Децентралізація: які зміни відчують харків'яни? Діалоги про місто
00:00, 07.09.2015
Автор: Адміністратор
Після того, як Верховна Рада ухвалила зміни до Конституції України щодо децентралізації, навколо цього питання не припиняються дискусії та суперечки. ДемАльянс, як завжди, реагує на виклики сьогодення та не може залишатися осторонь національних подій. Саме тому темою чергових Діалогів про місто, які відбулись 2 вересня в парку Шевченка, було обране питання децентралізації та його вплив на життя українців, зокрема харків’ян.
Децентралізація - це передача значних повноважень та бюджетних коштів від державних органів органам місцевого самоврядування. Тобто рішення ухвалюються не центральним урядом, а місцевими та регіональними органами влади, які знаходяться ближче до людей та можуть більш ефективно виконувати свої повноваження.
Що саме понесе за собою децентралізація влади в Харкові з’ясовували:
Євген Лісічкін - голова Харківського міського осередку ДемАльянсу;
Тарас Данько - кандидат наук, доцент НТУ "ХПІ", ініціатива KharkivGoingClobal;
Дмитро Булах - член партії “Самопоміч”, економіст;
Ігор Россоха - кандидат наук, громадський діяч, співкоординатор Харківського Євромайдану.
Модерувала дискусію голова Харківського обласного осередку ДемАльянсу Надія Савинська.
Під часдискусії всі експерти погодились з тим, що процес децентралізації є цілком нормальним та позитивним для України. Здебільшого суперечки та дискусії викликають перехідні положення.
Експерти погодились з тим, що в змінах до Конституції є декілька спірних моментів:
- надання Президентові право розпускати місцеві ради;
- введення інституту префектів;
- надання “особливого статусу” Донецькій та Луганській областям. Дмитро Булах з цього приводу заявив, що такі дії будуть сприйматися Путіним як прояв слабкості та показник того, що насилля є ефективним.
Також деякі харків’яни висловились стосовно того, що Україна ще не готова до децентралізації. Втім, експерти були категорично не згодні з цим. Ще на початку дискускусії Тарас Данько наголосив на тому, що децентралізація є питанням відповідальності українського народу та зазначив, що навіть якщо на сьогодні Україна не готова до повної децентралізації, то з цим не варто чекати, оскільки отримати необхідний досвід можна тільки в процесі роботи.
Серед переваг, які отримають харків’яни від децентралізації, спікери відзначили наступне:
- можливість створити ефективне місцеве самоврядування, яке буде ближчим до людей;
- 35% податків буде одразу наддходити в місцеві бюджети (тоді як сьогодні 70% податків українців надходить до держбюджету, і тільки потім розподіляється у місцеві ради);
- можливість більш оперативно реагувати на проблеми в конкретному регіоні та усувати їх.
Позицію ДемАльянсу щодо децентралізації озвучив Євген Лісічкін: “ДемАльянс підтримує децентралізацію та вважає, що всі рішення мають прийматися на максимально наближеному до людей рівні. На нашу думку, найвищим керівним органом мають бути загальні збори та збори представників. Для цього необхідно запровадити юридичні механізми, які б дозволяли скористатися громаді необхідними повноваженнями”. Детальніше з позицією партії можна ознайомитись за посиланням.
“Децентралізація вже починає діяти, процес незворотній. Не слід забувати, що кожен з нас здатен впливати на зміни в Україні вже сьогодні, але для цього необхідна мотивація”, - підвели підсумки експерти наприкінці зустрічі.
ДемАльянс наголошує на тому, що всі зміни в Україні варто обговорювати з громадським колом. Та будь-яка тема, що стосується майбутнього України, потребує, в першу чергу, цивілізованої та виваженої дискусії без насильства та без зброї в руках. Адже людське життя - це найголовніша цінність, що у нас є!
Поділитися Всі новини