Flag en eef5dfcf529bb65add988575f9f28829b7c6629d7312bb89a31612eb494d6b76
Новини осередку

Ужгородській міськраді пропонують інноваційну систему прозорих закупівель

00:00, 02.07.2015

Автор: Адміністратор

Новина

Як розповіли Демальянсівці, «допорогові» (до 100 тис. грн) закупівлі не врегульовані законодавством, що є джерелом корупції у сфері державних закупівель. До прикладу, в Ужгороді ринок закупівель складає близько 100 млн. грн. на рік і невідомо, скільки втрачає бюджет на непрозорому розміщенні замовлень.

Олександр Пересоляк, адвокат, керівник Закарпатського обласного осередку «Демократичний альянс» розповів: «Питання виділення коштів і прозорості цього процесу є надзвичайно актуальним. Так, досліджуючи закупівлі минулого тижня, бачимо, що міськрадою витрачено 10 млн коштів. Питання: куди витрачено ці кошти, якій фірмі сплачені і за якою ціною придбані ті чи інші товари чи послуги?».

«З метою зробити закупівлі прозорими, вбити корупцію, зробити чесними умови для наших підприємців, ми подали ініціативу до міськради, - каже О. Пересоляк. - Просимо зобов’язати усіх суб’єктів закупівель (а їх близько 20, найбільший – управління освіти) опубліковувати інформацію про закупівлі на сайті міськради. Так само пропонуємо зобов’язати всіх суб’єктів публікувати інформацію про результати закупівель, переможця та ціну, за якою переможець виграв тендер. Крім того, оприлюднювати варто і плани закупівель на рік (та додатки до них).

Громадські активісти пропонують приєднатися до системи ProZorro.org , яка створена з ініціативи громадських організацій, комерційних майданчиків, державних органів та підприємців. Фінансується проект за рахунок пожертвувань приватного бізнесу, а саме IT майданчиків-учасників ProZorro. Пізніше до проекту приєдналася Transparency International Україна, що є гарантією прозорості проекту. Сьогодні їй формально належить вся система, але після успішного завершення проекту організація зобов'язується безкоштовно передати всі напрацювання і права державі.

Богдан Андріїв, секретар Ужгородської міськради, в.о. міського голови Ужгорода подякував учасникам засідання за активну громадську позицію. «На закупівлі використовуються кошти платників податків, це наші з вами кошти. Тому, звичайно, підняти питання дуже важливе. До слова, вчора на нараді я дав доручення департаменту міського господарства та юридичному управлінню детально вивчити юридичну базу системи державних електронних закупівель та зробити їх прозорими. Від цього ми всі виграємо та, я впевнений, зможемо зекономити бюджетні кошти».

Ференц Бакі, системний адміністратор пояснив, пояснив, як діє система електронних закупівель Prozorro. Закупівля відбувається у 4 етапи: «Спочатку оголошується інформація про закупівлю, вона надходить на спеціалізовані сайти. Всі користувачі бачать умови. Потім – етап уточнень. Замовник відповідає на запитання та може вносити зміни в оголошення. Лише після цього починається прийом пропозицій. Тоді замовник вже не може вносити змін. Наступного дня стартує аукціон – учасники можуть у 3 раунди понижувати ставки, при цьому не бачать назви конкурентів. Такий порядок здійснення аукціону дозволяє державним закупівельникам отримати найнижчу ціну на товари чи послуги».
IMG_1555

Однією із перших цю систему вже почала використовувати Львівська міська рада, Київська міська лікарня, ряд комунальних закладів та органів самоврядування. Серед замовників, які використовують Prozorro, є Міністерство інфраструктури, Міноборони, Мінюстиції, Мінекономіки, Нацбанк України і багато інших. Ужгород має шанс стати одним з трьох перших міст, які впроваджують такі передові технології.

Вікторія Слюсаренко, аудитор, судовий експерт, кандидат економічних наук зазначила: «На зламі перетворень, що тривають у нашій державі, впровадження цієї програми є надзвичайно актуальною. Кожна людина зможе побачити, як витрачаються бюджетні кошти, а відтак і відстежити ефективність роботи влади. Мало хто з мешканців міста обізнані з тими сумами, які поступають у бюджет та як він використовується».
Микола Пастухов, керівник ГО «Краще життя» додав: «Міоноборони завдяки цій програмі зекономив вже понад 300 млн гривень. Крім того, «маленькі» бізнесмени та виробники зможуть брати участь у конкурсі на державні закупівлі. Це дуже важливо, бо досі участь у них брали тільки «ті, кому дозволено». Крім того, розшириться географія надавачів послуг».

Основна мета проекту ProZorro.org - побудова сучасної, ефективної та прозорої системи державних закупівель в Україні. Наслідком впровадження проекту стане прозоре і ефективне витрачання державних коштів, а також запобігання корупції завдяки громадському контролю і розширенню кола постачальників.

Матеріали  з порталу zaholovok.com.ua

 

Всі новини

© 2011–2024 | Команда ДА