Flag en eef5dfcf529bb65add988575f9f28829b7c6629d7312bb89a31612eb494d6b76
Новини осередку

Київ обрав Електрон, або як працює громадська думка

00:00, 21.07.2015

Автор: Адміністратор

Новина

В Києві пройшов тендер на закупівлю 7 трамваїв. Незважаючи на те, що пропозиція ТОВ "Електротранс" була не найдешевшою, схоже, для столиці оберуть саме вагони "Електрона" зі 100% часткою низької підлоги. Чи вплинула на вирок тендерного комітету хвиля суспільного гніву, що здійнялася за останні тижні? Давайте проаналізуємо хронологію подій.

28 квітня було оголошено про початок тендеру на закупівлю трамвайних вагонів пасажирських самохідних з низьким рівнем підлоги. В умовах конкурсу було вказано, що рівень низької підлоги трамваїв-учасників має бути від мінімальних 35% до ідеальних 100%.

22 червня відбулося розкриття конвертів з пропозиціями учасників, і стало зрозуміло, у яку суму свої трамваї оцінив кожен виробник. Цінові пропозиції розподілилися таким чином: ПАО “Крюківський вагонобудівний завод” - 247 млн.грн, корпорація “Електрон” - 183 млн.грн, підприємство “Татра-Юг” - 181 млн.грн. Як бачимо, між пропозиціями Крюківського заводу та двох інших учасників була прірва. А от різниця між  обладнанням, запропонованим двома іншими учасниками, виглядає вкрай цікаво. Розбіжність в ціні між принципово різними з технологічної точки зору вагонами була мізерною. “Татра-Юг” vs. “Електрон” -  різниця у 2 млн.грн на семи трамваях, тобто менше 300 тис. грн на одиниці рухомого складу. Для трамваїв це смішні цифри. Але, оскільки в тендері єдиним критерієм оцінювання була вартість, питання “хто переможе: “Електрон” чи “Татра”?” здавалося вирішеним. Як виявилося, сюрпризи на цьому не закінчувалися.

Давайте трішки зупинимося і поглянемо, як реагували медіаресурси та соцмережі на ситуацію, що набирала обертів.

Коли були оголошено про проведення тендеру та опубліковано тендерну документацію, до КП “Київпастранс” звернулося Всеукраїнське громадське об’єднання «Національна асамблея інвалідів» з простим і зрозумілим проханням: змінити умови тендеру та допустити до участі лише трамваї зі 100% часткою низької підлоги:

“НАІУ вважає, що лише 100% низький рівень підлоги в усьому салоні міського транспортного засобу забезпечує інклюзивність і доступність особам з інвалідністю на рівні з іншими до послуг транспорту у повній відповідності до вимог статті 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю. (Конвенцію ратифіковано Законом України № 1767-VI ( 1767-17) від 16.12.2009)”.

 
Лист від Асамблеї Уповноваженому Президента України у справах людей з інвалідністю

 

Лист Голові комітету з конкурсних торгів КП “Київпастранс”

Відповідь КП “Київпастранс” була такою, що “трамвайні вагони з більш високою долею низького рівня підлоги мають більш високу ціну, що при обмеженому фінансуванні призводить до закупівлі меншої кількості трамваїв”. Це при тому, що про розкриття цінових пропозицій на той момент ще навіть не йшлося, і ніякої аргументації вказаного твердження надано не було. Аналогічний лист з вимогою було направлено уповноваженому Президента України у справах людей з інвалідністю.

 

На етапі оголошення конкурсних вимог київська організація партії “ДемАльянс” зробила заяву з рекомендацією надати перевагу моделям з низькою підлогою:

 

На етапі розкриття пропозицій  аналогічні думки висловлювали транспортні експерти та активісти:

 

Публікація на “Новое Время”

Профільні видання, що пишуть про Київ та урбаністичні практики, також зацікавилися “трамвайною” тематикою:

Стаття на “Хмарочосі”

 

В процесі ініціативна транспортна група намагалася отримати від тендерного комітету хоча б якусь інформацію про марки трамваїв, що виставлялися на конкурс, та відсоток низької підлоги в них. Телефоном представник комітету повідомив, що такої інформації вони не мають, і можуть отримати лише за запитом до виробників. Коли буде здійснено такий запит, чи буде його здійснено взагалі, де потім можна отримати цю інформацію, нам так і не відповіли. Пізніше, офіційним листом КП “Київпастранс” повідомив, що дана інформація є конфіденційною. Відповідь з’явилася лише нещодавно в протоколі, який розмістили на Веб-порталі з питань державних закупівель. У ньому серед інших зауважень до “Татра-Юг” вказано:

“В пропозиції конкурсних торгів учасником не зазначено конкретну марку трамвайного вагону, яку пропонує учасник. На запит замовника учасником надано відповідь, що учасник поставлятиме трамвайні вагони серії К-1М8. Фактичні технічні характеристики трамвайного вагону серії К-1М8 не відповідають технічним вимогам замовника до трамвайних вагонів, викладених в документації конкурсних торгів".

Чи справді ця компанія здатна запропонувати Києву трамвай з низькою підлогою, якщо так, то що в розумінні “Татри” низька підлога?

До оприлюднення цього протоколу київська спільнота очікувала найгіршого. Але 10 липня тендерний комітет нарешті ухвалив рішення, яке здивувало дуже багатьох. Акцептовано було пропозицію “Електрона”! В Києві переміг саме трамвай зі 100% часткою низької підлоги.

 

Тема доступних та комфортних трамваїв без перебільшення набула шаленого резонансу. Звісно, зарано відкорковувати шампанське. Договір з “Електроном” ще не підписаний, проплата не здійснена. Дочекаймося, доки “зелена гусінь”, як її ласкаво називають львів’яни, з’явиться з-за рогу київських вулиць. На шляху у неї може бути виникнути багато бюрократичних перепон. Зокрема, цілком обгрунтоване відкидання пропозиції “Татра-Юг” може викликати спроби оскарження та перегляд результатів тендеру. Але погодьтеся, надзвичайно приємно розуміти, коли ми хоча б теоретично здатні впливати на майбутнє власного міста. Сподіваємося, що думка містян спонукатиме КП “Київпастранс” в подальшому не ризикувати та одразу враховувати відповідні критерії при закупівлі рухомого складу.

Христина МОРОЗОВА, за матеріалами "Обозреватель"

Всі новини

© 2011–2025 | Команда ДА