Транспортний колапс столиці: відсутність стратегії, махінації з електронним квитком та тіньові празькі трамваї

10:21, 01.08.2015

Новина

Традиційно щочетверга київський ДемАльянс запрошує киян, експертів і депутатів до відкритого діалогу про проблеми міста. Цю зустріч ДемАльянс присвятив  питанню громадського транспорту в столиці.

Запрошені:

Олександр КОЗЛОВСЬКИЙ, директор Департаменту транспортної інфраструктури міста Києва;

Олексій ГРИЦЕНКО, заступник голови постійної комісії з питань транспорту в КМР, фракція "Громадянська Позиція";

Костянтин ТИХОМИРОВ, Антон ХАГЕН - експерти.

Христина МОРОЗОВА, заступник голови КМТО партії ДемАльянс.

Модерував дискусію експерт громадської компанії «Європатруль» В’ячеслав КОНОВАЛОВ.

“Київська влада сприймає громадський транспорт, як таку собі послугу для найбідніших верств населення, як соціальний хліб. Наша мета зробити київський транспорт престижним. Ми хочемо, щоб люди пересідали з приватних автівок на безпечні, зручні, комфортні та швидкі автобуси, тролейбуси та трамваї”, - окреслила позицію ДемАльянсу заступник голови Київської організації Христина МОРОЗОВА.

Першочергово експерти заявили, що в Києві немає комплексного підходу до вирішення транспортного питання. На думку гостей, на жаль, закупка додаткового транспорту не веде до покращення транспортного сервісу, а є лише косметичним ремонтом загальної проблеми.

«Колапс у транспортній сфері прикривають косметичними заходами. Купують 10 тролейбусів, і кажуть що цими тролейбусами можна вирішити всі транспортні проблеми. Проблема є більш комплексною. У нас немає концепції забезпечення транспортом, щоб відповідала на питання: скільки у нас повинно бути тролейбусів, трамваїв, автобусів, чи повинні вони один одного дублювати чи ні», - заявив модератор вечора, експерт громадської компанії «Європатруль» В’ячеслав КОНОВАЛОВ.

Першим кроком до вирішення транспортних проблем гості вважають широкі публічні обговорення за участі всіх зацікавлених сторін: влади, опозиції, експертів та самих пасажирів.

«Ми ініціюємо такі от заходи, відкриті дебати, де ми прагнемо привернути увагу всіх людей, кому не байдужий громадський транспорт, і експертів, і громадянських активістів, і просто пасажирів та депутатів Київради», - прокоментувала ситуацію Христина МОРОЗОВА, заступник голови КМТО партії ДемАльянс.

У ДемАльянсі також наголосили, що в «Київпастрансі» не відбувається жодних змін, навіть тоді, коли, начебто, оприлюднюється інформація про грубі порушення.

«В «Київпастрансі» виявили розкрадання на 88 млн. грн, з ризиком можливих втрат 300 млн. грн, якби це не зупинили. Але не було жодної інформації, чи хтось відповів за розкрадання. А графіті на трамваях чи конкурс на найкращого кондуктора і контролера не вирішує питання транспортного колапсу. Реальних змін не помітно», - зазначила Христина МОРОЗОВА.

Експерт та активіст Костянтин ТИХОМИРОВ додав: «У нас всі концепції створюються на підігравання приватним перевізникам. Змінюється влада, змінюються і перевізники-фаворити, віддають вигідні умови іншим. Тому і з’являються прецеденти косметичних змін. Графіки не відповідають реальній потребі пасажира, маршрути мають ще  радянські планування. Підприємства до яких вони підвозили, вже закриті, а вони й досі підвозять. Окрім того, у нас весь час планують, щоб наземний транспорт був підвізним до метро, як результат метро перевантажене, громадський транспорт у збитках».

Попри всі зауваження столична влада пообіцяла, що таку транспортну концепцію місто побачить вже найближчим часом.

«На сьогоднішній день є стратегія розвитку «Київпастрансу», є стратегія розвитку Метрополітену, є стратегія розвитку Київавтодору. Вони будуть публічні протягом місяця. А у вересні вийдуть в сесійну залу для обговорення і прийняття», - заявив Олександр КОЗЛОВСЬКИЙ, директор Департаменту транспортної інфраструктури міста Києва.

Скандальні Б/У трамваї з Праги їздять Києвом

За минулої влади існувала корупційна схема: місто отримує замовлення на ремонт трамваїв приблизно 1 млн. грн за штуку. Але замість цього закуповує дешевші празькі трамваї - приблизно 300 тис.грн. за штуку, знімає номерні знаки та видає за відремонтовані власні. При цьому експерти зазначають, що кошти виділяються виключно на ремонт існуючих трамваїв, а не на закупівлю б/у празьких. В чию кишеню йде різниця в ціні, і чому не можна одразу офіційно закупити вживані празькі вагони - невідомо. Найбільша проблема в тому, що корупційна схема не припинилася і за нової клади КЛИЧКА.

«Вагон, який стоїть в Подільському трамвайному бюро, в червні 15 року, на якому празький номер 7171 і написи чеською мовою, стоїть на трейлері, можливо його привезли з Подолу, чи з Лівого берега, але на ньому чітко видно празький номер. Що роблять Празькі вагони у Києві?», - пролунало питання від експертів.

Олександр КОЗЛОВСЬКИЙ, як представник влади Києва, наполягав на тому, що ці трамваї є не закупленими, а відремонтованими, та посилався на шалений попит киян, саме на ці відремонтовані трамваї.

«Київ на сьогодні не купує б/в трамваї, а робить ремонт тих, які є у «Київпастрансу», і ті 5 трамваїв, які вийшли на маршрути мали більший попит ніж інші. Цього року за планом ще близько 30 трамваїв мають пройти ремонт та вийти на маршрут», -  прокоментував Козловський.

«Проблема в тому, що ці вагони прийшли з Праги, вони навіть старіші за  наші вагони», - відповів Костянтин ТИХОМИРОВ.

Електронний квиток: коли чекати киянам змін?

Компанія ООО «Альфа пей термінал» виграла тендер на запровадження для громадського транспорту столиці електронних квитків. Проте інвестор обирався в ручному режимі за минулої влади, і жодного результату за 2 роки місто так і не отримало.

«Інвестор уклав договір з містом та витратив гроші на відповідні початкові роботи, що підтверджує аудиторська компанія. Якщо ми розірвемо зараз договір, то маємо сплатити за проведені роботи 2.7 млн. дол. з бюджету Києва. Місту потрібен електронний квиток. Ми таким чином побачимо прозору схему надходжень бюджетних коштів у комунальне транспортне підприємство», - зазначив Олександр КОЗЛОВСЬКИЙ.

Проте чому не можна провести чесний прозорий конкурс, за що саме місто має сплатити гроші компанії ООО «Альфа пей термінал», та врешті, коли Київ отримає електронний квиток, відповідь так і не пролунала.

Окрім цього кияни не обішли проблему недотримання графіку руху громадського транспорту та недоступність окремих видів транспорту, зокрема маршрутних таксі, для людей з підвищеними потребами: мам з дитячими візочками, людей на інвалідних візках чи літніх людей.

У підсумку, для вирішення транспортних питань учасники закликали до об’єднання та рішучої дії громади.

Всі новини