«Маленька Грузія»

Блог

Коли людина живе в одному місті, то яке б воно не було, існуючий стан стає звичним, буденним. Якщо є негаразди або проблеми, велике обурення вони викликають тільки в момент виникнення або в критичній масі. Зазвичай мешканці міста задовольняються невдоволеним буркотінням на кухні або зрідка перед міськвиконкомом про незадовільну якість роботи міської влади та комунальних служб. На це у «звинувачених» є стабільна «мантра» - не вистачає коштів на проведення робіт. А якість робіт є зрозумілою – що ви хотіли за такі гроші?

Існуюча влада навіть в більшій мірі аніж до цього зробила «концентрацію фінансових потоків». Воно й зрозуміло – з більших сум можна більше «витягти». Бюджети міст в Україні є незбалансованими з точки зору функцій покладених на місцеве самоврядування. Їх було зменшено на користь Державного Бюджету. На противагу цьому, ряд обов“язків було передано від центральної влади на рівень місцевого самоврядування.  Існування дисбалансу між місцевими бюджетами та функціями місцевого самоврядування стало новим «інструментом» влади над місцевою владою та міськими головами.

Завдяки вищезгаданим явищам в країні на сьогодні мають можливості розвитку тільки «поціловані владою» міста та столиця, оскільки там сконцентровані великі фінанси.

Наша команда працює над пошуком рішень, заходів та реформ, які ми хочемо запропонувати рідному місту. Існує багато ідей, проте майже всі потребують фінансової підтримки та підтримки громади міста. З метою отримання досвіду ми завітали в місто Вінниця.

Те, що ми відчули, називають культурним шоком. Виявляється на фоні існуючого стану економіки, постійного дефіциту грошей навіть на необхідні функції муніципальних служб можливе якісне управління, надання якісних послуг, розвиток міста та, всупереч всьому навколо, довіра між міською громадою та міською владою. Доведено Гройсманом.

Вінничани, які не бувають часто в інших містах, мабуть не можуть в повній мірі відчути всі зміни, що відбулися. Найбільш концентровані емоції отримують мешканці інших міст, що прибувають до Вінниці.

Принципи, що лежать в основі змін у Вінниці відомі всім, проте мало знайти людину, яка сповідує їх, потрібна команда однодумців яка готова довго та самовіддано працювати на отримання результату. Щодо принципів – їх небагато:

  • люди мають любити своє місто

  • активна громада міста

  • все в місті повинно працювати на мешканців та гостей

  • кожна зміна повинна нести в собі користь для громади міста якщо не сьогодні, то в майбутньому

  • місто має отримувати свої «родзинки» які в майбутньому можуть привести туристів та бути додатковим джерелом достатку міста.

Люди, які люблять своє місто не стануть його трощити, забруднювати та байдуже споглядати за тим, хто це робить. Люди, які приймають участь в “діалозі створення” з містом постійно отримують додаткові послуги, задоволення, якість їх життя покращується.

Транспортна інфраструктура. В місті дороги знаходяться в нормальному стані. На них немає тисняви, перепалок між маршрутками і автовласниками, тому що маршруток дуже мало. Майже всі вони є муніципальними, що не відбивається на якості перевезення. «Родзинкою» транспортної системи міста є трамваї. Їм навіть не потрібно метро! Інтервал руху трамваїв в часи пік може бути приблизно 30-40 секунд. Це не вкладається в наш «миколаївський» менталітет! Як?!Цей вид транспорту завжди в гарному стані й завжди справний. Вартість проїзду в трамваї/тролейбусі – 1,50 грн. А безкоштовний Wi-Fi в трамваї ви зустрічали? Завдяки широкому використанню транспорту громадського користування дороги не переповнені навіть в часи робочих перевезень. Але це не все! Приємним бонусом до цієї системи є відсутність викидів всіх тих тисяч маршруток, що не може не відобразитися на екологічному стані. А більш  чисте повітря -  це завжди краще для здоров’я мешканців!

Місто завжди будує нові місця відпочинку для людей. Так, не тільки до виборів! А завжди. І це не має вигляду «хот-догу» (коли всі місця розташовані в центрі міста), а робиться це рівномірно, формуючи локальні центри розваг. Як батько, я не міг не помітити велику кількість дитячих майданчиків. І ви не побачите на них надписів – «встановлено завдяки партії….» або «встановлено завдяки протекції дяді Васі», це зроблено для дітей і крапка. Вінниця, мабуть, має найбільшу кількість дитячих майданчиків на 1 мешканця по всій країні! Ще один момент – вони встановлюються на «дольовій підставі» - частину коштів повинні зібрати мешканці дому, частину жертвують бізнесмени а решту надає міська влада. Як ви думаєте чиєю власністю будуть вважати мешканці встановлені майданчики? А яке відношення до свого майна ви знаєте.

Дуже велику роль в процесах перетворення має міський голова, який шукає всі варіанти для забезпечення потреби громади міста, маючи обмежені фінансові можливості та інструменти. Це й отримання в дар спортивних майданчиків з Європи (не нових але в гідному стані), це й традиція проведення днів міста та Європи без витрачення грошей з міського бюджету, пошук ефективної команди фахівців та створення умов роботи, пробудження жителів  від «летаргічного сну» (в якому перебувають громади майже у всіх містах країни) та інше.

У Вінниці незвично багато реально працюючих громадських організацій. Можливо це називають «громадянським суспільством». В цілях діяльності цих організацій: бачення розвитку свого району, місць відпочинку, піклування про дітей, напрямки розвитку спорту, піклування про інвалідів та інші. І ви знаєте чому? Тому що якщо сьогодні вони не будуть приймати участь у цьому, то завтра місто буде «рости» без врахування їхніх вимог та бажань. Якщо вони сьогодні не звернуть увагу на свої потреби, завтра ніхто займатися ними не буде. «Місто чує своїх громадян», так я назвав би це явище. А для того, щоб Ваш голос був потужніший – шукайте однодумців. У Вінниці діє громадська організація «Гармонія» яка піклується захистом людей з обмеженими можливостями. Успіхи тільки цієї організації варті окремої публікації. Але головне що зрозуміли Вінничани – неможна залишатися байдужими.

Можна дуже багато писати про Вінницю, але краще мати свої враження відвідавши це чудове місто.

Окремо хочу виділити роботу міськвиконкому. Це будівля в якій зробили «необхідний» ремонт без пафосу, мармуру та інших атрибутів зверхності. Там є чудове фойє (на зразок готелю) та 2 частини: прозорий офіс та відділ звернення громадян.

Записатися на прийом фахівця з будь якого питання можна через термінали, що розташовані в фойє. Якщо ви не впораєтеся з цим, вам допоможе ввічливий персонал з «ресепшн». На екранах, що розташовані скрізь, є інформація щодо черги. Це нагадує аеропорт. Працівники офісу та ті, що приймають громадян, підприємців та юросіб знаходяться в кабінетах з прозорими стінами. Ви постійно бачите їх роботу, вони завжди під наглядом. Реалізований «пост контроль» - опитування відвідувачів щодо якості обслуговування, успішності вирішення питань за якими вони зверталися. Є дитяча кімната, кафе та безліч диванів для людей. В центральній частині завжди щось новеньке. Вчора там була виставка картин. Швидкість, якість та сучасність форми надання послуг наштовхнула мене на думку, що це неможливо в нашій країні! Це європейська якість! Коли я вийшов з міськвиконкому, в голові була одна думка «так мабуть виглядає Грузія», така маленька українська Грузія.

І Ви кажете, що неможливо жити гідно в Україні?

Годі чекати змін! Потрібно робити ці зміни!