Донецька Молодь ДемАльянсу бореться зі свавіллям в студентських гуртожитках
02:00, 10.02.2013
Автор: Адміністратор
Останнім часом в студентських гуртожитках в Донецьку панує «дідівщина». Люди, на яких покладений обов'язок стежити за порядком і чистотою, вважають, що можуть примушувати студентів виконувати роботу прибиральників. Про ці факти і про можливі шляхи вирішення конфліктної ситуації, яка склалася, ми дізналися від одного з представників Молоді Демократичного Альянсу, а за сумісництвом і мешканця гуртожитку ДонНТУ №9 Андрія Шкімби.
Андрій розповів, що два рази на тиждень, зазвичай увечері, старости здійснюють обхід кімнат, який відбувається у досить агресивній формі: спочатку вони довго і наполегливо починають стукати у двері, якщо їм не відчиняють, то згодом вони приходять ще раз, а потім прискіпливо видивляються недоліки у прибиранні кімнат або "порушенні техніки безпеки".
Якщо ж суттєвих порушень немає, то старости починають чіплятися до різних дурниць, адже потрібна безкоштовна робоча сила. Після того, як "вади знайдено", мешканців кімнат викликають на студраду. А там вже оголошують про кількість нарядів.
Звичайно, є випадки, коли на студраду викликають за дійсні вагомі порушення, але іноді це відбувається і за дріб'язкові помилки, що стосуються чистоти кімнати. А у разі непокори призначаються додаткові наряди. Крім того, відповідальність за "порушення" не стосується конкретних людей, її несе вся кімната. Якщо ж не відпрацьовуєш наряди, то студента можуть виселити з гуртожитку з формулюванням "злісний порушник".
Члени Донецького осередку Молоді Демократичного Альянсу вже давно намагаються розібратися із цим свавіллям, тому ретельно вивчили документи, які б могли довести неправомірність низки дій з боку студради. Так, Андрій Шкімба говорить: «У статуті гуртожитку сказано, що в обов'язки старост входить перевірка кімнат, але, в той же час, у наших обов'язках не написано, що ми повинні їх впускати». Окрім того, активіст зазначає, що антисанітарія - це найпоширеніша причина, за якою старости викликають на студраду. При цьому, чітких критеріїв, які розкривають значення слова «антисанітарія» немає.
Як виявилося, так чинити вигідно, адже ті студрадівці, які призначають велику кількість нарядів, мають деякі привілеї від коменданта. Активісти Молоді ДемАльянсу намагаються скоординувати дії мешканців гуртожитку, але поки що більшість студентів не готова до офіційного опору, і це можна пояснити як залякуванням, так і страхом опинитися без даху над головою. Одні вважають, що старости чинять правильно, другим байдужі дії студради, треті - бояться, четверті - намагаються боротися з ситуацією.
Для того, щоб справа набула розголосу, члени Донецького осередку Молоді Демократичного Альянсу зібрали відеоматеріал, компрометуючий дії старостів під час перевірки. Після цього до проблеми почали ставитися більш серйозно (зокрема комендант), незабаром скарга дійшла до ректора. Для об’єднання людей на ґрунті боротьби зі свавіллям студради в соцмережах створена група, присвячена саме внутрішнім проблемам гуртожитку.
«Наразі питання вже вирішується. Декан факультету пообіцяв прийняти міри. Наша організація контролюватиме виконання обіцянок ”, – розповів голова Донецької Молоді Демократичного Альянсу Ігор Гулай.