ОГЛЯД ЩОДО СИТУАЦІЇ ЗІ СКАСУВАННЯМ ПІЛЬГ ДЛЯ СТУДЕНТІВ В ХАРКІВСЬКОМУ МЕТРО

Блог

 

Все ж таки суспільний резонанс, який піднявся в Харкові, а особливо в студентській спільноті, з приводу скасування пільгового проїзду для студентів в метро з 1 січня 2015 року, змусив реагувати місцевих чиновників. "Відпрацьовувати" за всіх довелося директору Департамента транспорту Харківської міської ради Сергію Дульфану. План міськради полягав у тому, що прийнявши рішення про скасування пільг на сесії 24 грудня - повідомити про це громадськість та ВНЗ міста тільки перед самими святами. У підсумку, від метрополітену до ВНЗ прийшли листи-пояснення тільки 30 грудня, в надії, що нікого в ВУЗах не буде, а після свят вже буде інший резонанс. Та й студенти зараз на канікулах, дивись і не помітять. Але реакція і резонанс виявилися такими, що помічати довелося.


У коментарі Сергія Дульфана є посилання, що причиною скасування сесією міськради пільг на проїзд у метро для студентів став Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який був прийнятий Верховною Радою України 28 грудня 2014 року та вступив в силу з 1 січня 2015 року. Тобто, міськрада приймаючи рішення 24 ГРУДНЯ 2014, керувалася змінами в законодавстві, які були прийняті 28 ГРУДНЯ 2014 року. Абсурд і вакханалія в черговий раз від Харківської міської ради.
Пільговий проїзд у метро для студентів в місті Харкові забезпечувався, завдяки Законам України "Про вищу освіту" та "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні", а також Постанові Кабінету Міністрів України "Про погодження Порядку надання пільгового проїзду студентам вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації та учням професійно-технічних навчальних закладів у міському й приміському пасажирському транспорті та міжміському автомобільному і залізничному транспорті територією України" від 5 квітня 1999 року.
Але, дійсно після прийняття Верховною Радою 28 грудня Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", дане питання повністю в компетенції органів місцевої влади (Харківська міськрада). Хочуть - дають пільги, не хочуть - не дають.

Далі я наведу всі зміни, які кардинально змінили позиції сторін в цьому питанні.
Зміни до Закону України "Про освіту" в абзац № 8 частині 1 ст. 14., а саме: "Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування здійснюють державну політику в галузі освіти і в межах їх компетенції: можуть забезпечувати пільговий проїзд учнів, вихованців, студентів та педагогічних працівників до місця навчання і додому у порядку та розмірах, визначених органами місцевого самоврядування, та передбачати на це відповідні видатки з місцевих бюджетів"; Зміни до того ж Закону України в частині 3 статті 53, а саме: "Органи місцевого самоврядування можуть забезпечувати пільговий проїзд учнів, вихованців, студентів та педагогічних працівників до місця навчання і додому у порядку та розмірах, визначених органами місцевого самоврядування, та передбачати на це відповідні видатки з місцевих бюджетів"; Зміни в частині 5 статті 9 Закону України "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні"., а саме: "Органи місцевого самоврядування можуть забезпечувати пільговий проїзд учнів, вихованців, студентів та педагогічних працівників до місця навчання і додому у порядку та розмірах, визначених органами місцевого самоврядування, та передбачати на це відповідні видатки з місцевих бюджетів"; Зміни до підпункту 4 пункту "а" статті 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні",а саме: "До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: забезпечення пільгового проїзду учнів, вихованців, студентів та педагогічних працівників до місця навчання і додому у порядку та розмірах, визначених органами місцевого самоврядування, за рахунок видатків відповідних місцевих бюджетів".


Тепер, тільки місцеві органи влади можуть / не можуть забезпечувати пільговий проїзд у тому числі і студентів до місця навчання. Витрати на це необхідно компенсувати за рахунок місцевих бюджетів. Ніяких компенсацій з державних бюджетів не передбачено. Міськрада не може тепер перекладати відповідальність на когось. Вона сама тепер на 100% відповідальна за це питання. У той же час у підпункті 4 пункту "а" статті 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", забезпечення пільгового проїзду, Є ОБОВ'ЯЗКОМ виконавчого органу місцевої влади за рахунок місцевих бюджетів.


Ситуація досить суперечлива, але цей Закон дозволив міськраді трактувати включення / невключення пільг на проїзд у метро для студентів по своєму, як їм захочеться.
Однозначно, рішення сесії за 4 дні! до прийняття Закону України, що дозволяє прийняти таке рішення міськраді, яке було прийняте - абсурдне і незаконне. Однозначно, я підтримую, що на міськраду необхідно чинити тиск, щоб пільговий проїзд у метро для студентів був включений до бюджету міста Харкова на 2015 рік. Але, ініціатива про включення або не включення тепер у міськради. І, будь-яке її рішення тепер з цього питання, якщо воно буде спиратися на Закон України, який прийняли 28 грудня 2014, буде законним.
Єдиною вимогою з цього питання всього демократичного середовища Харкова тепер має бути - включення пільги для студентів в бюджет міста на 2015 рік.

Що й додати - розвиток ситуації перейшов на типову для Харківської міськради колію. Політичний "бадмінтон" - "перекидання" відповідальності між політичними опонентами - норма життя для Харківської міської влади. Спочатку у Кернеса виправдовують те рішення, яке прийняла міськрада по скасуванню пільг для студентів в метро Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" з відвертим порушенням діючого законодавства України, а потім ігнорують його основні положення, які стосуються питання пільг. А, саме, що всю відповідальність за проїздні транспортні пільги тепер покладено на органи місцевого самоврядування. Губернатор Ігор Балута лише звернувся до Харківського міського голови з проханням включити в бюджет міста пільги для студентів на проїзд в метро. Бо це лише в компетенції органів місцевого самоврядування, а саме виконавчого комітету міської ради та самої міської ради. Звернення від Губернатора до Харківського міського голови було продиктовано тим, що Харківський міський голова очолює виконком Харківської міської ради.
Але, у Кернеса вирішили зробити Балуту винуватим і в цьому питанні. Перекладання своїх обов'язків на інших - це все,що навчилася робити команда мера-господарника за роки,які вона при владі. Ну і на останок хочеться додати - які там пільги для студентів, коли КП "Харківський метрополітен" потрібно сплатити 70 мільонів гривень за ремонтування і техобслуговування ескалаторів водію Максима Мусєєва. Метрополітен і надалі перебуває в орбіті імперії Кернес-Мусєєв. Команда ХОО ПП ДемАльянс продовжує розслідувати обставини чергового порушення законів Харківською міською владою та боротися за збереження прав громадян!

Член бюро ХОО ПП "Демократичний Альянс" Лісічкін Євгеній