Європейські ціни, але не європейська якість в Чернігівських «маршрутках».
Багато українців мріють мати рівень життя тотожний європейському. Зарплати, умови побуту, економічна стабільність. Не відстає в своїх мріях і наш місцевий транспортний бізнес, що хотів би возити нас по європейським цінам в 10 гривень. Та якщо проаналізувати вартість проїзду та середню заробітню плату в країнах Євросоюзу і порівняти їх у відсотковому відношенні з українськими цінами в маршрутках та середньою заробітною платою у нас, то виходить ми вже давненько їздимо по європейським цінам.
Візьмемо нашого сусіда, країну ЄС – Угорщину. Середня заробітня плата там складає 1213 євро за місяць. В перерахунку за один з 30 днів угорець заробляє 40,43 євро. Вартість одного квитка на проїзд у міському транспорті Будапешта складає 320 форинтів, це десь 1,02 Євро. Шляхом нескладного математичного підрахунку вираховуємо, що пересічний угорець за один проїзд у міському пасажирському транспорті витрачає 2,5% від свого денного доходу. А враховуючи, що там діє система групових квитків та добових карток і того менше.
Тепер зробимо аналогічний підрахунок для нашого Чернігівського регіону. За статистичними даними середня заробітня плата в нашій області складає 2211 гривень. Відповідно добовий дохід пересічного чернігівця дорівнює 73,7 грн. Вартість проїзду в «маршрутних таксі» в Чернігові складає 2,50 грн. Це вже дорівнює 3,4 % від денного доходу пересічного жителя Чернігівської області. Тобто в відсотковому відношенні до своїх доходів чернігівці вже платять за проїзд більше за європейців. А яку ж послугу отримують за ці гроші?
Тепер щодо якості перевезень пасажирів. Якщо в угорському транспорті ми можемо побачити чисту підлогу, цілі та охайні сидіння, гарно вдягненого водія та в транспорті майже ніхто не стоїть.
То в нашому все навпаки, бруднюща з якимись папірцями підлога, брудні та порвані сидіння, неохайного інколи з сигаретою водія та скручені навмисно в маршрутках сидіння, щоб більше помістити стоячих пасажирів. Це, вибачте, більше нагадує машини для перевезення худоби. А подеколи ми натикаємось і на хамську поведінку водіїв та кондукторів.
От і ставимо ми панам перевізникам резоні питання: «Коли чернігівці будуть їздити як нормальні люди?» та «Скільки можна говорити про підвищення вартості проїзду?» Якщо вже навіть водії маршруток заявляють , що 2,50 забагато! Напрошується один логічно правильний висновок - чернігівським перевізникам терміново необхідно думати над покращенням якості обслуговування пасажирів. А міська рада має спонукати міських перевізників до покращення цих послуг.
Саме з метою покращення якості пасажирських перевезень Чернігівська команда Демократичного Альянсу надала Чернігівській міській раді конкретні пропозиції:
1)щодо запровадження механізму технічного аудиту за якістю перевезень;
2) зміни в договори з перевізниками, що чіткіше дадуть змогу контролювати та впливати на тих хто обслуговує міські маршрути;
3) запровадити механізм формування конкурсного комітету з визначення перевізників так щоб до нього могли потрапити якомога більше бажаючих представників громадськості.
Розраховуємо, що Чернігівська міська рада підтримає ці очевидно позитивні для транспортної мережі Чернігова нововведення, розгляне і затвердить їх на черговому засіданні виконавчого комітету.