ЖКГ столиці: від «Совка» до Європи

00:00, 17.07.2015

Новина

ДемАлянс продовжив серію публічних дискусій у парку Шевченка «Діалоги про наше місто». Цього тижня темою зустрічі був стан та перспективи житлово-комунального господарства столиці.

Серед експертів, що вирішили допомогти киянам розібратися в цьому питанні,  виступили:

Тетяна Бойко, координатор житлово-комунальних програм громадянської мережі «Опора»

Василь Гацько, керівник фракції ДемАльянсу в Київраді

Вікторія Погорєлова, керівник ОСББ «Мотор»

Попри запрошення до участі мера Києва Віталія Кличка, його стілець впродовж заходу залишився вільним.

Модератором діалогів між експертами виступив Дмитро Тузов, журналіст, політичний оглядач.

Ще на початку вечора усі спікери зазначили гнітючий стан якості житлово-комунальних послуг та змогли прирівняли ЖКГ  столиці лише до «Совка». 

«В цілому модель управління ЖКГ   ще десь далеко в «Радянському Союзі». Там, де сьогодні могли бути створені ринки конкурентних послуг,   сьогодні є муніципальні монополії, зокрема, у вигляді наших ЖЕКів»,- коментує ситуацію Василь Гацько

Не оминула тема і тарифів. Опитування мешканців у Києві показало, що вони не задоволені якістю  комунальних послуг. І в той же час ми  фіксуємо зростання тарифів.

В ДемАльянсі зазначили,  що утримання цін тарифу на  квартплату є голим популізмом Віталія Кличка. 

Визначати  ціну за послуги на утримання будинку та прибудинкової території, яку  сьогодні встановлює  міська влада, мають співвласники будинку шляхом самостійного обирання компанії з надання послуг.

Попри те, нещодавно під назвою реформи ЖКГ в Києві були запропоновані  і реалізовані зміни, а саме   об’єднання 60  комунальних ЖЕКів  в один,  якість надання послуг суттєво не зміниться, запевняють експерти.

«Я переконаний, що ніяка  нова монополія, навіть об’єднана в нову структуру, не може дати якісну житлово-комунальну послугу в будинку. Лише конкуренція може це забезпечити. Наше завдання, і наша пропозиція - зламати монополію на будинок»,-Василь Гацько

Експерти також  зазначили про  важливість прозорого формування тарифів.

«При зміні тарифів, формування  повинно бути прозорим,  і зрозумілим власникам будинку та прибудинкової території, якою вони володіють»,- Вікторія Погорєлова

«При формуванні тарифів потрібно обов’язково здійснювати максимальний моніторинг, і запровадити  максимальну відкритість за допомогою національного регулятора,- Василь Гацько.

«Ми можемо вплинути на рівень споживання, треба навчитися економити на побутовому рівні не лише в свої квартирі, але і в під’їзді»,- Тетяна Бойко

В ДемАльянсі також нагадали про боротьбу з природніми монополіями,що належать міській владі. Для того, щоб навести лад в ПАТ «АК «Київводоканал», і зробити прозорим його діяльність при  формуванні тарифів, потрібно звільнити корупційних менеджерів попередньої влади.

«Київводоканалом», як і при Януковичі, так і зараз, управляють його люди. Прийшовши до влади, ні Віталієм Кличком, ні його фракцією «УДАР-Солідарність» не було ініційовано зміну менеджменту в цій компанії»,- Василь Гацько.

Експерти також зазначили, що динаміка створення ОСББ значною мірою скоротилася. Так  за весь минулий рік в Києві було  створено лише 27 ОСББ. З понад 11 000 багатоквартирних будинків, частка  ОСББ лише  7 % від усього житлового фонду.

«Недостатньо  просто дати механізм об’єднання.  Потрібен ресурс, для того, щоб зробити  будинок  кращим, красивішим, і вигіднішим ніж  в інших будинках де ОСББ не створено»,- Василь Гацько

Вікторія Погорєлова зазначила, що усвідомивши себе власником будинку, ти починаєш усвідомлювати себе співвласником місцевого  бюджету.

«Тим, кому не цікава прозорість влади, ті й  всіляко протистоять створенню ОСББ. Наше завдання, як власників, як членів територіальної  громади, прокинутися, і діяти!»,- Вікторія Погорєлова    

Василь Гацько зазначив про переваги Балтійської  моделі запровадження переходу на ОСББ.  

«Влада створює передумови , коли банки  дають дешеві кредити, коли люди за цей кредит модернізують свій будинок, і одразу отримують економію тепла та електроенергії.  За рахунок цієї економії сплачують кредит. Це було б справедливіше, ніж брати гроші всіх платників податків і передавати їх на багатоквартирні будинки»,-Василь Гацько

У підсумку експерти закликали киян до створення ОСББ.  Щоб робити життя навколо нас кращим, потрібно усвідомити себе власником всього того, що нас оточує. Будинки- це наша спільна сумісна власність. Не має ніякого іншого шляху, окрім  абсолютно усвідомлено сказати собі:  «так я відповідаю за свою власність!».

Всі новини