Харків - не звалище! Сміття потребує переробки!
00:00, 10.09.2015
Автор: Адміністратор
Саме під таким гаслом пройшли вже традиційні для Харкова Діалоги про місто. 9 вересня в парку Шевченка зібрались експерти, бізнесмени та громадські діячі для того, щоб поспілкуватися з харків’янами і з’ясувати, чи готові українці наблизитися до європейських стандартів сміттєпереробки.
У дискусії брали участь:
Наталія Фесенко, керівник проекту "Еколенд" у смт. Коротич;
Олег Перегон, ГО "Зелений фронт";
Марія Фурнік, експерт, член ПП "ДемАльянс";
Ведучою та модератором дискусії, як завжди, була Анна Прокаєва.
В сміттєпереробній галузі позбутися твердих відходів можна трьома шляхами:
-
закопати;
-
спалити;
-
утилізувати.
Однак полігони, на яких закопують відходи, займають багато місця і швидко заповнюються, а спалювання дуже сильно забруднює повітря. Переробка сміття, в свою чергу, не тільки є економічно вигідною, але ще й безпечною для довкілля.
Як зазначили експерти, українці готові до того, щоб сортувати відходи та віддавати їх на переробку, але влада не поспішає підтримувати громадські ініціативи.
Експерти погодились з тим, що на сьогодні в Україні є ряд проблем, які не дають сортуванню сміття стати загальноприйнятим явищем в Україні.
-
Перша і найголовніша проблема - це повна відсутність підтримки від влади. На жаль, місцева влада починає цікавитися екологічними проблемами тільки напередодні виборів. Поява обласних програм із роздільного збору відходів значно полегшила би формування екологічної культури та відповідальності у харків’ян.
- Інша проблема - це дефіцит інформації про пункти прийому відходів. Навіть якщо люди і складають різні види сміття у себе вдома по різних пакетах, вони просто не знають, де його можна здати на переробку. Також існує і супутня проблема - людям вкрай незручно вести кудись свої пакети зі сміттям, а отже, зрештою, все сміття забирає одне авто, яке везе його на відкритий полігон у Дергачах.
Позицію ДемАльянсу озвучила Марія Фурнік: “Ми бачимо декілька кроків у цьому напрямку. По-перше, треба визнати та актуалізувати проблему в Харківській області. Ми бачимо смітники на чистих центральних вулицях міста, але заплющуємо очі на те, що на околицях потопаємо у сміттєзвалищах. По-друге, необхідно врегулювати законодавство та встановити рамкові умови для ефективної взаємодії всіх зацікавлених сторін. Та третє завдання, яке стоїть перед владою, - це підтримка кампаній щодо підвищення екосвідомості харків'ян. Ми не говоримо про те, що держава повинна відігравати головну роль у цьому питанні. Ми говоримо про те, що вона повинна бути мотивуючою ланкою у створенні нових ініціатив з боку громадськості, і, тим паче, не заважати втілювати вже існуючі проекти від різноманітних екологічних організацій”.
Наприкінці зустрічі спікери закликали харків’ян змінити своє ставлення до сміття, яке може бути вторсировиною і при цьому не буде забруднювати довкілля. Інакше залишається лише чекати, коли Харківська область перетвориться на один величезний сміттєвий полігон.
ДемАльянс наголошує на тому, що харків’янам необхідно популяризувати роздільне збирання сміття не тільки як шлях до економії, але і як формування відповідальної екологічної поведінки.