Європарламент: ЩО? ДЕ? КОЛИ?
2 тижні, 2 країни, пленарні засідання, комітети, робочі групи, зустрічі з євро парламентарями, “pluxing”…так пройшла половина терміну мого стажування в Європейському Парламенті.
А тепер все по черзі. Цього року я отримала найкращий різдвяний подарунок – стажування у фракції Європейської Народної партії (EPP Group) у Європарламенті. І хоча я вже багато років займаюсь тематикою Європейської інтеграції, - позаду безліч тренінгів, семінарів та опрацьованої літератури, мене завжди дивувала спроможність великої кількості представників 27 країн Європи знаходити консенсус при ухваленні рішень, не зважаючи на різні політичні погляди та національну специфіку. Нарешті я отримала змогу подивитись, яке це функціонує.
In varietate concordia (єдність у різноманітності) – саме таким є гасло Європейського Союзу і це те, що помічаєш з перших кроків у будівлі Європарламенту.
В роботі Європарламенту задіяні близько 5000 людей: обслуговуючий персонал, асистенти, радники і звичайно члени Європейського Парламенту. Три тижні на місяць депутати засідають в Брюсселі і один пленарний тиждень у Страсбурзі. Тож раз на місяць євро парламентарі та велика кількість персоналу долають відстань у 440 км для проведення чотирьохденної сесії. Ці переїзди коштують європейським платникам податків близько 180 млн євро на рік, що викликає багато незадоволення, особливо в часи кризи. В 2011 група євро парламентарів розпочала кампанію “single seat” за єдине місце Європарламенту. Більшість депутатів вважають, що цим містом має стати Брюссель, через те, що тут розташовано більшість євро інституцій, однак ряд депутатів, зокрема німецькі та французькі, виступають за те, що цим містом має бути Страсбург. Не зважаючи на всі ці дискусії, парламентарі все ж таки не в змозі змінити status quo, оскільки положення про переїзди внесено до Угоди ЄС, а її перегляд знаходиться у компетенції лідерів країн-членів.
Члени Європейського Парламенту розташовуються в залі засідань відповідно до своєї партійної належності, а не за національною ознакою. В цій каденції в Європарламенті існують 7 політичних груп, найбільша з яких, група Європейської Народної партії, об’єднує 270 з 754 депутатів.
Всі євро парламентарі працюють в 20 спеціалізованих комітетах, які готують документи для пленарних засідань. Здавалося б, майже не можливо розподілити 754 депутата у 20 комітетів, враховуючи інтереси національних делегацій, політичних груп та звичайно інтереси кожного з них. Але мені пощастило довідатись секрети цього розподілу! Один з радників EPP Group, який займається цим розподілом і веде всі переговори, за 5 хвилин розповів всі деталі цього процесу. Виявляється все дуже просто і вираховується математичним шляхом за допомогою методу д'Ондта, який використовується в багатьох країнах при розподілі мандатів за пропорційного представництва.
Всі засідання комітетів та робочі групи є відкритими для відвідування працівниками Європарламенту, інформація про них постійно оновлюється на екранах, які розташовані по всій будівлі. Але не зважаючи на це, я все ж таки отримала досить негативний досвід, коли помилившись залом засідань, випадково потрапила на робочу групу Прогресивного альянсу соціалістів і демократів, які, до речі, є партнерами Партії Регіонів. Побачивши мій бейдж Європейської Народної партії, один з членів президії одразу підбіг до мене і попросив покинути зал засідань…отака от прозорість і відкритість у європейських соціал-демократів.
Окрім робочих засідань в Європарламенті проходять багато різноманітних культурних заходів: виставок, презентацій, коктейлів, але про це вже в іншому блозі…
Вітання з Брюсселю!