Чи потрібна муніципальна поліція Чернігову?
14:04, 26.07.2016
Автор: Адміністратор
Тема створення муніципальних органів правопорядку не є новою. Так, в діючому законі «Про місцеве самоврядування в Україні» до 2010 року діяла норма, яка дозволяла органам місцевого самоврядування формувати відповідні правоохоронні підрозділи. Але після прийняття змін до Бюджетного кодексу дана норма була виключена.
Незважаючи на це, наразі у багатьох містах України, які скористалися своїм конституційним правом, продовжується впровадження діяльності муніципального органу правопорядку. Так, успішний досвід функціонування муніципальної поліції має Луцьк, Вінниця, Івано-Франківськ, Житомир, Львів та інші.
Минулого року створення муніципальної поліції стало актуальним для кожної територіальної громади. Так, майже водночас з прийняттям Закону України «Про національну поліцію», в травні 2015 року Верховна Рада України підтримала у першому читанні проект закону №2590 «Про муніципальну варту». Вже минув рік, але народні депутати не поспішають приймати даний закон остаточно.
Крім того, варто зазначити, що створення муніципальних органів правопорядку передбачено Концепцією реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні (затверджена розпорядженням Уряду №333 від 1 квітня 2014 року).
Однією з загальних цілей й функцій місцевого самоврядування є забезпечення охорони громадського порядку, прав і законних інтересів громадян, відносини і взаємодія з поліцією громадської безпеки.
Право створення муніципальної поліції є у органів місцевого самоврядування. Серед головних завдань муніципальної поліції: накладання штрафів, забезпечення охорони громадського порядку, охорона комунальних об'єктів, надання правової та соціальної допомоги громадянам, забезпечення дотримання земельного та природоохоронного законодавства, благоустрою території, контролю за чистотою вулиць, парків, скверів та прибудинкових територій. Крім того, такий орган має слідкувати за паркуванням автотранспорту, охороняти пам’ятки історії і культури. При всьому цьому, фінансується така діяльність з міського бюджету, а підпорядковується муніципальна поліція громаді міста.
Деякі експерти скептично ставляться до діяльності муніципальної поліції. Так, наприклад, одні зазначають, що всі ці функції має виконувати національна поліція, в той час як муніципальні органи правопорядку – це щось додаткове, з обмеженою сферою повноважень, яка створюється самими органами місцевого самоврядування і займається підтриманням порядку під час заходів, збором коштів за паркування, дотриманням правильного паркування тощо.
Інші вважають, що муніципальна поліція може бути як інститут «Community policing», так звані «шерифи» – дільничні інспектори, які призначаються за участю місцевої влади та звітують перед нею та громадою міста.
Крім того, зарубіжний досвід діяльності структур муніципальних органів правопорядку дозволяє зробити висновок, що проблеми належного й ефективного забезпечення громадського порядку, громадської та особистої безпеки успішніше вирішуються в країнах, де поліцейські структури місцевого рівня більш децентралізовані.
Таким чином, запровадження муніципальної поліції на місцях може стати одним з найкращих рішень щодо врегулювання міського побуту, а також встановлення сталих відносин та взаємодії з територіальними громадами.
Для Чернігова створення муніципальних органів правопорядку дозволить розвантажити міський відділ поліції та дасть можливість вчасно та ефективно реагувати на такі проблемні питання для міста, як:
- виготовлення та продаж самогону;
- торгівля алкогольними виробами після 22.00;
- стихійна вулична торгівля та багато іншого.
Загалом даний інститут допоможе органам міської влади забезпечити охорону громадського порядку та безпеку мешканців міста у співпраці з представниками національної поліції та взаємодії з громадою.
Данькова Катерина
Депутат Новозаводської
районної у місті Чернігові ради
Поділитися Всі новини