Flag en eef5dfcf529bb65add988575f9f28829b7c6629d7312bb89a31612eb494d6b76
Новини осередку

Доступ до інформації поїхав в регіони?

03:00, 11.07.2011

Автор: Адміністратор

Новина

 Сьогодні був на заході, який носив назву «Громадська презентація Закону про доступ до публічної інформації». Захід був закритий. В сесійній залі Одеської обласної ради – близько 100 керівників та профільних чиновників  з міста та області (причому дуже високого рівня). Від громадськості було запрошено буквально декілька людей (хоча в залі були багато вільних місць). Я потрапив на захід, як голова  робочої групу громадської ради з питань доступу і представник Нового громадянина в Одеській області (сам напросився листом).

Доповідали на заході Олена Бондаренко – нардеп, один з авторів закону, Денис Іванеску – керівник головного управління доступу до публічної інформації Адміністрації Президента України, Миколай Пундик – голова Одеської обласної ради.   

 Атмосфера на заході була ледь не сімейна, розмови – державницькі, і більшість інформації була цікавою для слухачів. Відчувалася зацікавленість в темі для всіх хто сидів в призидії (тільки Олексій Гончаренко і Петр Хлыцов (заступник голови ОДА) спали з відкритими очима.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Щодо наданої інформації, то найглибшою висловленою думкою була фраза Олени Бондаренко про те, що всім, хто бажає працювати з Законом, необхідно його прочитати від першої до останньої літери. Вся інша презентація це була вільна інтерпретація автором власного творіння.

Деякі озвучені тезиси були досить сумнівними. Наприклад, консультуючі голову обласної ради, пані Олена сказала, що надавати на запит протокол засідання профільної комісії облради не треба, оскільки комісія не приймає рішення, а рішення приймає облрада, отже протокол – службова інформація. На мій погляд, вона надала йому некоректну відповідь, оскільки члени комісії на засіданні голосують по певних питаннях, а отже приймають рішення. І ця інформація не може бути службовою.

Я попросив пані Олену прокоментувати поведінку її колег з Одеської міської ради, які три дні тому прийняли 14 рішень без попереднього оприлюднення. Пані Олена, як справжній дипломат, сказала, що вона не знає всіх обставин, і в ситуації треба розбиратися, але підтвердила той факт, що проекти рішень мають оприлюднюватися за 20 робочих днів.

Центральним меседжем доповіді пані Олени була інформація, яка розійшлася по всіх ЗМІ в такому вигляді: «Также нардеп призвала журналистов не путать публичную информацию со служебной (переписка внутри отделов, ведомств и т.п.) и конфиденциальной, не является публичной и информация, содержащая государственную тайну и тайну следствия» (https://oblrada.odessa.gov.ua).  Ця, на перший погляд, несуттєва помилка, насправді може мати суттєві наслідки. А саме: після таких інструкцій, чиновники можуть не надавати інформацію з формулюванням «Це не публічна інформація, отже під дію закону «Про доступ до публічної інформації» не підпадає.

Я вже мав такий досвід, коли спілкувався з в.о. начальника управління звернень громадян Одеської міської ради. Він не хотів приймати мій запит на інформацію. Так і сказав «Відповідь на ваше звернення – це не публічна інформація», хоча йшлося про документ, який має зберігатися. Потім він запропонував мені ще декілька варіантів відмов. Коли ж усі вони були спростовані  нормами Закону, то він сказав, що жалкує за тим, що вони свого часу не змогли відстояти СРСР…

Запит мій був експериментом щодо того, чи можна використовувати Закон для доступу до публічної інформації» для того щоб отримувати відповіді на звернення. Виявилося, що можна. В запиті я попросив надати копію відповіді на моє звернення 5-ти місячної давності. Як і варто було очікувати ніякої відповіді мені ніхто не надсилав, отже і копію надсилати не було з чого. Але писати про це у відповіді на запит було не зовсім зручно. Тому мені в той самий день відповіли на моє звернення по суті спочатку телефоном, а за декілька днів листом на електронну скриньку. Простий спосіб. Користуйтеся…

Після завершення презентації відбувся брифінг Олени Бондаренко, Дениса Іванеско та Миколи Пундика. 

Відповідаючи на моє запитання щодо бездіяльності прокуратури в питаннях контролю за дотриманням Закону про доступ, Олена Бондаренко зазначила, що це пряме порушення законодавства. На запитання щодо прецедентів виграних судових позовів Бондаренко сказала, що держава не має слідкувати за цими тенденціями, а Денис Іванеску сказав, що судячи з того, що вони відповідають на один запит з трьох, то до осені буде напрацьований великий матеріал по судових позовах. Запитання щодо того, хто має нести відповідальність за порушення строків завчасного оприлюднення проектів рішень рад, Микола Пундик сказав, що це має визначати суд.

Подивимося якими будуть ці рішення. Сьогодні, до речі, розглядається позов до мера міста Котовськ, щодо не оприлюднення проектів рішень. 

Олексій Чорний, Голова Одеського обласного осередку «Демократичного Альянсу».

Фото: Сергей Ляшонок та сайт Одеської обласної ради.

Всі новини

© 2011–2024 | Команда ДА