Скільки ще чернігівці платитимуть за «кришу»?

Однією з найбільших проблем нашої країни є те, що ми платимо всюди, де нам скажуть, але далеко не завжди розуміємо за що. Незалежно від того, чи мова йде комунальні тарифи, довідки, послуги державних установ, чи, банально, проїзд в громадському транспорті. Ми з чистою совістю сплачуємо водію за проїзд сподіваючись, що ці гроші підуть на оновлення автобусів, ремонт салону, безперебійну роботу транспорту та взагалі забезпечить нам безпечну поїздку. Проте, оскільки ми бачимо брудні і обдерті салони, старі машини, регулярні аварії маршрутного транспорту – мабуть наші кошти йдуть на інші потреби. Можливо чиїсь приватні потреби?
Ми часто чуємо від представників влади про складнощі в організації роботи транспортної мережі. Перевізники розповідають про постійне подорожчання паливно-мастильних матеріалів, запчастин, збільшення мінімальної заробітної плати. Одним словом - все в них дуже складно. Настільки складно, що голова асоціації чернігівських перевізників Василь Петришин заявляє, що лише фахівці можуть розібратись в питанні ціноутворення на проїзд, а іншим навіть не варто і пробувати. Так само перевізники відкидають розрахунки зроблені Демократичним Альянсом коли вартість проїзду в маршрутних таксі має складати не більше 1,35 грн. Думку Петришина підтримує голова Всеукраїнської асоціації автомобільних перевізників народний депутат Ігор Шкіря, який наголошує, що на деякі питання можна відповідати тижнями. Втім, велику таємницю високих цін на проїзд народний депутат таки привідкрив, і з’ясувалось, що проблема у так званій «криші», яку мають перевізники.
Доречі, що це за може бути за «криша»? Очевидно, це питання варто задати «сім’ї Вакуленків», яка контролює більшість міських маршрутів. «Батько сім'ї» - Володимир Вакуленко займається питаннями перевезень на всеукраїнському рівні, молодший син Сергій депутат міської ради, член комісії по транспорту, а старший син Олександр замінив начальника Дозвільного системи В’ячеслава Примака. Сам же Примак відразу очолив ДП «Пассервіс», яке обслуговує левову частину чернігівських міських маршрутів. Ну чим вам не справжня «криша»?. Але скоріше за все, не вся, тільки чому ми – чернігівці повинні за це платити – не зрозуміло.
Шляхом вирішення даної ситуації може стати запровадження прозорої роботи системи міського пасажирського транспорту. Починаючи від етапу визначення перевізника на маршрут, якості обслуговування в процесі роботи і до етапу продовження або розірвання договору. Такий підхід по-перше повністю відповідає європейським демократичним принципам, коли саме громада контролює якість і сам процес надання послуг з пасажирських перевезень. Створивши систему контролю за якістю перевезень ми зможемо перевіряти дотримання графіка руху автобусів, чистоту салонів. При збільшенні впливу громадськості на процес відбору, роботи і розірвання договору з перевізником ми знівелюємо сенс перевізнику платити за якусь «кришу». Це, в свою чергу, здешевить для перевізника собівартість роботи і вплине на зменшення вартості квитка. Від наявності корупційної складової у тарифі страждають звичайні водії, що стали менше заробляти після підвищення проїзду. Заступник прокурора області Олександр Ясь також заявляє, що реальна собівартість проїзду майже вдвічі менша. Дуже шкода, що саме наша мерія, яка має захищати інтереси чернігівців, поки що захищає інтереси перевізників.
Якщо нічого не змінюватиметься ми продовжуватимемо їздити в переповнених маршрутках, перевізники за наш з вами рахунок продовжуватимуть платити хабарі необхідним інстанціям та закладати корупційну складову в двійний тариф, аварії будуть звичайним явищем, а комунальний транспорт взагалі потихеньку відімре. Початком вирішення цих проблем може бути виключно прискіпливий контроль громадськості за роботою міського пасажирського транспорту.
Пропоную проявляти активну позицію до такого важливого питання як транспорт, оскільки мова йде про наші кошти, і це стосується кожного. Адже сьогодні ми дозволяємо їм брати з нас 2,5 гривні, а завтра вони захочуть 5.
P.S. Для обговорення транспортних проблем Чернігова та області і якщо Вам відомі факти порушення підприємствами-перевізниками, прохання залишати їх на спеціально відкритому форумі для обговорення. Або передавати інформацію по електронній пошті [email protected], і дзвонити 093-118-44-38, (0462) 92-05-92.
Ігор Андрійченко
Голова Чернігівської обласної організації
політичної партії "Демократичний Альянс"