Шкільні благодійні внески - як повернути в законне русло

Блог

На сьогодні в країні маємо величезну проблему - скрізь відсутні або не здійснюються на належному рівні облік і звітування про надходження і використання благодійних батьківських коштів. Це утворює гарні умови для розкрадання бюджету і для маніпулювання адміністраторів батьками.

Складність вирішення проблеми полягає саме в її закорінілості, відсутності розуміння серед більшості батьків, що скажені кошти обертаються повз закону.

Якщо даємо гроші, то зобов'язанi хоча б на елементарному рiвнi уявляти, як повинно вiдбуватися фiнансування. Саме про це i пiде мова.

Навчальний заклад, так само як і будь-яка бюджетна установа, має два джерела фінансування: бюджетні і благодійні кошти.

БЮДЖЕТНЕ ФІНАНСУВАННЯ

Наприкінці календарного року, виходячи з потреб закладу, адміністрація подає в бухгалтерію “Розрахунок до кошторису”. На його основі в бухгалтерії складають “Кошторис” - фінансовий документ, в якому детально розписані суми коштів і напрямки їх застосування на весь календарний рік. Бюджетне фінансування є первісним, тому воно повинно передбачати усі дрібниці забезпечення. Тут ви знайдете перелік потреб, які можуть фінансуватися з бюджету - від опалення і зарплатні до відер і стрічок для флешмобу.

БЛАГОДІЙНЕ ФІНАНСУВАННЯ

Батьківські кошти вважаються благодійними, тобто такими, що вносяться тоді і стільки, “як мені зручно” - тому їх вливання неможливо планувати. З цієї причини передбачений щомісячний звіт навчального закладу перед бухгалтерією Управлiння освiти про надходження батьківської допомоги.

Звісно, бюджетний кошторис коригується - якщо кошторисом передбачена купівля, наприклад, крейди, але батьки придбали ії в певній кількості, бюджетні кошти будуть заощаджені (при умові, що “батьківська” крейда буде документально облікована як благодійна допомога!).

ШЛЯХИ ВИРІШЕННЯ

Насправдi, механiзм повернення батькiвської благодiйностi в законнi рамки є досить простим i будь-хто може його реалiзувати.

1. Якщо Ви даруєте школi (дитсадку) будь-якi товари, навiть дрiбнi, оформiть це на паперi у виглядi   Акту  та передайте адмiнiстраторам.

2. Якщо Ви даруєте грошi, покладiть їх на банкiвський казначейський рахунок (його можна дізнатися в школі  або в бухгалтерії  Управління освіти) (iз зазначенням назви вашого навчального закладу) або вимагайте чек безпосередньо в начальному закладi.  

3. Ви маєте знати, для чого сплачуєте грошi, тому перед тим, як робити внесок, завжди питайте, на якi потреби вiн буде направлений.

4. Жертвуйте стiльки, скiльки вважаєте за потрiбне.

5. Вимагайте регулярних друкованих звiтiв - Ви маєте бути впевненими в правильному використаннi коштiв.

 

З метою наведення ладу в сфері шкільної благодійності  ГО “Демократичний Альянс Жінок” Житомира налагоджує систему заходів, що дозволять повернути батьківські гроші в законне русло.

  1. В листопаді 2014 р проведена перша прес-конференція “Благодійні внески в закладах освіти - від корупції до відшкодування”.

  2. Вводяться в дію практичні семінари для батьків, на яких можна:

- навчитися писати акти передачі товарів, закуплених для закладу (звіт для бухгалтерії Управлiння освiти);

- дiзнатися, як через написання інформаційних запитів контролювати діяльність

адміністріції закладу;

- отримати початкове уявлення про благодійні батьківські організації;

- обговорити іншi болючi питання та шляхи їх вирішення.

Прості дії повернуть законність нашим добрим вчинкам!

Приходьте на семінари, пишіть, дзвоніть, долучайтеся до активної роботи на шкільному, міському, всеукраїнському рівні. Від нашої кількості залежить швидкість отримання результатів.

 

З повагою, Наталія Слободянюк, [email protected]