Гарні практики гарного міста, або записки «львівської шпійонки».
Так вийшло, що я, фанатка Харкова, зараз живу у Львові. І мимоволі постійно порівнюю ці 2 міста. Нажаль, часто не в користь Харкова. І коли я зустрічаю якісь файні проекти, або цікаві практики у Львові - постіно приміряю все на любу першу столицю. І постійно хочу "і собі так, як тут"!
Коли мої друзі вперше приїжджають до Харкова - я завжди попереджаю, щоб в громадському транспорті міцно тримали гаманці і телефони . І ніколи про таку проблему у Львові не чула… до вчорашнього дня, коли побачила в автобусі великі, яскраві наліпки – попередження для пасажирів «Спіймав злодія – телефонуй у 102». Потім, в той же день я побачила банер, на якому було написано « Львів – безпечне місто. ДОбровільна РЕформа МІліції ». ДО-РЕ-МІ, як це мило.
Потім, коли я розібралась, у чому справа, виявилось, що проект і справді милий і правильний. Тож, до суті.
Цікавинка проекту :
Скоро всі мешканці міста побачать в громадському транспорті наліпки з гаслами “Не давай злочинцю жодного шансу!”, “Не мовчи!”, “Не давай хабара!”, “Пильнуй своє майно!”. Плакати попереджатимуть людей про небезпеку кишенькових злодіїв, про насильство над жінками. Буклети щодо профілактики злочинів кидатимуть у поштові скриньки, розповсюджуватимуть в кафе. Наклейки нагадуватимуть жителям Львова, що вони у будь-який момент можуть зіткнутися зі злочинцями. Львів’яни повинні пильнувати своє майно, а відтак не давати їм жодного шансу вчинити щось неправомірне.
Окрім наліпок і буклетів планується провести багато заходів. Але всьому свій час.
Чому виникла така ініціатива?
Я думаю, всі розуміють, що довіра людей до міліції дедалі падає. Багато негативних зауважень щодо бездіяльності міліціонерів, події у Врадіївці ще більше підірвали репутацію правоохоронців. Вчора я була у Івано – Франківську і бачила в центрі міста «стріт-арт». На стіні великого будинку біло написано «Менше міліції – більше порядку». Та що там і казати, в кожному місті є такі «шедеври».
Можна писати на стінах, порушуючи закон, а можна спробувати щось змінити.
Тож, львівські правоохоронці вирішили діяти.
«Сьогодні немає головного критерію реформування міліції — думки містян, зазначив Сергій Зюбаненко (начальник Львівського міського управління міліції ). Тому збираємо думки мешканців та гостей”.
В кінці вересня стартувала програма реформування міліції. Якщо коротко, то:
Програма розрахована на декілька років. І на виході, в ідеалі, ми будемо мати таку міліцію, про яку мріяли.
- Зокрема, перший етап реалізації проекту передбачає початок будівництва нового приміщення, залучення фірм-розробників проектів щодо оснащення міста камерами відеоспостереження, оновлення лінії «102», встановлення GPS-навігації в автомобілях усіх нарядів міліції міста.
Удосконалиться система повідомлення і реагування на правопорушення (служба “102”). На практиці це виглядатиме так. Черговий міліції отримує повідомлення про злочин. Інформацію в режимі онлайн буде передано усім нарядам міліції, які працюють в місті (ППС, ДАІ, ДСО). На інтерактивній карті черговий міліції буде бачити розміщення нарядів правоохоронців. Тоді автоматично в режимі онлайн черговий вмикає камери, в тому числі комерційних структур, щоб відстежувати траєкторію пересування злочинців. Якщо виникне техногенна катастрофа, залучатимуть пожежників, швидку допомогу, комунальні служби.
- Важливим етапом реформування є підбір висококваліфікованих управлінських кадрів. Найголовніше питання реформи “Як без підняття зарплати міліціонеру змусити його працювати за новим форматом?”. Кожне місто може самостійно вирішити, як мотивувати своїх працівників. Нагороди, премії, якісні профспілки, тощо.
Звичайно, на нові реформи і зміни потрібно чимало фінансових ресурсів, яких, звісно, в бюджеті немає. Але, як кажуть, якщо сильно захотіти – можна міліцію змінити!
“ Звідки візьмемо гроші на реформи, камери, техніку? - розповідає Сергій Зюбаненко - Будемо працювати з міською та обласною радою. Я реаліст, розумію, що цього може й не бути. Тому працюємо з іноземними грантами. Ведемо перемовини з людьми, які можуть в цьому допомогти. Львів — туристичне місто, де є багато іноземців”.
Я не знаю, чи буде ця реформа ефективною, чи підніметься авторитет міліції в очах містян, чи зменшиться кількість злочинів, але… хочеться вірити, що якщо така ініціатива виникла на місці, без вказівок «з гори», за власним бажанням правоохоронців, то з цього вийде щось хороше.
Тож, думаю, що команда Демократичного Альянсу може запропонувати міліціонерам своїх міст наслідувати гарний приклад галичан. А креативну ініціативу з наліпками в автобусах, насправді, може підтримати кожне місто, це не потребує особливих ресурсів. Не треба сліпо копіювати ДО_РЕ_МІ, але замислитись над своїм вкладом в покращення роботи міліції можна.
Тоді, можливо, і в наших містах з'явиться на стінах вже інша народна творчість, типу "Моя милиция меня бережет".