Держкомпідприємництво – паразит українського бізнесу
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розмістив на своєму сайті дуже оптимістичне гасло «Створимо середній клас, захистимо легальний бізнес». Багатообіцяючі слова, які створюють відчуття певної опіки та навіть безпеки. Проте, спосіб, у який Держкомпідприємництво вирішило нас захистити, досить оригінальний.
Бізнес в Україні захищають вже на етапі його створення, максимально обмежуючи число тих, хто ним може займатись. Ситуація нагадує анекдот: «Лелик, будешь в Африке, спички спрячь в укромном месте. Но только не в трусы. - Почему? - Встретишь льва - отсыреют...». Тільки сірниками є креативні бізнесі-ідеї, а з роллю левів чудово справляються державні реєстратори, через необхідність зустрічатись з якими вірогідність скористатись цими ідеями суттєво знижується.
Держава витрачає не малі кошти на утримання цього бюрократичного апарату та розробку нового програмного забезпечення, але процедура реєстрації підприємницької діяльності не полегшується. Причиною цьому, як на мене, є бездарність керівництва Держкомпідприємництва.
Не вдаючись у складні схеми чи приклади успішних реформ у цій галузі окремих країн, хочу дати три поради з оптимізації процесу реєстрації підприємницької діяльності, не витративши на це жодної копійки бюджетних коштів, але суттєво зменшивши черги та навантаження на державних реєстраторів.
Електронна реєстрація до державного реєстратора
Вже давно слід створити електронну реєстрацію на прийом до державного реєстратора. Всі можливості для цього є, наприклад, у сервісах Google, який дозволяє створювати відповідні форми. Доступ до Google Doc, який формуватиметься на основі заявок на реєстрацію робиться загальнодоступним, але без права на адміністрування. У тому числі, для державного реєстратора, який веде прийом згідно цього документа.
При реєстрації на прийом особа вносить власне ПІБ (у разі реєстрації фізичної особи-підприємця) або ПІБ директора юридичної особи, а також на яку дату записується особа та назву реєстраційної дії (реєстрація підприємницької діяльності ФОП/юрособа, внесення змін до установчих документів, подання форми №6 – підтвердження тощо). Довірена особа не може вносити своє ім’я по-батькові - для уникнення зловживань зі сторони юридичних компаній, які надають послуги з реєстрації підприємств і організацій та можуть бронювати місце в черзі безвідносно до клієнта.
Таким чином, ми повністю знімаємо необхідність та потребу займати чергу до державного реєстратора вночі. Маємо можливість контролювати роботу державного реєстратора, який веде прийом поза чергою за хабар чи по-знайомству.
Типові форми установчих документів
Не менше 30% людей відвідують реєстратора по кілька разів у зв’язку з неправильно складеними установчими документами. Кожного разу їм доводиться вчергове займати чергу, витрачати час державного реєстратора та інших відвідувачів.
Суттєво зменшити кількість відмов у реєстрації через неправильність документів можна розмістивши у загальному доступі типовий статут та протокол установчих зборів, в які особа має вписати лише ПІБ засновників та директора, а також розмір статутного капіталу та розподіл часток між засновниками. Окремо розмістити приклади заповнених реєстраційних карток.
Зазначені вище кроки створюють також економічну вигоду для підприємців, які часто користується послугами юридичних фірм виключно через відсутність розуміння порядку складання установчих документів та необхідність вистоювання шалених черг по кілька разів.
Сервісні послуги для заявників
У більшості відділів державної реєстрації відсутні послуги ксерокса, а також продаж реєстраційних карток, що часто створює додаткові незручності. Вирішити це питання можна надавши можливість здійснювати відповідну підприємницьку діяльність в місцях проведення державної реєстрації. Упевнений, що бажаючих надавати послуги ксерокопіювання серед підприємців знайдеться достатньо.