Flag en eef5dfcf529bb65add988575f9f28829b7c6629d7312bb89a31612eb494d6b76
Новини осередку

Громадські організації та журналісти закликали кримських парламентаріїв не обмежувати доступ до публічної інформації

02:00, 16.11.2011

Автор: Адміністратор

Новина

 Звернення від громадських організацій та журналістів із закликами про недопущення обмеження доступу до публічної інформації було передане до Верховної Ради Криму та особисто – першому заступнику Голови ВР АРК Григорію Іофе. 

 Демократичний Альянс долучився до підписання звернення, та його кримські активісти провели віртуальну акції „Доступ – не страшно!”, розіславши в органи влади автономії, перед усім на адресу кримського парламенту, „Методичні рекомендації щодо практичного впровадження ЗУ "Про доступ до публічної інформації".

 У такий спосіб місцева громадськість відреагувала на ініціативу кримських парламентаріїв внести зміни до нового Закону. Даний проект кримські депутати планували ухвалити на найближчій сесії, після чого надіслати на внесення до Верховної Ради. Законопроект може суттєво обмежити доступ громадян до суспільно важливої інформації. Зокрема, проект передбачає обмежити доступ громадян до засідань колегіальних органів влади, таких як місцеві ради, Верховна Рада АРК.

 Також пропонується вилучити положення щодо захисту осіб, які повідомляють про правопорушення чи загрозу здоров'ю або безпеці людей, що суперечить державній політиці боротьби проти корупції.

 Зараз кримські обранці висловлюють думки, що розгляд цього проекту не відбудеться, або буде відкладений. Наскільки це відповідатиме дійсності і тому, що відбуватиметься сьогодні – ще не відомо. Але, мабуть, це не буде єдиною спробою перекрити – як комусь помітно не вигідний – доступ до публічної інформації. Звичайно, українські посадовці не в захваті від таких нововведень, та чому наші – кримські – були найактивніші із них, що наважилися так сміливо перейти дорогу громадянським правам своїх виборців, щоб відкрити свої – до схованок народного багатства?

 Звичайно, хто милувався красою кримських пейзажів, певно, здогадується про неоціненну вартість тієї краси. Наприклад, яка ж місцева рада – на південному узбережжі півострову – захоче, щоб на її засідання, коли провадиться, прозваний в народі дерибаном, розподіл, земельних ділянок, прийшли б місцеві мешканці – та побачили, кого вони обрали та що насправді відбувається?!!

 Ось при такому нестійкому балансі – бізнесу та капіталу та ніби прописаних й задекларованих прав, і балансує насення країни, в якій інформація не може поширюватися вільно, постійно натикаючись на державні перепони, в якій громадяни не можуть дізнатися про діяльність своїх посадовців...

 Здавалось, цьому буде покладено край та які обрії обіцяв новий Закон, та виявилося – ще рано святкувати: влада, не звикла та не хоче звикати й пристосовуватися до нових реалій.

 Що зможемо зробити ми – певно, „допомогти” їй, активно користуючись своїми правами, припиняючи усі спроби обмежити їх.

 Так, як цього разу у сонячному (хоча не про ці суворі дні перших заморозків буде сказано) Криму – намагаються привчити владу – обійти Закон не так легко, коли на тебе дивлять тисячі очей, коли цей Закон чекали усі роки Незалежності. Те, що не є таємним – має бути відкритим!

Світлана Єрещенко,

Голова Кримського республіканського осередку
Всеукраїнської молодіжної громадської організації 
"Демократичний Альянс" 
 099-717-34-24

[email protected]  

 

Нижче приводиться сам текст звернення, який підписали громадські діячі та журналісти

 

Ми, представники громадськості та журналісти, висловлюємо своє глибоке занепокоєння ініціативою Верховної Ради АРК про внесення змін до ЗУ "Про доступ до публічної інформації", який планується прийняти 16 листопада 2011 року.

 Звертаємо вашу увагу, що за діючий закон проголосувало 408 народних депутатів, він визнаний Радою Європи та Євросоюзом, а також іншими інституціями як європейський зразок законодавства. У світовому рейтингу правового забезпечення права на інформацію український Закон "Про доступ до публічної інформації" зайняв дев'яту позицію. Цей рейтинг проведений двома провідними правозахисними організаціями, Access Info Europe (Іспанія) та Centre for Law and Democracy (Канада).

 Зміна норм призведе до погіршення доступу до інформації та буде свідчити про непослідованість/ненадійність України як партнера перед міжнародною громадськістю, а також означатиме крок назад у відкритості влади до українського суспільства.

 Обмеження доступу до суспільно важливої інформації, зокрема доступу громадян до засідань колегіальних органів влади, таких як місцеві ради, Верховна Рада АРК, встановивши, що такий доступ забезпечується лише шляхом прямої теле- та радіотрансляції, порушує принцип гласності та підзвітності, закріплені законодавством про місцеве самоврядування та органи влади АРК. 

 Визначення, що на проекти актів, які розглядаються на позачергових сесіях чи пленарних засідань, не поширюється вимога їх оприлюднення за 20 робочих днів може призвести до зловживань шляхом проведення позачергових сесій чи засідань з підстав, які цього не вимагають, з метою прийняття корупційних рішень. Проблему виконання вимоги ст. 15 Закону про доступ щодо оприлюднення проектів актів за 20 днів можна вирішувати на практиці і без внесення змін до Закону, а саме шляхом застосування спеціальних норм законів, які вимагають прийняття певних актів в інші строки (наприклад, законодавство про надзвичайні ситуації, Бюджетний кодекс, закон про прокуратуру тощо).   

 Вилучення положення щодо захисту осіб, які повідомляють про правопорушення чи загрозу здоров'ю або безпеці людей суперечить державній політиці боротьби проти корупції, адже захист викривачів є важливим для виявлення корупційних правопорушень та передбачений міжнародними стандартами, зокрема конвенціями ООН та Ради Європи, стороною яких є Україна.

 Закликаємо вас дослухатись до думки експертів, журналістів, громадських діячів та не приймати даний проект.

  Ми закликаємо вас не приймати зміни до Закону «Про доступ до публічної інформації»:

 Комітет з моніторингу свободи преси в Криму,  Володимир Притула

Кримська Асоціація вільних журналістів, Ліля Буджурова

Кримський Незалежний центр політичних дослідників і журналістів, Петро Вольвач

Портал "Кримськотатарське питання online", журналіст Світлана Єрещенко

ГО «Рада молоді» (АРК)

ГО «Центр UA»

НУО «Європейський вибір»

ВМГО «Демократичний Альянс»

ГО «Центр політичних студій та аналітики»

Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва

Центр громадянського представництва «Життя»

ВМГО «Дебатна Академія»

Комітет відновлення історичної справедливості

Центр Громадянських Свобод

Харківська правозахисна група

ГО «Інститут масової інформації»

ГО «Репортери без кордонів», Романюк Оксана

Громадянський рух Відсіч

Київська незалежна медіа-профспілка

Журнал «Телекритика», Наталя Лігачова

Артем Соколенко, журналіст

Владислав Синяговський, журналіст

Ірина Соломко, журналіст

Арсен Османов, незалежний медіа-юрист

Всі новини

© 2011–2024 | Команда ДА