Підсумки «Народного бюджету» Одеси, або як зробити гучний піар на роботі, яку ви погано виконуєте

Блог

Прийнята восени 2012 року програма з самого початку, стала центральною ланкою передвиборчої агітації Партії Регіонів в Одесі та Одеській області. Не дивлячись на те, що програма фінансувалася з обласного та міського бюджетів, регіональні лідери розгорнули широку інформаційну капанію, де «Народний бюджет» прямо ототожнювався з правлячою партією, навіть на робітників, які виконували роботи пов’язані з програмою, вдягали символіку регіоналів.

 
Всього з міського бюджету планувалось виділити 64 мільйони гривень. Вже восени стало зрозуміло, що коштів на “Народний бюджет” не вистачає і його виконання в повному обсязі стає примарним - на жовтень 2012 року програма  була профінансована лише на 27%.
 
Але наближались вибори, виборцям слід було показати «роботу». Тому частина робіт була виконана за кошт самих фірм підрядників, деякі з яких за дивним збігом обставин знаходились у власності кандидатів в народні депутати. Фінансування неоплачених робіт, в сумі 31,6 млн грн було закладено в бюджет міста на 2013 рік. Таким чином, це своєрідний кредит, який місто повинно тепер повертати
 
Такий випадок не  поодинокий, так, наприклад, за роботи в рамках програми «Підготовки Одеси до Євро-2012» (яке у нас так і не відбулося) місто розраховується до сих пір, її фінансування було закладено і в бюджет 2012 року і в 2013.
 
Всього за 2012 рік витрачено 27,7 мільйонів гривень в рамках «Народного бюджету», що склало 43% від запланованої суми. В бюджет 2013 року дофінансування незакінчених об’єктів не закладено, звичайно вони ще можуть потрапити до «Народного бюджету – 2013 року», а можуть і не потрапити, тому подальша їх доля наразі невідома. Це говорить про ще один недолік цієї програми: неможливість нормально реалізовувати довгострокові проекти.
 
В підсумку можна виділити такі плюси і мінуси “Народного бюджету” Партії Регіонів 
 
Єдиний плюс полягає в тому, що щось в місті робиться, ремонтуються якісь дороги та будинки, закупається обладнання для дит. садків тощо.
               
До мінусів можна віднести:
1.  Програма є політизованою і направлена на піар партії влади. Номінально такої програми в місті не існує, в жодному офіційному документів и не зустрінете назви «народний бюджет», але все це фінансується з міського бюджету, як бюджет розвитку.
2.  Непрозорість тендерних процедур, за якими підряди отримують компанії можновладців з сумнівними цінами на роботи.
3.  Неможливість нормально реалізовувати довгострокові проекти: програма приймається весною, поки пройдуть тендери, надійдуть кошти, там і зима, рік завершується. Якщо і залучати громадськість до формування бюджету, то це напевно потрібно було робити ще в попередньому році і в зовсім іншому форматі.
 
Таким чином, анонсоване подальше продовження програми на 2013 рік виглядає дивним і необґрунтованим, продовженням піар-акції влади та освоєння бюджетних коштів зацікавленими сторонами, які наближені до неї.
___________
Моніторинг «Народного бюджету» проводиться Одеською командою Демократичного Альянсу з метою контролю його виконання, законності витрачання бюджетних коштів та інформування одеситів щодо цих процесів.