, “один в полі воїн”, та “історію може змінити навіть одна людина”.
І саме тому мені окремо б хотілося звернути увагу на високий рівень громадської активності населення в дослідженному регіоні. Громадськість бере безпосередню участь у процесах розробки i ухваленніні широкого кола питань щодо життя місцевої громади. Проходять громадські слуханнях, кругли столи, публічні обговорення; місцеві чиновники ніколи не лишаються без громадського контролю. Громадяни використовують увесь арсенал інструментів впливу на владні структури та захисту громадських інтересів. Тому тут вперше розумієш, що значить вислів “слугі народу”.
Ось і такий простий цікавий факт: культура волонтерства дуже розвинена в країнах Європи. В деяких з них майже половина населення залучена до волонтерських практик, в Німеччині – біля 36%, тому що бути соціально активним та займатися суспільно корисною справою – це престижно. Нікуди не дінешся: політика узагальнюється в економіку, економіка в культуру.
Але нам ніхто не забороняє взяти від Європи, в тому числі Німеччини, найкращий досвід та збудувати нарешті свою власну, не менш соціально активну, країну. Отже про все по черзі.
Вирішення питання енергозалежності.
В Трірі дуже вразив еко-будиночок та господарі, які його створили. В будиночку ми ближче познайомилися з альтернативними джералами енергії: сонячним колектором, сонячними панелями, натуральними матеріалами для утеплення та енергозберігання. Кинулося в очі, що господарі, не лише таким чином економлять, а по-справжньому піклуються про навколишнє середовище, здоров’я родини та світу, відчувається їх свідоме розуміння проблеми вичерпності природних ресурсів. І у таких сімей не стоїть питання купити нове авто чи ще одну сонячну панель, звісно рішення буде на користь другої. А щодо економії, цьому в німців треба повчитися. Тут дуже дбайливо використовують воду, електроенергію, навіть дощова вода використовується ефективно – у санвузлах.
Наше найголовніше завдання залучення інвестицій і терміново впроваджувати широке використання альтернативних джерел енергії, щоб не бути залежними від російського газу, дорогих енергоносіїв, використовувати енергію води, сонця, вітру, біомаси, модернізувати існуючу систему тепло- та енергопостачання.
Яким було моє здивування, коли одразу після повернення додому в Києві проходив Перший український хакатон SunnyDayKyiv, де молоді українські науковці представили “сонячні концентратори” і обіцяли поділитися найкращими досягненнями абсолютно безкоштовно просто заради того аби допомогти українцям зекономити витрати на енергоносії. А восени цього року в Каліфорнії запрацювала найбільша у світі сонячна геліотермальна станція, не експериментальна, а звичайна працююча. По всьому світу таких станцій працює близько 100 (всі за останні 5 років). І ще, дуже цікаво, неподалік від м. Трір, між Кьольном та Аахен відкрився перший "зелений" вокзал, станція Керпен-Хоррем, при експлуатації якої не утворюється вуглекислий газ, застосовуються сонячна енергія, сонячні теплові і геотермальні системи, зроблені для енергетики, опалювання і охолодження. На даху, що озеленює, збиратиметься дощова вода для туалетів, як освітлення використовується денне світло. Її вже назвали "моделлю майбутнього".
А тим часом в Україні “ноу-хау” від прем’єр-міністра: держава стимулюватиме перехід з газових котлів на котли на іншому паливі пільгами у вигляді зниженого тарифу на електроенергію і підвищеною рентабельністю, а також знижками для споживачів. Це вже щось. Хоча в країні вже давно існують законодавчі стимули щодо впровадження альтернативних джерел енергії: встановлення “зеленого” тарифу на електроенергію, пільги на імпорт обладнання та інші податкові пільги, державні гарантії захисту іноземних інвестицій, діє Кіотській протокол.
Залучення інвестицій.
Створити привабливі умови для інвесторів. Що потрібно щоб він прийшов до нас? По перше місто має буде привабливим, а по друге створені вигідні, “дружні для підприємців”, умови для ведення бізнесу з перспективою росту.
Привабливість і комфортні умови – чому б не створити? А не здирати з інвестора раз, або два, або скільки витримає, і, захлинаючись, він таки піде. Місцевій владі виділяти землю для “зон для підприємців”, так як це було зроблено в Трірі: залежно від масштабу проекту, надавати землю в оренду навіть за “умовні кошти”, враховуючи скільки робочих місць надасть цей бізнес та скільки податків буде постійно сплачуватися до місцевого бюджету. Та допомогти інвесторам швидко впоратися з бюрократією, це теж одне з найважливіших питань. Для цього при місцевих органах управління створити спеціальні відділи, так званих омбудсменів для інвесторів, котрі швидко вирішують всі формальні питання. В Трірі, навіть було таке, що інвестор подав документи та розкачувався, і яким було здивування, коли всі дозвільні документи вже готові, а інвестор ще не готовий запускатися. Ось вам підхід.
Щодо привабливості містечка або міста, наявність культурно історичної спадщини - це добре, не менш важливим є урбаністика та культурно - масові заходи. Як правило такі заходи проводяться в центрі міста. Тут вже ми цікаві не лише для інвесторів, але і для туристів. Тому ті підприємці, які мають бізнес в центральних районах, створюють кооперативи, що спонсорують майже власним коштом, частково за рахунок бюджету міста, різноманітні івенти, заходи для гостей та населення. І всім добре – і підприємці в результаті заробляють і бюджет наповнюється і люди щасливі.
Дороги, громадський транспорт та паркінг.
В Трірі центр міста звичайно пішохідний. На під’їздах до центру особливих заторів не помічено. Бо з усіх можливих під’їздах побудовані підземні паркінги, яким би шляхом не їхав до центру, все одно натрапиш на паркінг, вірне рішення для міського планування. Паркінг, звісно не дешевий, але значно дорожче вам обійдеться штраф за паркову в недозволеному місці. Тут штрафують всіх, навіть начальників місцевої поліції та їх родичів, про що самі начальники поліції і розповіли.
Але завжди є альтернатива – якісний громадський транспорт. Система громадського транспорту в Німеччині – одна з найефективніших в Європі. Щоб зменшити кількість авто на дорогах, та збільшити популярність громадського транспорту місцеві транспортні компанії постійно працюють над підвищенням якості та комфорту. В часи пік, наприклад, також працюють приватні автобуси, які додатково наймає місцева транспортна компанія, щоб врегулювати графік руху. Тут ви не побачите автобусів скромніших за клас “Мерседес” з системою сучасної навігації та чітким графіком виконання маршрутів. Автобусний парк постійно оновлюється, на вулицях міста можна зустріти автобуси з еко-знаком “Блакитний ангел”, що відповідає сучасному рівню безпеки для довкілля. Середній вік автобусів в Трірі – 7 років, а потім ці автобуси продають у Казахстан та інші країни.
“Дороги – це наше все, чим якісніші вони, тим довше буде служити нам наш транспорт.” В Німеччині це розуміють, тому дороги є національною гордістю. Тут: дороги для якісного транспорту, якісний транспорт для людей.
Утилізація та переробка сміття.
Дуже важливе і необхідне завдання для сучасного світу. Відвідали сміттєво-переробний завод. Вразила турбота про навколишнє середовище і здоров’я всього живого не лише від працівників заводу але й свідомих громадян, що вже декілька десятків років розподіляють сміття та у свій час підтримали пропозицію місцевих чиновників про будівництво комунального підприємства по сортуванню та часткової переробки сміття. В свою чергу містяни отримали низькі тарифи на переробку та вивіз сміття. Тут все унікально і водночас просто і прозоро. Вивіз сміття можуть здійснювати і приватні компанії, але за умови прозорих тендерів. Старі ж сміттєзвалища німці вирішили ліквідувати, законсервувавши їх в одному місці, але і тут з вигодою – видобуваючи метан, біогаз, який тут же використовують на поряд розташованій водоочисній станції, щоб отруйні елементи не потрапили до місцевої річки та грунтових вод. Отже при створенні будь-якого продукту, підприємцю слід заздалегідь подумати про упаковку і як її утилізувати, тому що в Німеччині у вартість товару включена вартість утилізації упаковки. Тому більшість упаковок прості або з матеріалу багаторазового використання, недорогого у переробці.
А що ж нам робити з вже багато чисельними сміттєзвалищами? – Можна використати досвід німецьких колег: видобувати біогаз, який можна використовувати для опалення, як мінімум.
Нерухомість та земля.
Порушення нашого діючого законодавства в сфері нерухомості породжує умови для різних спекулятивних схем, зловживань та недоотримання бюджетних коштів. В Німеччині існує чітке розділення житлового фонду на приватний і соціальний сектори. Це є стратегічно важливим для формування житлової політики. Тут уряд зацікавлений в скороченні бюджетних витрат, прагне до створення умов для збільшення приватного сектора і скорочення соціального сектора, що являється за своєю суттю дотаційним.
На перший погляд ніби то все правильно, якщо земля та нерухомість зростають у ціні – то і власники стають заможніші, але суспільство не розуміє економічних зв’язків нерегульованих ринкових відносин: якщо зростає в ціні нерухомість, то і автоматично зростає оренда. Від ціни на нерухомість залежить можливість мешканців придбати її у власність або навіть орендувати.
Які ж тут створені умови? Місцева влада в м.Трір має можливість контролювати вартість землі/нерухомості, тим самим забезпечити стабільність та добробут мешканців міста, а не спекулянтів, своєчасно забезпечуючи пропозицію на ринку. А яким же чином вдалося встановити ринкову вартість нерухомого майна, дуже просто – перше право викупу має міська влада. Ця умова перекреслює всі можливості спекуляцій на даному ринку. Сплачується 5% податку в державний бюджет в повному обсязі, таким чином влада контролює ринкову вартість нерухомості. Якщо ринкова вартість пішла вгору, також є механізми контролю: зменшити попит, збільшивши пропозицію. Є можливість побудувати нові будинки, але в Німеччині не можливо будівництво без інфраструктури поряд, це головна умова. Окрім того що поряд будуються, дитсадки, школи, медичні установи, обов’язковою є зелена зона. Дивно було дивитись на цілі гектари зелених зон зі спортмайданчиками, безкоштовними парками розваг, місцями для відпочинку дітей та дорослих. Ось воно місто дружнє до людей.
З усього дослідженого в Трірі можна зробити один простий висновок: існує величезна різниця в підходах. I щоб я не написала про ту чи іншу сферу – справа не в інструментах та технологіях – їх безліч, саме - підходи, мотивація докорінно відрізняються: все - заради суспільного блага, бо якість життя – це частина європейської культури.
За враження від усього побаченого хочу подякувати Норберту Нойхазу, віце-меру м.Трір по економіці (1989-1999 рр), для якого ідеологія християнської демократії та вищі цінності є принципами життя.