Flag en eef5dfcf529bb65add988575f9f28829b7c6629d7312bb89a31612eb494d6b76
Новини осередку

Хочете дихати? Мерзніть! Про те, як Придніпровська ТЕС та компанія ДТЕК шантажують Дніпро.

00:00, 15.02.2018

Автор: Адміністратор

Новина

Якщо виїхати за місто в ясний день, можна чітко побачити смог, який висить над Дніпром. Багато в чому це заслуга Придніпровської ТЕС. Про те, чи несе станція за це якусь відповідальність, ДемАльянс поспілкувався з Іриною Черниш - активісткою, котра вже два роки бореться за те, щоб кількість викидів від теплоелектростанції зменшилась. Найголовнішою проблемою Придніпровської ТЕС Ірина вважає зношення систем станції.

- Очисні споруди, встановлені на її енергоблоках, з’явилися разом з її створенням і у кращому випадку реконструювалися у 80-ті чи 90-ті роки. Лише два блоки станції обладнані новими очисними спорудами, і саме вони фактично завжди простоюють, тобто працюють головним чином старі енергоблоки. Відходи, які виробляє станція, - це не лише дим, а й тверді відходи у вигляді згорілого вугілля, шлаку, змішаного з водою, - розповідає Ірина.

З часів приватизації станції була здійснена усього лише одна екологічна програма у 2011-му. Тоді встановили два сучасні електрофільтри на 9-й та 11-й енергоблоки, і з тих пір ані обласні, ані міські екологічні програми, ані заходи, вказані в дозвільних документах Придніпровської ТЕС, котрі є обов’язковими до виконання, не виконуються. До того ж нерідко виникають проблеми навколо громадських слухань. Людей просто не чують і не хочуть чути. Ірина згадує, що перші слухання з приводу переобладнання 7-го та 8-го енергоблоків станції на газове вугілля були призначені на 14 вересня. «Щоб взяти в них участь та надати рекомендації, як того вимагає законодавство, я хотіла ознайомитися з ОВД (оцінка впливу на довкілля) і надіслала інформаційний запит до головного офісу ДТЕКу, бо не знала, хто був замовником проекту. Відповіді не отримала, прийшла на станцію. Там мені не дали скопіювати ОВД, а це 138 сторінок тексту. Я попередила, що повноцінно ознайомитися і дати рекомендації я не отримала нагоди, тому через це не можу взяти повноцінну участь в громадських слуханнях. Позбавили права не лише мене, а й решту людей, які не змогли ознайомитися з цим документом, тому слухання скасували. Втім потім, вже після конфлікту з активістами, станція та ДТЕК все ж таки принесли вибачення, надали доступ до ОВД і призначили нові слухання», - пригадує Ірина. Можна сказати, що станція давно вичерпала свій ресурс і в цивілізованих країнах її б вже давно закрили. Втім люди все одно продовжують дихати викидами станції і платити олігархам. Придніпровська ТЕС була приватизована у 2010-му безпосередньо компанією ДТЕК, котра належить пану Ахметову і наразі є частиною холдингу СКМ, якому належать компанії з видобутку, генерації та поставки вугілля. 

- Кожна копійка витрат корпорації, якій належить ТЕС, оплачується з кишені покупця. Зараз нам транслюють, що ми нібито нарощуємо видобуток нашого місцевого газового вугілля з Павлограду, і це дає нові робочі місця, податки тощо. Але з тієї інформацію, що є в публічних джерелах або декларується іншими представниками групи ДТЕК, ми бачимо, що сьогодні ми купуємо американське вугілля, бо павлоградського видобувається недостатньо. Мене бентежить, що нас не чують. Мені здається, що нас свідомо експлуатують або обманюють. Стаття 11 Закону про охорону атмосферного повітря каже, що «у разі зміни параметрів джерел викидів, їхньої кількості до зазначених дозволів вносяться зміни». Тобто, перейшовши на газове вугілля, працювати за актуальними дозвільними документами уже не можна. Але представники ДТЕКу стверджують, що оскільки в дозвільній документації не вказано тип вугілля, то немає необхідності вносити зміни в дозвіл». Ірина каже, що оцінити масштаби біди можна буде лише тоді, коли в нас буде адекватний моніторинг. «Люди в заручниках у ТЕС. Вони весь час шантажують місто опаленням, електрикою, подають справу так, наче ми, активісти, хочемо залишити місто в темряві та холоді. Кажуть: ви ж для писанини своїх злісних постиків використовуєте електрику, якої не буде, якщо ми припинимо роботу. А ви хочете, щоб у ваших квартирах було тепло? Тоді ми маємо працювати. Тільки ситуація така, що навіть ті викиди, на які вони мають дозвіл, ніхто не перевіряє, звітності ТЕС вірять на слово. Рак дихальних шляхів, захворювання бронхів та легенів у нашому місті – це все звідти. Цього року Дніпр посідає третє місце по забрудненості повітря в Україні, отже і в Європі, бо гірше, ніж у нас, ніде нема, - констатує Ірина. 

Засоби впливу на Придніпровську ТЕС та ДТЕК на місцевому рівні практично вичерпані. Тому Ірина Черниш з допомогою ДемАльянсу звернулася до Міністерства екології України. Через народного депутата Сергія Лещенка та члена партії Артема Романюкова вдалося організувати зустріч з Міністром екології та природних ресурсів України Остапом Семераком. Пан Семерак повідомив, що дозвільних документів міністерство не надавало ні Придніпровській ТЕС, ні компанії ДТЕК. Дозвіл на викиди може бути наданий у тому випадку, якщо в пакеті з іншими документами Дніпропетровська ОДА надасть лист із повідомленням про відсутність скарг від населення. Тому зараз зусилля ДемАльянсу спрямовані на те, щоб обласна адміністрація не могла надати цього листа. Численні скарги від населення направляються не лише в установу, а й в інші органи влади.

Всі новини

© 2011–2024 | Команда ДА