Запоріжці навчалися політичним цінностям та управлінню міста у німецького експерта
00:00, 17.09.2014
Автор: Адміністратор
На запрошення партії Демократичний Альянс в Запоріжжі пройшли лекції відомого німецького економіста та ідеолога християнської демократії Норберта Нойгауза.
Німецький економіст, доктор наук, віце-мер міста Трір (1989-1999), автор книги "Цінності християнської демократії" Норберт Нойгауз відвідав Запоріжжя 15 і 16 вересня.
В місті Норберт Нойгауз провів відразу дві лекції присвячені цінностям християнської демократії і політичному життю в країнах Євросоюзу та принципам управління містом на прикладі німецького міста Трір.
Лекція перша. Головне – розвиток людини
В рамках лекції про цінності та християнську демократію Норберт підняв ряд важливих питань. Особливу увагу він приділяє такому порядку «спільного життя людей», який створює сприятливі умови для розвитку особистості. І відзначає, що політика прагне до відповідей на питання: як саме організувати ці умови. І кожен з нас повинен впливати на те, що відбувається і нести за це відповідальність.
«Є стереотип, що політика – це брудна справа, – відзначає Нойхауз. – Але це не так. Політика і політики такі, якими ми їм дозволяємо бути ».
Важливим моментом в організації спільного життя є прагнення зробити людей щасливими, щоб вони могли реалізувати свій потенціал.
«Дитину потрібно підштовхувати на розвиток, – говорить Норберт. – Те ж саме і в політиці. Якщо нічого не робити, люди збожеволіють від бездіяльності».
І як приклад наводить політику колективізму: коли все просто, життя розплановане від народження до смерті, всі працюють як мурахи, але немає ніякої можливості себе проявити. Але це неправильне рішення, адже тоді держава отримує «сіреньких мишок», а не індивідуальності. Та на жаль, в ментальності багатьох народів досі залишається думка, що держава повинна за них все вирішити.
Альтернативою може бути персоналізм, який покладений в основу християнської демократії. Природою передбачено, що ми всі індивідуальні. Але крім цього є соціальна природа, коли ми залежимо від спілкування з іншими людьми і це допомагає нам розвиватися. Як приклад Норберт призводить Моцарта. Адже якби він народився в іншій країні, в іншій родині, його чекала б не така доля. Але він народився в сім'ї музикантів, виховувався в музиці з самого дитинства. І завдяки цьому впливу вніс величезний вклад в культуру.
«У кожного з нас своє призначення, своя мета і ми несемо її світу, – підкреслює Норберт Нойгауз. – Суспільству необхідно допомогти людині досягти своєї мети. І в той же час кожен повинен допомогти створити таке суспільство, яке допоможе в розвитку. Наприклад, щоб Україна допомогла кожному, їй потрібно існувати. Зараз країна перебуває в стані війни, під загрозою її цілісність. Тому головна мета – її захистити, навіть якщо людина не хоче брати в руки зброю».
Лекція друга. Практичні поради з управління містом
Норберт Нойгауз має ступінь доктора економічних наук у французькій Сорбонні. Протягом 1989-1999 обіймав посаду віце-мера міста Трір з економічних питань. З 1999 року він працює в якості незалежного консультанта з економічних питань. Варто відзначити, що за період перебування Норберта Нойхауза на посаді віце-мера місто Трір зробило великий ривок вперед в питаннях життєзабезпечення населеного пункту, житлово-комунальних послуг і т.д, ставши свого роду «силіконовою долиною».
Принципи ефективності управління містом Норберт розглянув на прикладі «сміттєвого» питання. За кілька років місту вдалося перетворити сміття з тягаря в ресурс. Більш того, протягом перших кількох років функціонування заводу турботливі німці ліквідували і всі старі міські звалища, облаштувавши спеціальне сховище для нагромаджених відходів попередніх поколінь.
Існуюче звалище відходів (яка накопичувалася довгі роки, однак тепер не поповнюється сміттям) регулярно продукує стоки, на очистку яких необхідно 1 млн євро на рік. Мерія міста накрила сміття спеціальною плівкою, яка збирає газ, що виділяється при розкладанні сміття. Газ очищують і направляють в газові мотори, що виробляють електрику. На виробництві електрики вдається заробити 500 тисяч євро на рік – тобто покрити половину витрат на очищення стоків. Такого ж принципу дотримуються і в утилізації нового сміття – розумний менеджмент і креативність дозволяють значно знизити витрати, при цьому дійсно позбавляючись від відходів, а не накопичувати їх.
І хоча на даний момент цей ресурс не приносить місту прибутків, він дозволяє значно знизити витрати по наведенню чистоти в місті. Перед керівництвом міста вже стоїть сміливе стратегічне завдання – у найближчі 10 років регіон планує вийти на повне самозабезпечення газом, і потім його експорт.
«Тепер ми можемо говорити «Путін, до побачення! Ми використовуємо сміття як джерело енергії!», – підсумовує Норберт Нойхауз.
Таких успіхів, за словами Норберта, вдалося домогтися завдяки чітко налагодженій системі. Свій шлях сміття починає зазвичай з дому. Але вже тут його сортують в три різні ємності: чистий пластик, папір і решта сміття. Окремо збирається прозоре, зелене і коричневе скло – для них є спеціальні контейнери. Електроніка, дерево, люмінесцентні лампи, хімічні речовини також упорядковано окремо. На кожного члена сім'ї передбачено до 20 літрів загального сміття. Саме ці 20 літрів сміття зібрані за два тижні оплачують німці.
Наступним етапом подорожі сміття є сміттєпереробний завод. Промислова потужність заводу в Трірі – переробка 180 тисяч тонн сміття на рік. Сам завод складається з двох частин: адміністративної, звідки виконується управління всіма процесами, і технологічної, де відбувається переробка сміття. Керує роботою заводу одна команда з чотирьох людей, які повністю контролюють всі процеси, необхідні для автоматичної переробки сміття.
Технологія переробки сміття на заводі виглядає наступним чином:
- Сміття, яке привозиться на завод, акумулюється у величезний бак.
- З бака конвеєром надходить на установку для подрібнення.
- Подрібнене сміття збирається у величезні контейнери по 50 тонн і герметично закривається.
- Протягом 10 днів у контейнерах підтримуються певний температурний режим і режим вологості. Там працюють бактерії, які переробляють органічне сміття.
- Далі, отримана маса сміття висушується і стає легше в середньому на 30%.
- Висушене сміття пропускають через магніт, щоб витягти метали.
- Все, що залишилося, пресують у брикети, завдяки пластику, брикети дають енергетичну потужність, яка орієнтовно відповідає енергетичної потужності вугілля. Ці брикети перевіряються окремо для дотримання в них необхідних екологічних властивостей. Спресовані, брикети направляються на промислові підприємства в якості палива для використання на виробництві. Варто відзначити, держава максимально допомагає тим підприємствам, які використовують перероблене сміття, іноді навіть доплачуючи їм за це.
Інша негативна сторона звалища - це стічні води, які проникають і забруднюють грунтові. Німців дуже хвилює питання екології, саме з цією метою старе звалище було перенесена на нове місце з покритим поліетиленом дном. Брудна вода не потрапляє в грунт. Замість цього вона відкачується насосами на очисну станцію, що працює поруч. І брудна з поганим запахом рідина перетворюється в чисту технічну воду, яка скидається в сусідню річку, де й проходить останній етап природного очищення.
Прес-служба
Поділитися Всі новини