Туалети у відділах міліції Донецька є режимними обєктами
У зв’язку з тим, що при проведенні кампанії "СТОП свавіллю в паспортних столах" активісти часто стикаються з намаганням чиновників заборонити фото- та відеозйомку, я вирішив запитати у Донецького обласного управління МВС, наскільки така заборона є законною. І ось отримав таку цікаву відповідь.
На думку ГУМВС України в Донецькій обл., якщо паспортні столи розташовані в адміністративних будівлях міліції, то вони, відповідно, є «режимними об’єктами, на яких здійснюється комплекс заходів, пов’язаних із забезпеченням режиму секретності». Отже, за цією логікою, туалети, що розміщуються в будівлях міліції, також є режимними об’єктами, на які розповсюджуються положення Закону України «Про державну таємницю».
Ст. 8 Закону України «Про державну таємницю», на який посилається Управління МВС у своїй відповіді, містить вичерпний перелік відомостей, що можуть бути віднесені до державної таємниці. Однак там немає жодної, яка б хоча б опосередковано стосувалась діяльності паспортних столів.
Також, Управління пише про те, що більшість нормативних актів, якими встановлюються режимні обмеження у підрозділах міліції, є документами «Для службового користування». Тобто, громадяни не можуть ознайомитись з документами, якими регламентовані обмеження для них же самих при відвідуванні підрозділів міліції, а мають вірити на слово міліціонеру, який, посилаючись на відомчий наказ МВС, буде забороняти фотозйомку або примушувати кланятись всіх, хто заходить в кабінет до паспортиста.
Закон України «Про захист персональних даних», про який теж згадує Управління МВС, справді містить норму про те, що персональні дані є інформацією з обмеженим доступом. Однак, цей же закон зобов’язує суб’єктів відносин, пов’язаних з персональними даними, забезпечити захист цих даних від незаконного доступу (ч. 2 ст. 24) , а про який захист може йти мова, якщо документи з цими даними просто лежать на столі у паспортиста і можуть випадково потрапити в кадр фотоапарата або в поле зору уважного відвідувача. Все ж таки, в даному аспекті можна частково погодитись з позицією обласного Управління МВС, і при проведенні фото- та відеозйомки акцентувати увагу на тому, що ми фіксуємо виключно ті документи, які самі подаємо, та нашу розмову з працівником ВГІРФО.
Отже, Демократичний Альянс буде і надалі при проведенні рейдів паспортними столами керуватись ст. 34 Конституції України, яка гарантує право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію у будь-який спосіб, ст. 3 Закону України «Про міліцію», згідно з якою діяльність міліцію є гласною, ст. 7 Закону України «Про інформацію», відповідно до якої ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм та джерел одержання інформації. Лист донецького управління міліції буде направлений до МВС України для одержання коментаря щодо правомірності описаних у ньому заборон.