Світлана Заліщук: Молоді українці заснували нову партію, щоб нарешті покінчити з корупцією

13:21, 03.09.2016

Новина

Гроші - це все

Молоді українці заснували нову партію, щоб нарешті покінчити з корупцією. Порушники спокою стають відповідальними особами.

Стаття Світлани Заліщук для сайту www.zeit.de/index.

Два роки тому разом з десятком колег журналістів та громадських діячів я вирішила змінити роботу. Ми обрали ту, до якої ставляться з більшою недовірою ніж до будь-якої іншої, найбільшьт критиковану суспільством (принаймні офіційно), що є найменш оплачуваною — професійний політик. Ми мали сумніви, але після Євромайдану ми нарешті зрозуміли: нам потрібно до парламенту. Як казав Ганді, змінюйтесь самі, якщо хочете змінити світ.

Ми нарешті запустили антикорупційну реформу, але зсередини, з самої системи. І справді хороші речі почали спрацьовувати. За останні два роки парламент прийняв численні революційні закони стосовно боротьби з корупцією, в тому числі з введення державних закупівель в Інтернеті, законів про свободу інформації та державного фінансування партій. Політики і державні службовці зобов'язані тепер повідомляти про свій фінансовий стан, правила гри на ринку природного газу почали змінюватись. Але ми поставили перед собою високі цілі, і ці закони є лише першим кроком. Зрештою, сучасна держава повинна нести відповідальність перед своїми громадянами.

Мудрі люди кажуть, що частіше за все ті держави, які приймають велику кількість законів, є найбільш корумпованими. Проте мірою повинна бути не кількість прийнятих законів, а результат об'єктивних розслідувань злочинів, пов'язаних з перевищенням влади і відмиванням грошей. Навіть пересічна людина може побачити в цьому випадку, що ми досі не змогли відмовитись від спадщини старої системи, за якою купка найбагатших людей в країні приймає всі рішення.

Цей аналіз привів нас до простого висновку: ми повинні упорядкувати енергію Євромайдану, створити нові принципи і цінності. Потік грошових коштів повинен бути прозорим. Процес прийняття рішень повинен бути прозорим. Політична культура повинна починатися з підстави. Зараз ми сидимо в парламенті, але для старих партій, які запропонували нам бути присутніми в своїх списках, ми є порушниками спокою. Ми хочемо стати людьми, які приймають рішення. Це можливо тільки тоді, коли ми приносимо нові покоління в політику: людей без скелетів в шафі.

Після Євромайдану нам не вистачило часу, ресурсів і готовності брати участь у виборах шляхом об'єднання сил. Ці процеси управління в даний час на своєму піку. Різні парламентарії, відомі політики і громадські діячі нашої партії “Демократичний альянс” пов'язані між собою. Вона створена як платформа для всіх проєвропейських пост-революційних сил України. Особливо слід відзначити добре відомого колишнього журналіста Мустафу Наєма (з його провокуючими записами в “Фейсбуці” стосовно Євромайдану) і Сергія Лещенка, одного з найвідоміших, хто веде журналістські розслідування в країні, а в даний час є активістом у боротьбі з корупцією.

Новий політичний рух оголошено: протягом найближчих чотирьох місяців планується перегрупування регіональних асоціацій з більш молодими людьми. Це робота експертів зі створення програми партії. Це може прозвучати банально, але насправді більшість українських партій “замовляють” свої програми консалтинговим фірмам. І останнє, але не менш важливе: партія повинна не лише давати обіцянки, а й втілювати в життя справедливе поводження з грошима.

Однозначним повідомленням молодим політикам є те, що українські виборці розчарувалися в політиках, бо занадто часто їм довелося слухати красиві, але несуттєві заяви. Протягом багатьох років — спочатку як рух за громадянські права, в даний час в якості зареєстрованої політичної партії — “Демократичний альянс” представляє себе як партія, що інформацію про пожертвування і витрати викладає в мережу, як того вимагає чинне законодавство.

Ці нові правила структури партії надзвичайно важливі, всеохоплюючі, але цього не досить. Реальна задача полягає в тому, щоб змінювати країну і себе одночасно, незважаючи на труднощі.

Міжнародні інститути і глобальна система безпеки стають сьогодні сильними як ніколи протягом останніх десятиліть під тиском агресії з боку IДІЛ, міграційної кризи, територіальних апетитів Росії, зростання популізму, підйому ультраправих сил в Європі. Рада Безпеки ООН і ОБСЄ блоковані вето Росії. Для Ради Європи і Європейського Союзу зараз важкі часи. А в Україні мають місце всі геополітичні конфлікти одночасно. Давайте не будемо забувати, що країна знаходиться зараз в найгіршій економічній кризі з початку своєї незалежності. Український народ матиме пояснення стосовно цього. Звичайно ж, завоювати голови і серця людей є складною справою, але це безперечно варто спробувати.

Конрад Аденауер казав, що світова історія підсумовує, чого можна було б уникнути. Після двох революцій в Україні, ми, однак, засвоїли урок, що ми не повинні боятися робити помилки, натомиість ми повинні творити історію власними руками.

Оригінал: https://www.zeit.de/2016/35/ukraine-neue-partei-demokratisches-buendnis-korruption​

Переклад з німецької Людмили Яковіної

Всі новини