Як не потрапити в здирницьку схему при оформленні закордонного паспорту
Вже давним-давно встановила для себе правило, що коли збираюсь в державну структуру, щоб щось оформити, взяти довідку, зареєструвати, то треба поритись в нормативній базі - це вбереже мої гроші і значно скоротить мій маршрут в бігатні по кабінетах. Не винятком в цьому випадку є оформлення закордонного паспорту.
Прошу кілька хвилин вашої уваги і запевняю, що 300-400 грн. ви зможете після цього зекономити з вашого сімейного бюджету.
Так історично склалось, що представниці нашої організації довелось стикнутись з «непорозумінням» в паспортному столі. За місцем проживання вона пішла подати документи на оформлення закордонного паспорту для тимчасового виїзду закордон , але перед цим не полінувалась і переглянула нормативну базу. В подальшому це дуже зіграло велику роль. Їй дали купу різноманітних платіжок сумою близької до 700 грн. На заперечення, що оформлення коштує 330 грн. (така сума була до 31 грудня 2011 року), працівниця відрізала більшу половину і віддала той клаптик, де вказана сума 330 грн.
За що ж тоді люди мають платити близько 700 грн?
Почавши моніторити ситуація ми стикнулись з тим, що в відділах громадянства, іміграції і реєстрації фізичних осіб, працює ціла схема по викачці коштів з громадян. Щоб наші знання не залишились в вузькому колі ДемАльянс в Миколаєві почав кампанію. Назвали ми її «Стоп свавіллю в паспортних столах!», бо є свавілля на яке закривати очі не можна.
Щоб ви не потрапили нети цієї системи раджу дочитати до кінця.
Прийшовши в паспортний стіл зазвичай там працює два кабінети – державний і ДП «Документ. ДП «Документ» було створено за наказом МВС України від 11 серпня 2003 року №865 і функціонально було включено до складу служби громадянства, імміграції - таку відповідь ДемАльянсу дали на запит в Державну міграційну службу та Міністерство внутрішніх справ України. Громадяни, які приходять до паспортного столу, щоб оформити собі закордонний паспорт, натикаються на наступну ситуацію: їх відсилають з державного кабінету до ДП «Документ», а там вже і видаються листівочки. ДП «Документ» вас за 130 грн. (в кожному місті різна сума) консультує…
Тому не лінуйтесь запитати, куди ви потрапили, в які двері зайшли. Щоб не платити за послуги підприємства, яке створено МВС, типу на допомогу, а в реалі… продовжу цю тему в наступній статті, яку присвячу діяльності ДП «Документ». А наразі - про саму вартість оформлення паспорта.
Які ж реалії по послугам за які у вас буквально витягують з кишені гроші?
В паспортному столі посилаються на Постанову №795 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання», яка передбачає замовлення послуг вартість, яких складає 150 грн та 87 грн. 15 коп (про необов’язковість яких зрозуміло, що вам і не скажуть). Ці платні послуги відповідно до Порядку провадження за заявами про оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини вказані як такі, що можуть бути надані юридичним і фізичним особи виключно за їх письмовою заявою, але аж ніяк не обов’язкові. Приплюсовуємо обов’язкове держмито - 170 грн. і маємо 407 грн. 15 коп. Якщо працівник паспортного столу надав вам заяву для підпису, то знайте, що підписуючи їх ви добровільно замовляєте собі платні послуги. Ви маєте підписати лише заяву-анкету. Все.
Такі послуги як страховка, «послуга з оформлення пакету документів», що подають під різними назвами можна назвати чимось негарним, але в силу того, що цензура не пропустить скажу, що стаття 9 ЗУ «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» гласить: «З метою створення умов, що гарантують відшкодування громадянинові України витрат, пов’язаних з надзвичайними обставинами під час перебування за кордоном, громадянин України повинен бути застрахованим». Тому перед вашим від’їздом йдете до тієї страхової фірми яка вам по душі і страхуєтесь. Саме цю статтю 9 вам повинні роз’яснити при видачі паспорту, а не на етапі оформлення. Ніяких зобов’язань держава на вас не накладає.
Довідка про несудимість. Це одна з болючих тем, бо в паспортних столах вимагають людей замовляти їх. Відповідна інформація підрозділу інформаційних технологій береться до уваги протягом місяця з моменту її надання та долучається до заяви-анкети…» Відповідно до ЗУ «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» громадяни мають сповіщати про відсутність підстав, що обмежують право виїзду за кордон. Сповіщення не передбачає підтвердження цієї інформації будь-якими довідками, її перевірка покладена на територіальні органи та територіальні підрозділами УМВС. Всі, хто в паспортних столах посилається на ці Правила, оформляє паспорт без довідки і місячного її чекання.
Заява про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон або проїзного документа дитини може подаватись за місцем проживання особи до управлінь у справах громадянства, іміграції та реєстрації фізичних осіб головних управлінь МВС України . З собою треба взяти документи такого переліку:
заява-анкета;
паспорт громадянина України(після прийняття документів повертається);
копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, кім осіб, які через свої релігійні переконання повідомляють про це відповідні державні органи;
дві фотокартки розміром 3,5х4,5 сантиметра;
квитанція про сплату державного мита (170 грн) або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.
В разі якщо працівник відмовляється приймати у вас документи відповідно до Правил необхідно зафіксувати це факт, тому варто перед подачею документів увімкнути камеру (це може бути мобільний телефон), а краще запросити одного або двох знайомих бути в якості свідків. Оскільки при розгляді порушень в суді працівники заперечують факт того, що ви взагалі подавали документи або подали не повний пакет документів.
Бувають випадки, коли працівник ВГІРФО документів при прийомі документів посилається на те, що ви маєте йти до начальника з такими питаннями, то потрібно наголосити на тому, щоб запросити начальника до кабінету прийому громадян, а самі нікуди не йдіть, а якщо і це відмовляється робити, то фіксуйте ПІБ та посаду працівника, який відмовився прийняти у вас документи і можете сміло після цього подавати до суду.
Якщо ж вам пощастило і ваші документи прийняли, то випишіть собі номер реєстрації ваших документів, оскільки вони реєструються в журналі обліку і заявникам не повертаються(крім квитанції про сплату державного мита у разі відмови про видачу паспорта).
На сьогодні в Україні є дві людини – з Харкова та Луганська, які відстоюють право оформити закордонний паспорт за 170 грн. А загалом по країні таких прикладів я не бачила. Всі погоджуються на 407 грн. 15 коп. , бо в першому випадку вам все ж як Андрію з Харкова та Євгену з Луганська доведеться посудитись , але не дозволити здерти кошти
Якщо ви осилили і дійшли до цих стрічок і все зрозуміли, то я вас вітаю, бо ці знання вже вберегли гаманець не однієї людини. А якщо є якісь незрозумілості, то ми готові допомогти. Тільки ваша воля може знищити цю здирницьку машину.