Flag en eef5dfcf529bb65add988575f9f28829b7c6629d7312bb89a31612eb494d6b76
Новини осередку

За пігулки можна не платити?

00:00, 11.07.2012

Автор: Адміністратор

Новина

Харківська команда Демократичного Альянсу  вже декілька місяців поспіль активно займається проблемою масштабних розкрадань у сфері бюджетних закупівель лікарських засобів.

В інтерв'ю з координатором кампанії "Безкоштовні ліки - ти не чув?" Кристиною Куліковською розповідається, як все ж таки в Україні можна спробувати отримати безоплатні ліки і хто має на це право.

Тема "дармових" медикаментів турбує представників Харківського ДемАльянсу вже доволі тривалий час. В рамках кампанії «Безкоштовні ліки – ти не чув?» демальянсівцями було надіслано близько сотні запитів на інформацію у різні структури охорони здоров’я.

Як вдалося встановити, для прикладу - в 2012 році на впровадження програми безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів з Харківського міського бюджету було виділено 25 443,9 тис гривень.

Нагадаємо, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року №1303, існують такі групи населення, які за рецептом лікарів можуть отримати певні медикаменти безкоштовно. Але реальність вказує на те, що більшість з тих, хто має право отримувати ліки безкоштовно або ж зі знижкою в 50%, навіть нічого не чули про таку можливість.

Які саме медикаменти можна отримати безоплатно? Хто з нас має на це право, і як це можна зробити  - ми вирішили дізнатись у координатора цієї кампанії, фармацевта за освітою, Голови Харківської «Молоді Демократичного Альянсу» Кристини Куликовської.


Кристина, скажіть, будь-ласка, хто все ж таки має право на безоплатні лікарські засоби?

Я хотіла б звернути вашу увагу на два списки.

Перший -  це групи  населення,  у  разі  амбулаторного  лікування  яких, лікарські засоби за рецептами лікарів відпускаються безоплатно:

До нього входять:

1) особи,  яким  передбачено  безоплатний  відпуск лікарських засобів згідно із Законом України  "Про  статус  ветеранів  війни, гарантії їх соціального захисту";

2) особи,   які   мають   особливі   трудові   заслуги  перед Батьківщиною відповідно до  Закону  України  "Про  основні  засади соціального  захисту  ветеранів  праці  та інших громадян похилого віку в Україні"

3) особи,  яким передбачено  безоплатний  відпуск  лікарських засобів  згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які  постраждали  внаслідок  Чорнобильської  катастрофи"

4) пенсіонери з числа колгоспників,  робітників,  службовців, які одержують пенсію за віком,  по інвалідності та у  разі  втрати годувальника   в  мінімальних  розмірах  (за  винятком  осіб,  які одержують пенсію на дітей у разі втрати годувальника);

5) діти віком до трьох років;

6) діти-інваліди віком до 16 років;

7) діти віком до 18 років,  які перенесли у 1988 році хімічну інтоксикаційну алопецію у м.Чернівцях;

8) дівчата-підлітки і жінки з протипоказаннями вагітності,  а також жінки,  які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, забезпечуються  безоплатно  засобами  контрацепції  відповідно  до Національної програми планування  сім'ї,  затвердженої  постановою Кабінету Міністрів   України   від   13  вересня  1995  р.  N  736.

Другий список - це ті особи, при  амбулаторному   лікуванні яких, лікарські  засоби  за рецептами лікарів відпускаються з оплатою 50 відсотків їх вартості.

Серед них:

1) інваліди  I  і  II  груп  внаслідок  трудового   каліцтва, професійного або загального захворювання;

2) інваліди з дитинства I і II груп;

3) діти віком від трьох до шести років;

4) особи,  реабілітовані  відповідно  до  Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", які стали інвалідами внаслідок репресії або є пенсіонерами;

5) особи,  нагороджені  знаком  "Почесний  донор  України" та "Почесний донор СРСР" відповідно до Закону України "Про  донорство крові та її компонентів".

Як ми бачимо, списки доволі великі, і серед них ми можемо відшукати наших знайомих, рідних та близьких. Але ж  більшість з них про це нічого не знають.

Чому, на вашу думку, так відбувається?

Ми вважаємо, що все це - через масштабні зловживаннями у сфері бюджетних закупівель медикаментів. Тому ми й оголосили кампанію «Безкоштовні ліки –ти не чув?»

Але на якому рівні, ви гадаєте, відбувається розкрадання?

Звісно, стверджувати щось певно ми не можемо. Та, як нам вдалось встановити, кошти на реалізацію цієї програми виділяються з місцевого та державного бюджетів. При цьому, обласні департаменти охорони здоров’я участі у закупівлі ліків та їхньому розподілі по лікарням не беруть.

Тобто гроші нараховуються безпосередньо на рахунки лікарняних закладів. І, начебто, виглядає все так, що розкрадання відбувається вже безпосередньо на місцях.

Але ж з іншого боку, поспілкувавшись з багатьма знайомими лікарями, стало зрозуміло, що й вони ці ліки до своїх кишень не кладуть. Бо, фактично, навіть не бачать їх. До колу зору лікарів потрапляють  лише списки медикаментів, які лікарня закупила, і вони можуть виписати тільки їх.

Тобто, існує якась чорна діра, в якій зникають усі ці лікарські засоби. Наразі ми намагаємось її відшукати. Але на нашу думку, це відбувається не без участі можновладців.

Виходить, що звичайні лікарі ні в чому невинні, і вимагати в них безкоштовні ліки не є коректним?

Ми довго думали з цього приводу. В нашій країні дуже часто виходить так, що крайніми стають ті люди, які абсолютно непричетні до усього того свавілля, що коїться навкруги. Звичайні лікарі, вчителі, дрібні чиновники. Це гнила система.

Але боротись з нею, все ж таки, потрібно. І ми вважаємо, що вимагати те, на що ти маєш цілковите право, необхідно. Особливо, якщо це стосується твого здоров’я. До того ж, принаймні, інформувати про можливість безкоштовного отримання ліків ваші дільничні лікарі повинні.

І як же можна отримати медикаменти?

Ну, припустимо, ти захворів. Викликаєш лікаря додому або йдеш самотужки до нього за місцем проживання. Лікар виписує рецепт (потрібно проконтролювати, щоб рецепт був оформлений особистим підписом лікаря та його печаткою, інакше він не має сили). Далі лікар мовчки відправляє тебе «восвояси».

Але ти, вже знаючи, що маєш право на безкоштовні ліки, повідомляєш про це лікаря ось так: «Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року №1303 я маю право на безоплатні ліки за цим рецептом».

Поки лікар в шоці думає, що йому робити, ти його добиваєш фразою: «І будь-ласка, напишіть мені рецепт з міжнародними непатентованими назвами ліків, щоб ми могли подивитись, чи є вони у Переліку лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, які можуть закуповувати заклади й установи охорони здоров'я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 5 вересня 1996 року №1071» (Також міжнародні непатентовані назви потрібні, щоб провізор міг зробити генеричну заміну на точно такий же препарат, тільки іншого виробника).

І обов'язково запитай в лікаря адресу аптеки, де ти можеш отримати безкоштовні ліки, тому що до кожної лікарні прикріплена своя державна аптека.

Але що ж робити, коли в аптеці та лікарні говорять, що ліків немає (або що ще не заключили договір з лікарською установою)?

Згідно зі спеціальною формою, пишемо запит на Головне управління охорони здоров'я Харківської міської ради про залишок даних препаратів в даній аптеці (якщо говорять, що ліків зовсім немає).

Звісно, чекати поки прийде відповідь на запит в гострому періоді хвороби, не розумно. Купуєш всі ліки і чеки зберігаєш (чеки повинні бути обов'язково з назвою препарату!). Ці чеки знадобляться, коли після лікування будемо писати заяву на міського голову про повернення коштів 

А які саме ліки можна отримати безкоштовно?

Найновіший та найповніший список ліків можна знайти на сайті "Законодавство України"

Можливо, Вам є що сказати наостанок?

Хотілось би, звичайно, побажати усім міцного здоров’я. Але вже, якщо щось і трапиться - звертайтесь до нас. Ми  з радістю надамо вам безкоштовну консультацію щодо можливості отримання вами або вашими знайомими безоплатних лікарських засобів. Заощадимо гроші та покажемо нашим чиновникам, що закони не для того, щоб їх порушувати!


Прес-служба

Харківської обласної організації

політичної партії “Демократичний Альянс”

[email protected]

Всі новини

© 2011–2024 | Команда ДА