Як у Тернополі "прозорро" використовують міський бюджет
00:00, 14.09.2016
Автор:
Тернопільський ДемАльянс вирішив поцікавитися у міської ради результатами впровадження та використання системи електронних закупівель ProZorro, що має забезпечити прозорість процесу державних закупівель, використання бюджетних коштів, підвищення довіри бізнесу та боротьбу з корупцією.
Так ось, станом на 29 серпня 2016 року, за увесь час використання міською радою системи електронних закупівель ProZorro, було укладено лише 81 договір на суму трошки менше 2 млн. грн. попри те, що річний бюджет міста складає 1,5 млрд.грн. Тож про яку прозорість використання бюджетних коштів може йти мова, якщо показник освоєння бюджетних коштів через ProZorro наразі складає трохи більше 0,1%?
Є серйозні підстави говорити про відвертий саботаж міською владою процесу впровадження системи електронних закупівель ProZorro та, як наслідок, неефективне використання бюджетних коштів. Особливо з огляду на нещодавні зміни, які міський голова вніс у своє ж розпорядження № 191 від 30.06.2016 р. щодо використання ProZorro, якими він лишень "рекомендує" структурним підрозділам міської ради, а також підприємствам, установам і організаціям, які належать до сфери управління міської ради проводити електронні закупівлі товарів, робіт та послуг, керуючись Положенням про здійснення допорогових закупівель товарів, робіт і послуг із застосуванням електронної системи закупівель ProZorro.
Зауважимо, що мова йде про закупівлі на суму від 50 тис. грн. до 200 тис. грн. Від себе додамо, що чим нижчий рівень допорогових закупівель, тим прозорішим є використання бюджетних коштів і менше можливостей для виникнення корупції і розкрадання коштів. В деяких містах України з доброї волі місцевої влади суми допорогових закупівель зменшені до мінімального рівня у 3-5 тис. грн. А в Тернополі маємо поріг у 50 тис.грн., та й той "рекомендований" і залишає багатенько місця для різного роду зловживань з огляду на його необов'язковість.
Наразі з усіх закупівель Тернопільської міської ради під дію Закону України «Про публічні закупівлі» (суми понад 200 тис. грн. і обов’язкове проведення через ProZorro) підпала лише одна - "Розроблення містобудівної документації" на суму 396 тис. грн.
А що ж з іншими коштами на суму майже 1,5 млрд.грн?
Щоб дати відповідь на це запитання Тернопільський ДемАльянс надалі планує стежити за впровадженням та використанням системи електронних закупівель ProZorro у міській раді Тернополя та буде пропонувати зменшити рівень допорогових закупівель до мінімального рівня.