Державні закупівлі в Ужгороді мають шанс стати прозорими та економними
00:00, 02.07.2015
Автор: Адміністратор
Що таке ProZorro?
Протидія корупції в Україні є найбільш складною для впровадження частиною змін, на які чекають мільйони українців. Але активна частина громадськості не чекає, а вже працює над методами, які допоможуть боротися з цим явищем. Так, команда громадських діячів-однодумців за кілька місяців розробила пілотну електронну систему допорогових державних закупівель , адже саме держзакупівлі вважаються однією з найбільш корумпованих сфер економіки України.
«Допорогові» (до 100 тис. грн) закупівлі не врегульовані законодавством і корумповані чиновники можуть домовлятися про тендери за відповідні «відкати». До прикладу, в Ужгороді ринок закупівель складає близько 100 млн. грн. на рік і невідомо, скільки втрачає бюджет на цих оборудках.
Хто фінансує проект?
Система називається ProZorro.org й створена з ініціативи громадських організацій, комерційних майданчиків, державних органів та підприємців. Фінансується проект за рахунок пожертвувань приватного бізнесу, а саме IT майданчиків-учасників ProZorro. Пізніше до проекту приєдналася Transparency International Україна, що є гарантією прозорості проекту. Сьогодні їй формально належить вся система, але після успішного завершення проекту організація зобов'язується безкоштовно передати всі напрацювання і права державі.
Основна мета проекту ProZorro.org - побудова сучасної, ефективної та прозорої системи державних закупівель в Україні. Наслідком впровадження проекту стане прозоре і ефективне витрачання державних коштів, а також запобігання корупції завдяки громадському контролю і розширенню кола постачальників.
Як працює система електронних закупівель?
Розпорядник бюджетних коштів (наприклад, департамент міського господарства) розміщує своє замовлення (лот) на ProZorro.org, звідки замовлення автоматично потрапляє ще на 6 платформ-партнерів, таких як prom.ua або e-tender.biz.
Далі лот проходить онлайн-аукціон, в якому учасники приховані під номерами, і той з постачальників, який запропонує мінімальну ціну і виконає всі умови лота, перемагає в торгах. Уся процедура є відкритою та прозорою для кожного користувача інтернету.
Хто вже використовує платформу?
Використання системи електронних торгів розпорядниками державних коштів рекомендовано Кабінетом міністрів України. Платформою електронних торгів вже користується міністерство інфраструктури, міністерство оборони, міністерство юстиції, ДП «Укрпошта», Енергоатом, НБУ, Львівська міська рада, міністерство фінансів та інші державні структури.
Користь проекту для міста
- Ефективна реалізація проекту повинна повернути довіру бізнесу до держави і стимулювати його брати участь у державних закупівлях на конкурсній основі.
- Повна відкритість і прозорість повинна істотно знизити корупційну складову і принести від 10% до 20% економії передбачених на державні закупівлі коштів.
- Серед плюсів у використанні системи замовниками торгів є також збільшення конкуренції, географії постачальників і, як результат, можливість зекономити бюджетні кошти.
- Використовувати торгові майданчики зручно, тому що на етапі «питання-відповіді», під час якого замовник та учасники можуть обговорювати предмет та умови закупівлі. А також можна швидко вносити зміни в документи, і всі правки видно на сайті.
Ужгород має бути в числі перших
Ужгород також має можливість стати лідером серед міст, які долучаються до протидії корупції у сфері державних закупівель. Ужгород має бути в числі перших, підтверджуючи статус справді європейського та прогресивного міста України.
Для того, щоб впровадити систему електронних торгів на рівні Ужгорода, члени «Демократичного альянсу», користуючись таким інструментом прямої демократії як місцева ініціатива, розпочали збір підписів на підтримку проекту рішення міської ради про впровадження електронних закупівель в Ужгороді. Особливо активісти сподіваються на підтримку депутатів міської ради, адже таким чином депутати мають можливість продемонструвати свій намір боротися із корупцією в Ужгороді.
Саме ця ініціатива може бути консолідуючою для усіх громадських активістів, політиків, підприємців та небайдужих ужгородців. Впровадження проекту в Ужгороді може стати не тільки великим кроком уперед у справі організації міського господарства та економії бюджетних коштів, але й способом доступності до закупівель постачальників товарів та послуг - ужгородських підприємств.
Демальянсівці розраховують на підтримку ужгородців у лобіюванні цього проекту рішення у міській раді. Підписатися під проектом рішення міської ради щодо запровадження системи можна за допомогою електронної форми.
Поділитися Всі новини