Комфортний простір твого міста. Досвід Тріра
Три роки поспіль члени партії Демократичний Альянс відвідують із навчальною метою одне з найстаріших і найкомфортніших для житnя міст Німеччини - Трір. У червні цього року доктор Норберт Нойгауз, екс-віце-мер з питань економічного розвитку Тріра, передбачив для учасників програми знайомство із інфраструктурою міста та системою самоврядування.
Одна із перших поїздок у Трірі – до заводу із сортування та утилізації сміття, де не тільки показали цикл переробки сміття, а й розповіли про етапи становлення компанії «A.R.T.». Кожні 2-3 місяці муніципалітет розпочинав новий етап у боротьбі за чисте місто. Розроблялися нові сервіси, нові варіанти розв'язання проблем, підходи до інформування суспільства. Увага до дрібниць і прагнення комплексних рішень – ось що важливо. “People want to save money, but don't save a waste” (“Люди прагнуть зберегти гроші, а не сміття”), наголошував доктор Нойгауз.
До речі, в Україні ж чинним є наказ «Про затвердження Методики роздільного збирання побутових відходів» від 1 серпня 2011 року N 133, який відповідно до Закону України «Про відходи» регламентує, що ми маємо робити для зменшення кількості відходів, що захоронюються на полігонах побутових відходів, одержання вторинної сировини та вилучення небезпечних відходів, що є у складі побутових відходів, поліпшення екологічного стану довкілля. Існують регіональні програми, міські, але, на жаль, поки що в Україні ми перебуваємо на рівні теорії. Здається, вже час переходити до практики.
До речі, питання екологічності розглядалися і на зустрічі з Кристіаном Гірндтом, директором водоочисної станції “SWT”, який повідомив про цикли очищення води, тарифоутворення, принципи дбайливого ставлення до ресурсів. “У Трірі 40 гідрантів, в яких знаходяться електронні датчики, що дозволяють встановити місце течії у водопроводі. Втрати води в місті складають 7 % на рік від загального обсягу. Вода у крані придатна для вживання, це стало можливим за рахунок грамотного підходу до утримання фонду водопровідних труб (щороку ремонтуються 2 % всієї системи) і очищення води”, - зазначає Євген Семехін, голова донецького осередку Демократичного Альянсу.
Власне, цю дбайливість видно й у тому, як місто культивує свою історію, як при побудові будинку в центрі міста зберігаються залишки римського акведуку.
Окрім того, учасники програми ознайомилися із системою паркування, яка діє в місті, відвідали муніципальну парковку, дізналися й про мультимодальну транспортну систему. Трір – це місто, надзвичайно комфортне для велосипедистів. Ми змогли в цьому пересвідчитися на практиці, коли в останній день об’їхали місто й змогли скласти ціле уявлення про його інфраструктуру.
Для стажерів із Демократичного Альянсу було організовано також зустріч із представниками Ремісничої палати. Проект-менеджер Карел Криз розповів про професійно-технічну освіту та роль ремісничих палат у Німеччині, зокрема в землі Рейнланд-Пфальц, а ознайомлення із навчально-виробничим комбінатом допомогло скласти об’єктивне уявлення про переваги такої системи.
Дало чимало позитивного й ознайомлення із роботою муніципальної поліції та спілкування із головним суддею міста Трір. Важливо відзначити, що основні позиції Демократичного Альянсу щодо змін в українських судах https://www.dem-alliance.org/news/demokratichnii-aljans-prezentuje-idei-zmini-ukrainskih-sudiv.html отримали схвальний відгук.
Відвідання екобудинку й розмови про екологічну відповідальність, ознайомлення із стратегією забудови, детальне обговорення публічних організацій Тріра, які роблять місто комфортним, а життя мешканців яскравим, – це далеко не повний перелік того, чому змогли навчитися представники Демократичного Альянсу в Німеччині.
Звісно, багато залежить від бажання влади зробити своє місто кращим, оскільки саме у неї є юридична можливість і гроші в системі, які можна не тільки залучати для розв'язання проблем, а й отримувати кошти для подальшої оптимізації процесу. Але вже сьогодні кожен із учасників програми почав втілювати на практиці здобуті знання, ініціювати обговорення, проводити громадські акції, вчити інших змінювати простір у своїх містах.
Олена Рибка.
Фото – Тарас Яворський.