Безкоштовні путівки до оздоровчого санаторію? Ні, не чув.

Блог

 

Мене особисто часто питають друзі, знайомі, люди, яким допомагає ДемАльянс: як ми дізнаємося про нормативні акти, які використовуємо в наших кампаніях (наприклад: як ми дізналися, скільки насправді коштує закордонний паспорт; хто має право на безкоштовні ліки тощо). Тому хочу вам розповісти хронологію подій, як я дізналася, що в Україні, виявляється, видають безкоштовні путівки до санаторію певним групам населення.

Етап 1. Не було би щастя та нещастя допомогло.

Нещодавно моя мама перенесла операцію з видалення жовчного міхура. Після данної операції проходить дуже довгий реабілітаційний період (білш ніж пів року): жорстка дієта, мінімум фізичних навантажень, спеціальні процедури. В домашніх умовах дуже складно дотримуватись відповідних лікувальних процедур, тому ми вирішили відправити маму до санаторію. В Харківській області є достойний санаторій – Бермінводи. Але ціни, скажем прямо, кусаються: койко-місце на добу 350 гривень, лікувально-реабілітаційна путівка – мінімум 21 день. Тобто, виходить 7350 гривень заплатити тільки за путівку (без додаткових процедур та дрібних витрат). Звісно, для здоров’я людини не шкода ніяких грошей, але є сім’ї, де така сума непід’ємна. На жаль, в нашій країні таких більшість.

Етап 2. ОБС (одна бабуся сказала).

На Пасху ми з момою поїхали до бабусі, де зустріли багато родичів. Всі, звісно, знали, що мама перенесла операцію, і мамина тітка розповіла, що в часи Радянського Союзу давали безкоштовні путівки до санаторію певним групам населення, куди входила і реабілітацію після видалення жовчного. Надивившись на ситуацію в країні, ми дійшли висновку, що багато наших політиків живуть ще у радянській державі, тому можливість отримання путівки є smiley.

 

Етап 3. Розслідування веду я.

По приїзду додому, я відразу кинула запит в МОЗ з питанням про категорію хворих, яким повинні видаватися безкоштовні путівки на куротно-оздоровче лікування. Я вже відправляла десятки запитів в МОЗ по безкоштовним лікам і з кожним новим запитом, мені все швидше відповідають, що не може не радувати. Я не жартую, мені відповіли за пів години (посилалися на ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням ред. від 09.12.12).

Дійсно, Фонд соціального страхування компенсує саноротно-курортне лікування людям з певними захворюваннями, а саме:

  • інфаркт міокарда;
  • порушення кровообігу мозку;
  • панкреатит;
  • виразкова хвороба шлунка;
  • хвороба дванадцятипалої кишки;
  • видалення жовчного міхура;
  • стенокардія;
  • цукровий діабет;
  • дефекти розвитку хребта;
  • вагітні жінки, що працюють;
  • діти з малозабезпечений сімей.

Ні, вам не здалося, що в цьому переліку є вагітні жінки. Але нікому з моїх знайомих майбутніх матусь про це право навіть не натякали.

Етап 4. Мама виходить на полювання (за путівкою, звісно).

Після операції, пацієнта направляють доліковуватись за місцем прописки, тобто питання путівки потрібно обговорювати з дільничним лікарем. Що і зробила моя мама. Після нашого розслідування, мама звернулася до лікаря вже не з питанням, а з твердженням: «Мені ж повинні надати путівку». Лікар навіть не здивувалась нашим пізнанням (чомусь smiley) і сказала, що обов’язково нададуть путівку, бо мама вже записана в чергу (а як же, звісно записана smiley). Також лікар детально пояснила механізм отримання путівки:

  1. у дільничного лікаря отримати виписку та довідку для отримання путівки, де вказані всі показання та протипоказання;
  2. звернутися до Фонду соціального страхування з довідками з пункту 1, протягом двох тижнів Фонд повинен повідомити про можливість надання путівки (лікар сказала, що зазвичай відмов немає);
  3. післі отримання путівки, в поліклініці за місцем прописки потрібно отримати санаторно-курортну карту, а після відпочинку-лікування, повернути зворотній талон до полікліники (для звітності).

Етап 5. Рефлексія.

Друзі, я думаю, що отримати путівку за даним механізмом дуже легко. Але мене засмучує декілька факторів: чому про це не говорять лікарі? (навіть якщо немає путівок, потрібно все одно казати, ставити людину в чергу, це ж наші з вами гроші, які ми відраховуємо в Фонд). Чому про це не питають пацієнти? (друзі, ви ж відраховуєте кошти, логічно, що вам повинні покривати витрати, пов’язані з оздоровленням). Чому ми дозволяємо можновладцям деребанити наше здоров’я?! (це вже риторичне питання). Друзі, давайте поширювати інформацію про такі от штуки, бо окрім нас, про це не скаже ніхто!

В кінці хотілося би побажати всім міцного здоров’я, щоб безкоштовними путівками користувалися тільки майбутні матусі!

P.S. Обов’язково буду тримати вас в курсі подій закінчення нашої епопеї з путівкою.