Фальшування нині не злочин
Для мене функція спостерігача закінчилася декілька днів тому. На днях забрав відмову в порушенні кримінальної справи (стосунки з поштою у райвідділку якось не склалися) стосовно заяви про злочин на дії голови виборчої дільниці в Голосіївському районі м. Києва. Подолавши коридори кількох установ вона опинилася у все тому ж Голосіївському РУ ГУ МВС в м. Києві.
Основна претензія до голови ДВК Вернигори О. Г. була її відмова оприлюднити списки виборців, що мають голосувати на дому, як того вимагає ч. 2 ст. 86 Закону України «Про вибори народних депутатів України». Що ця відмова була викликана не браком часу стало зрозуміло вже з перших хвилин голосування. До дільниці неодноразово зверталися виборці з метою проголосувати, які виявлялися в списках виборців для голосування на дому. Як зазначали виборці, жодної заяви з відповідним проханням вони не подавали. Більшість таких звернень лунала від громадян, які довгий час не проживали за місцем реєстрації.
На моїй виборчій дільниці осіб, які "виявили бажання" голосувати на дому, було відносно небагато - 37, з яких лише 5 дійсно писали заяви про голосування за місцем проживання. На інших же дільницях цього округу взагалі раптово захворілих було по кілька сотень, що становило 10-20% від всіх виборців на цій дільниці.
Дії голови ДВК гарно оцінює ст. 157 Кримінального кодексу України - перешкоджання роботі офіційного спостерігача, що карається штрафом, обмеженням або позбавленням волі на строк до двох років. А з огляду на явне фальшування документів, то ще й ст. 158 - фальшування виборчої документації, що карається позбавленням волі до 5 років. А є ще стаття 194 - про підробку документів...
Але численні відеоматеріали, акти з свідченням самих виборців, інших спостерігачів не стали аргументом для правоохоронців.
Варто зазначити, в переддень та в день виборів оскаржували дії до виборчої комісії вищого рівня, але безрезультатно. Тож і залишилися правоохоронці, але і ті не побачили ознак правопорушень. Що ж, робити висновки стосовно статей та відповідальності після ліквідації ДВК як юрособи не можу - не юрист. А стосовно "відсутності події кримінального правопорушення" вислів останнього виборця з відео якнайкраще оцінює ситуацію.
P. S. Найкраща роботи на виборах була, напевно, у водія автомобіля, який возив членів ДВК по домівках для голосування. З його слів, йому за кілька годин роботи пообіцяли 100 доларів. Куди саме він мав везти членів ДВК та з якою метою вже не уточнював)