Навіщо киянам телебачення? Діалоги про місто
14:44, 24.07.2015

Про муніципальні медіа в країні:Чи мусять вони існувати? За який рахунок? Хто їх має очолювати?
Кожен киянин із власної кишені оплачує роботу комунальних ЗМІ. На утримання газет, радіо- і телеканалу йдуть мільйони гривень. Що транслюють ці ЗМІ, наскільки вони, взагалі, спроможні критично оцінювати роботу столичної влади і чи потрібні ЗМІ такої форми киянам?
Про це говорили під час четвертого майданчика публічних дебатів про Київ у четвер, 23 липня.
Свою думку прийшли озвучити експерти та журналісти, зокрема:
Наталка Соколенко, журналістка, заступниця голови партії ДемАльянс
Ігор Розкладай, юрист Інституту медіа права
Модерувала дискусію Світлана Остапа, журналіст «Телекритики»
Про муніципальні ЗМІ столиці
В Києві діє муніципальний канал ТРК «Київ» та два друковані видання, газета «Хрещатик» і «Вечірній Київ», які обійдуться киянам в 40 млн грн цього року. Саме стільки виділили чиновники зі столичного бюджету на утримання комунальних мовників, зокрема 20 млн. грн. йде на телеканал «Київ».
«Зарплата редакторів і журналістів цих ЗМІ, є низькою, її прирівнюють до зарплатні державного службовців, надбавки йдуть лише за рахунок проданої реклами телеканалом»,- зазначила модератор дискусії Світлана Остапа.
Проте, не завжди кияни отримують якісну інформацію про своє місто, як правило комунальні ЗМІ досить часто є заангажованими, перетворюються на піарників мерів, чи окремих чиновників.
«Я подивилась новини на телеканалі Київ за 5 квітня, де "СТН – Столичні телевізійні новини" показали мера Києва Віталія Кличко -9 разів, заступника Кличка Ніконова- 4, різного роду чиновників КМДА і керівники комунальних підприємств-17 разів, і це при тому, що депутатів Київради -3 рази, а громадських активістів-1»,- зазначила Наталка Соколенко.
Питання виникає, хто має висвітлювати ці події, які виникають в Києві?
Про реформи: СУСПІЛЬНЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ
З квітня в силу вступив Закон "Про суспільне телебачення". Це означає усі обласні державні телерадіокомпанії переходять до нової структури – у Національну Суспільну Телерадіокомпанію України (НСТУ). Якщо дотепер керівників в обласні державні телерадіокомпанії призначав Кабінет міністрів за погодженням із головою облдержадміністрації, то тепер регіональні державні компанії повністю звільняють від будь-якої залежності від влади – чи то місцевої, чи то центральної. Керівників призначатиме Наглядова рада НСТУ (яка складатиметься із представників всіх фракцій парламенту і 9-тьох представників громадських організацій), або трудові колективи висуватимуть кандидатів на керівну посаду, а Наглядова рада їх затверджуватиме (механізм має бути прописано в статуті НСТУ).
«Обласна ТРК, яка увійде в національну суспільну телерадіокомпанію і фінансуватиметься на пряму з державного бюджету, має незалежно висвітлювати те, що відбувається у Києві та області, і не мати жодного стосунку до чиновників»,- прокоментувала новий закон Соколенко.
«Я ще раз повторю позицію ДемАльянсу: телеканал «Київ», газета «Хрещатик» і «Вечірній Київ» підлягають ліквідації. Талановиті журналісти знайдуть роботу після проходження відкритого конкурсу в обласну державну телерадіокомпанію»,- додала демальянсівка.
В перехідних положеннях нового закону про суспільного мовника, як зазначає юрист Ігор Розкладай, прописали норму про мовлення громад.
«Журналістика - це незалежна діяльність, а не обслуговування групи політиків чи партій. Мовлення громад - це не комерційне мовлення, громадяни самі розуміють, що мають потребу в якісному локальному продукту. За інформацію потрібно платити, якщо не платите ви, хтось платить за вас»,- зазначив Ігор.
Про реформи: ДРУКОВАНІ ЗМІ
Близько 550 друкованих видань отримують фінансування з місцевих бюджетів. В таких містах, як Харків, видатки з бюджету на утримання ЗМІ сягають мільйонів. На харківську газету з грошей платників податків виділяється 8 млн. грн.
Таку статистику озвучив Ігор Розкладай, експерт, юрист Інституту медіа права.
«Про їх якість треба запитати харків'ян. Це також ще і не справедлива конкуренція на ринку друкованих ЗМІ. Зазвичай вони наближені до мера чи до голови сільради, взалежності від рівня газети. Вони мають бути реформовані»,- прокоментував Розкладай
Експерт озвучив загалом кілька варіантів, від ліквідації, до приватизації колективом редакторів, що працюють у цих медіа.
«Є кілька варіантів що з цим робити. Перше - це ліквідація, друге - це перетворення на бюлетень. В таких виданнях публікуються рішення міської чи сільської ради, без створення редакції. Архіви рішень ради на сьогодні досить складно дістати»,- зазначає Ігор Розкладай.
«Інший варіант це приватизація. Якщо колектив редакторів бачить в собі сили забрати на себе це видання, вони його приватизують. Зараз є близько 100 редакцій в Україні які готові пройти таким шляхом. Якщо колектив не готовий, а бренд відомий, то виставляється на приватизацію в загальному порядку»,- наголосив експерт.
Висновки експертів
Наприкінці «Діалогів про місто» експерти традиційно підбивають підсумки дебатів.
«Друковані комунальні ЗМІ потрібно відпускати у вільне плавання, або реформувати їх у так звані бюлетені. Телеканал столиці перетворити в суспільне телебачення Києва, убезпечити від впливу місцевої влади», - підсумки зустрічі озвучила модератор Світлана Остапа.
Поділитися Всі новини