Оборудки тернопільської МАФії
15:29, 24.04.2017
Автор:
7 лютого тернопільський ДемАльянс та ряд громадських активістів зверталися до земельної комісії Тернопільської міської ради, аби там розглянули та розтлумачили законність встановлення МАФів біля ресторану «Файне місто». На засіданні комісії було дано протокольне доручення начальнику земельного відділу Кібляру В. надати відповіді на наші питання. Нехтуючи усіма вимогами законодавства щодо строків надання відповіді, начальник земельного відділу тягнув з наданням відповіді скільки міг, і от лише зараз отримавши відповідь - ми зрозуміли чому.
Справа в тому, що на момент подання нашого звернення МАФи під «Файним містом» стояли і працювали, не маючи ЖОДНОГО документа на землю, позаяк термін дії двох договорів особистих сервітутів на дві земельних ділянки сплив ще 31 жовтня 2016 року (!). Проте, це аж ніяк не заважало МАФам спокійно собі стояти, навіть на зимові свята. Після кількох звернень активістів до поліції стосовно такого кричущого порушення, чиновники у міській раді заворушилися і практично заднім число комісія по літніх майданчиках надала дозвіл на «перетримку» цих МАФів у зимовий (!) період, що явно виходить за межі її повноважень, оскільки по суті комісія розпорядилася земельною ділянкою без рішення сесії. А так званий «головний архітектор» Бесага терміново видав новий паспорт прив’язки тимчасової споруди, без перевірки будь-яких документів на землю і заплющив очі на той факт, що МАФ стоїть в межах «червоних ліній», прямо на проїзній частині. Нещодавно поновлене кримінальне провадження щодо нього та сумний досвід ужгородського колеги схоже його зовсім не насторожує. Але ця «метушня» все рівно не дозволяла обслуговувати відвідувачів в тих будах, проте кого це стримало?
Попри це все, висвітлення цього болючого питання і запити активістів ДемАльянсу таки дали свій результат, і земельна комісія (притомна більшість у її складі) почала усвідомлювати, що тут є порушення і не може МАФ стояти на проїзній частині (вона не втрачає свого статусу навіть якщо змінити схему руху і зробити там пішохідну зону). Як і не можна віддавати проїзну частину в користування під МАФи. Тоді, розуміючи, що отримати погодження на продовження договорів сервітуту уже не вийде, власники МАФів та чиновники міської ради були змушені вдатися до відвертого порушення законодавства.
Так, нещодавно виявилося, що 7 та 10 квітня 2017 року посадовими особами Тернопільської міської ради оформлено, підписано та зареєстровано наступні документи:
1. Договір про встановлення особистого строкового сервітуту, зареєстрований в Книзі реєстрації договорів сервітуту за №968 від 12.04.2017р.;
2. Договір про встановлення особистого строкового сервітуту, зареєстрований в Книзі реєстрації договорів сервітуту за №969 від 12.04.2017р.;
3. Додаткова угода до Договору про встановлення особистого строкового сервітуту, зареєстрована в Книзі реєстрації додатків до договорів сервітуту за №588 від 12.04.2017р.
Земельні сервітути на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у власність чи користування, встановлюються за договором з органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених Земельним кодексом України
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. Отже, питання щодо укладення договору сервітуту підлягає вирішенню на пленарному засіданні ради.
Підставою для укладання вищевказаних договорів (включно з додатками) вказано п.5.15 додатку до рішення Тернопільської міської ради від 26 квітня 2013 року за №6/31/99 зі змінами «Про укладення договорів сервітуту».
Проте, рішення Тернопільської міської ради від 26 квітня 2013 року №6/31/99 (в частині надання дозволу на укладення сервітуту строком на 1 рік для вищевказаних МАФів) є ненормативним правовим актом одноразового застосування і воно вичерпало свою дію з фактом його безпосереднього виконання, а саме в момент укладення договорів про встановлення особистого строкового сервітуту, зареєстрованих в Книзі реєстрації договорів сервітуту за №828 та 829 від 04.05.2016р., тобто тих договорів, термін дії яких сплив ще 31 жовтня 2016 року. Відповідно до даного рішення була передбачена можливість щорічного продовження цих самих договорів, за погодженням з постійною комісією міської ради з питань природокористування, приватизації, продажу та оренди землі (п.2 рішення №6/31/99 від 26.04.2013), проте власник МАФів за таким погодженням до комісії не звертався, розуміючи, що просто його не отримає, оскільки склад комісії після виборів кардинально змінився і «порішати» питання, як раніше – уже не вийде.
Як випливає із матеріалів та документів, отриманих на звернення тернопільського ДемАльянсу до від 07.02.2017р. №070217-1, посадові особи Тернопільської міської ради намагаються мотивувати посилання на рішення Тернопільської міської ради від 26 квітня 2013 року за №6/31/99 тим, що 4.04.2017 року на пленарному засіданні ради було прийнято рішення 7/14/194 про внесення змін до додатку до рішення №6/31/99, яким нібито було надано можливість заключити новий договір. Проте, в результаті детального вивчення даного рішення така можливість нами не була виявлена, дане рішення містить виключно косметичний характер і полягає у зміні назви лише двох пунктів у додатку.
Крім того, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 постановив, що «органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією та законами України. Водночас ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування, які є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання». Інакше одним і тим самим разовим рішенням можна до нескінченності давати комусь дозвіл на щось, до прикладу. І особливо це стосується земельних питань.
Таким чином, посилання на рішення міської ради №6/31/99 від 26.04.2013 як на підставу для укладення нових договорів про встановлення особистого строкового сервітуту і, відповідно, наступне оформлення, підписання та реєстрація таких договорів посадовими особами міської ради з тим самим власником МАФів на ті ж самі земельні ділянки - містить ознаки злочину, відповідальність за який передбачено ст.364 Кримінального Кодексу України «Зловживання владою або службовим становищем» та ст.366 Кримінального Кодексу України "Службове підроблення".
А відсутність законного документа на право користування земельною ділянкою є підставою для відкриття кримінального провадження за ст.197 Кримінального Кодексу України «Самовільне зайняття земельної ділянки».
Оскільки у справі замішані посадові особи міської ради, прирівняні до держслужбовців категорії «А» (заступник міського голови Остапчук В.О., яка підписала від імені міської ради договори сервітутів) - зібрані нами матеріали викладені у заяві про кримінальне правопорушення та будуть направлені до Національного антикорупційного бюро України, а її копія – до ГУНП в Тернопільській області.
Сподіваємося, справедливість таки буде відновлена, а Громада нарешті почне розуміти, які пройдисвіти у міській раді нею «керують». Слава Україні!
Поділитися Всі новини