9 кроків назустріч сучасному громадському транспорту
00:00, 15.06.2018
Автор:
Київська команда ДемАльянсу вважає неприпустимим підвищення вартості поїздки в громадському транспорті до 8 гривень без системних змін в його роботі. Єдиним наслідком підвищення ціни буде зниження транспортної доступності, зменшення кількості поїздок містом та збільшення використання легкових автомобілів, що, в свою чергу, призведе до погіршення дорожньої та екологічної ситуації в Києві. Тому наша команда закликає відмовитись від ідеї підвищення вартості проїзду, натомість впровадити комплексну реформу зробивши транспорт ефективним, зменшити витрати та запровадити системний контроль за фінансами транспортної галузі.
ДемАльянс Київ пропонує наступне:
- Запровадити планування транспортної мережі виключно на основі даних, зокрема, обстежень мобільності, даних мобільних операторів, тощо.
- Відновити впровадження плану Світового Банку з оптимізації мережі громадського транспорту, що дозволить на 30-50% покращити якість транспортного обслуговування, на 20% зменшить викиди шкідливих речовин та на 15% підвищить операційну ефективність КП «Київпастранс».
- Розробити стратегію розвитку швидкісних видів транспорту в Києві, в першу чергу трамвая. Це дозволить організувати зручний та швидкий транспорт для значних пасажиропотоків за 10-20% вартості метрополітену аналогічної протяжності.
- Прискорити запуск системи електронного квитка, що дозволить уникнути феномену, коли 50% виручки Київпастрансу йде на її адміністрування (друк квитків, оплату роботи кондукторів та контролерів тощо), вивести збір оплати за проїзд з-під відповідальності КП «Київпастранс» та КП «Київський метрополітен».
- Запровадити квитки на тривалість поїздки, а не на використання конкретного транспорту, запропонувати мешканцям міста довгострокові абонементи на квартал-півріччя-рік з відчутним дисконтом. При цьому, необхідно відмовитися від поділу абонементів за видами транспорту.
- Перевести співпрацю з перевізниками (це стосується і приватних, і “Київпастрансу”) на модель покілометрової оплати, коли місто пропонує на конкурс маршрути, із заданими вимогами по інтервалам та рухомому складу, а приватні перевізники змагаються між собою, хто запропонує меншу ціну з обслуговування такого маршруту. Збір оплати за проїзд здійснюється містом за допомогою системи єдиного квитка.
- На виконання ЗУ «Про міський електричний транспорт», встановити правовідносини між містом та Київпастрансом в сфері електротранспорту. Це дозволить уникнути ситуації, коли попри відкриття нових маршрутів та закупівлі нової техніки, кількість транспорту на вулицях залишається незмінною за рахунок виведення з експлуатації старшої, але працездатної техніки.
- Розробити систему оперативної тимчасової підміни тролейбусних та трамвайних маршрутів автобусами на період робіт, які унеможливлюють роботу електротранспорту.
- Стандартизувати вимоги до рухомого складу, який закуповує місто таким чином, щоб забезпечити рівномірну якість надання транспортних послуг, незалежно від виробника, який виграє тендер. Зокрема,, кількість сидячих місць, кількість місць на низькій підлозі, кількість та потужність кондиціонерів, вигляд зупинок міського транспорту, а також вимоги до вигляду рухомого складу перевізників міста.
Лише такі кроки зможуть забезпечити сталий розвиток транспортної мережі Києва. Натомість бездумне підвищення ціни вдвічі призведе лише до зростання корупційної складової.