Як покращити транспорт в українських містах

Блог

 

В Україні є розуміння у доволі широкого загалу щодо необхідності існування в місті якісних доріг, хто тільки зараз не говорить про жахливий стан доріг, практично всюди в Україні.  Але дороги це лише одна ланка зі сфери міста, яка називається «транспортна система». Поки у нас доволі мало приділяється уваги таким її частинам, як тротуари, велодоріжки, громадський транспорт, часто все це не розглядається як єдиний механізм.
 
Навіть якісно зроблені дороги не вирішують повністю транспортні проблеми міст, а можуть подекуди і погіршити їх. Тим більше орієнтація на пріоритетний розвиток лише автомобільної інфраструктури веде до погіршення якості життя в місті: чим більше місце для машин – тим менше місця для людей.
 
Щоб побудувати комфортну, якісну  транспортну систему слід спочатку визначитись, на основі яких принципів будемо це робити, якими цінностями будемо керуватись.  Насамперед можна виділити  два основних принципи побудови транспортної системи міста:
 
  1. Гуманність - головною цінністю для нас є людина, тому і транспортна система повинна будуватись і розвиватись виходячи з абсолютної цінності міського мешканця незалежно від його достатку, наявності у нього авто або інших індивідуальних особливостей. Головним завданням транспортної системи повинно бути пересування людей, а не транспортних засобів.
  2. Раціональне використання простору - однією з головних цінностей в місті в наслідок високої щільності проживання людей є земля. Всі території міста можна поділити на приватні, державні, куди доступ може бути обмежений та громадські – вільні для всіх його мешканців та туристів. Саме налагодження раціонального та справедливого використання громадських територій є одним з головних завдань при вирішенні транспортних проблем великого міста.
Крім цих двох можна ще добавити рівність, свободу, безпеку, екологічність тощо.
 
Базуючись на сформульованих принципах можна перейти до визначення пріоритетів транспортної системи :
 
  1. Пішоходи.  Оскільки головною цінністю є людина - вони на першому місті.  Але є один мінус в пышохідних прогулках – невелика швидкість пересування.
  2. Громадський транспорт – здатен переміщувати велику кількість людей, з відносно великою швидкістю, займаючи відносно небагато місця (в перерахунку на одного пасажира).
  3. Автомобілі – зручніший та швидкий вид транспорту, але при цьому є найбільшим споживачем громадського простору і великим забруднювачем повітря. При цьому цінність автомобілів  як засобу пересування може значно знижуватись зі зростанням їх кількості на дорогах. Вихід ,як правило бачать у розширені вулиць, збільшенні місць для парковки, але це призводить до погіршення середовища життя та забирає дорогоцінний простір, тому вони на останньому місті.
 
Також важливою частиною транспортної системи міста можуть стати велосипеди, як от наприклад у Парижі, займають небагато місця, екологічний транспорт, але в українських міста вело інфраструктуру слід буде будувати фактично з нуля.
 
Маючи визначені пріоритети, можна визначатись з напрямками діяльності, як конкретно будемо вдосконалювати транспорт у місті:
  1. Ремонт тротуарів та створення або розширення пішохідних зон (вулиць) закритих для будь-якого транспорту крім спеціальних служб в культурному центрі міста.
  2. Розвиток громадського транспорту: закупівля нового рухомого складу та розширення мережі. Пріоритетний розвиток позавуличного транспорту, наприклад  метро, але його будівництво коштує чималих коштів, які міста без допомоги держбюджету фінансувати нездатні.  Тому, слід модернізувати існуючі трамвайні, тролейбусні, автобусні системи з виділенням для них окремих смуг руху, що зробить їх незалежними від заторів та збільшить їхню привабливість. Чим більше пасажирів буде користуватись громадським транспортом тим більше доходів отримуємо від їх перевезення, тим краща якість перевезень.
  3. Дестимулювання переміщення автомобілів по місту. Чим більше машин на дорогах тим більше заторів, тим менше якість перевезень. Основою такого дестимулювання має стати плата  за паркування, обмеження місць парковки на вулицях і заборона паркування на тротуарах, жорсткий нагляд за правилами паркування.
 
Парковка це не соціальне благо. Ціна на неї повинна залежати від цінності вільного простору. В центрі міст його цінність, як правило більша, там менше вільного місця і більше людей намагаються туди потрапити. Тому ціна за паркування в центрі повинна бути на порядок більше - це податок на використання площі, якою б могли користуватись люди. 
 
Звичайно, виникає питання звідки брати кошти на всі ці заходи? Як і в багатьох інших сферах нашого життя, джерелом коштів може стати подолання корупції або більш ефективне використання наявних коштів. Так в деяких випадках вартість ремонту доріг завищена у 3-4 рази – це великий резерв коштів, який можливо використати.
 
Ще одним джерелом мають стати підвищенні збори за паркову.  Вони повинні мати цільове призначення і спрямовуватись лише на благоустрій пішохідних зон та громадській транспорт.
 
Це приблизна схема, в якому напрямку слід розвивати транспорт в місті. Звичайно кожне місто не схоже на інші, кожне унікальне, в кожному можуть бути індивідуальні рішення, але в цілому така стратегія зможе забезпечити більш комфортне пересування та  життя людей у міському середовищі.
________
Подібні ідеї давно вже практикуються у європейських містах,  впроваджуваджуються в американських.  Дуже докладно про розвиток транспортних систем написав Вукан Вучик в книзі «Транспорт в містах комфортних для життя».
 

Більше про Умови створення міста комфортного для життя