Що чекає ФОПів у зв’язку з введенням терміналів для розрахунків?
16:09, 22.01.2018
Міністерство економічного розвитку підготувало проект постанови, яка зобов’яже всіх фізичних осіб підприємців, що займаються торгівлею, встановлювати безготівкові термінали
Чому уряд прагне зобов’язати всіх фізичних осіб підприємців мати термінали і як це відобразиться на бізнесі?
Ми запитали в аналітика ДемАльянсуВіталія Безгіна.
Віталій Безгін: Я думаю, що багато хто на цьому тижні міг побачити публікації в провідних українських ЗМІз приводу того, що Міністерство економічного розвитку підготувало проект постанови з приводу пост терміналів та електронних способів розрахунку, яке торкнеться усіх ФОПів, які займаються торгівлею, продають товари та послуги.
Дмитро Тузов: Ми розуміємо, що це ФОПи – це найдрібніший вид бізнесу. Чи насправді потрібно ускладнювати життя цьому найдрібнішому прошарку підприємців?
Віталій Безгін: Я думаю, що це питання не в тому, чи це є проблема для бізнесу. Взагалі, якщо ми кажемо про електронні, безготівкові способи розрахунку, то це цивілізований спосіб, який започаткований у всіх цивілізованих країнах світу, і правильно, що Україна рухається цим шляхом.
Але питання саме в імплементації, чи будуть це винятково пост термінали, згідно з розрахунками, яке надало Міністерство, — це 6129 на рік для кожного дрібного підприємця, або 1,1 мільярда для всіх підприємців. Чи це можна буде реалізовувати через електронні системи платежів. На мій погляд, другий шлях є менш витратним для бізнесу, по друге, ми живемо у 2018-му році, і у всіх є інтернет-банкінг і так далі, і навіть в азійських країнах світу це реалізовується саме в такий спосіб.
Навіщо переходити на безготівкові розрахунки? Обслуговувати готівку банально дорого. Бо це перерахунок, це виготовлення, інкасація, тобто додаткові витрати, тому потрібно ці витрати мінімізувати. Але це зробити потрібно більш лояльніше для бізнесу.
Дмитро Тузов: Що заважає?
Віталій Безгін: В проекті постанови написано, що ці безготівкові розрахунки можуть здійснюватися як через пост-термінал, так і за рахунок сервісів. Але тут такий цікавий момент: в українському законодавстві ніде не прописано, що є сервіси.
Дмитро Тузов: Але й відкрили двері. Тепер працівникам фіскальних установ завжди можна сказати: «Вибачте, я працюю за допомогою сервісів». Чи означає, більшість ФОПів будуть користуватися такими можливостями?
Віталій Безгін: Оскільки немає чіткого законодавчого тлумачення, то це як раз привід для маніпуляцій та подвійної розцінки цієї ситуації. Це як раз може стати погіршенням співпраці з фіскальними органами, коли не можна чітко зрозуміти, що це є.
Це ще й торкнеться тих продавців, хто не має фізичного контакту зі своїм покупцем, тих, хто продає товари онлайн. Навіщо мені мати пост-термінал, якщо в мене є інтернет-банкінг, який не має прямої комунікації з моїм клієнтом.
Анастасія Багаліка: Для чого взагалі уряду переведення розрахунки ФОПів в безготівкові? Яке в цьому раціональне зерно?
Віталій Безгін: Раціональне зерно є. Перше – зменшити витрати, бо обслуговувати безготівкові розрахунки простіше. Друге – це шлях до детінізації економіки. Третє – коли є безготівка і не виймають кеш, то ці гроші працюють в економці. Крім того, вони в такий спосіб намагаються прибрати неоднозначність в законодавстві, бо в нас закон про платіжні системи, говорить про те, що споживач має право розраховуватися безготівкою. А по факту ми розуміємо, що ця практика дуже не поширена.
Анастасія Багаліка: Термінали – це дорого? Скільки коштує для підприємця встановити і обслуговувати термінал?
Віталій Безгін: Згідно з розрахунками, які надало Міністерство економіки та торгівлі, встановлення чи оренда та обслуговування обійдеться в 6129 грн на рік. Якщо ми зайдемо на сайт найкрупнішого українського банку, то в них стоїть опція – 300 грн. місячна оренда +2% комісії за обслуговування. Тобто це приблизно виходить та сама сума.
Анастасія Багаліка: Тобто десь близько 500 грн на місяць. А це не такі вже і великі гроші.
Віталій Безгін: Але це торкається в нас і має, згідно з постановою, з 2020-го року торкнутися і першої групи ФОПів, а це ті, хто торгує на ринках, це ті, хто здійснює побутові послуги.
Анастасія Багаліка: Та в них обороти більші.
Віталій Безгін: Це питання детенізації, з ринками там особлива проблема, тому що здебільшого там взагалі нічого не сплачується, а сплачується кеш. Тому, якщо ми хочемо це в реальне річище перевести, ми не маємо забувати, що це має бути зручно. І тут такий момент: ми можемо зобов’язати їх мати термінали, але в нас немає якісного інтернет-покриття в регіонах і провінціях.
Дмитро Тузов: І це має бути стимулом для того, щоб забезпечити якісне покриття в провінціях?
Віталій Безгін: Влада нам обіцяє, що в ці терміни ми будемо мати якісне покриття по всій країні.
Анастасія Багаліка: Кого це має торкнутися? Тільки першу і другу групу ФОП?
Віталій Безгін: І третю так само. Згідно з постановою, яка була прийнята у 2012-му році, у нас всі торговці, які використовують касові апарати, мають забезпечувати можливість розраховуватися безготівково. За винятками тих, хто винаймає приміщення менше, ніж 20 квадратних метрів, або здійснює свою господарську діяльність у місті, де поживає менше, ніж 25 тисяч населення. Але це ніхто не контролює, тому цього немає.
Поділитися Всі новини