Flag en eef5dfcf529bb65add988575f9f28829b7c6629d7312bb89a31612eb494d6b76
Новини осередку

Стоп свавіллю в паспортному столі Чернігова

18:00, 27.02.2013

Автор: Адміністратор

Новина

              

Шановні журналісти, громадсько-політичні діячі та жителі Чернігова!

Звертаюсь  до Вас стосовно відомого та наболілого питання з оформлення в Чернігові закордонних паспортів. Ця тема активно обговорюється в інтернеті, велика кількість людей вже стикнулися з проблемами в УГІРФО. На власному досвіді я переконався, що УГІРФО – це найбільш «загадкова» організація. Спочатку опишемо процес оформлення паспорта, як він може проходити в будь-якому УГІРФО, а потім викладу свою власну історію оформлення документів в Чернігові.

               Оформлення закордонного паспорту – це захоплююча подорож у світ безперервного обману, та цинічного бюрократизму. Обман починається з того, що вам ніхто не повідомляє, що паспорт можна відразу оформити як державну послугу. Спочатку вас відправляють до комерційної структури, де працівники за заповнення  вашої заяви та ксерокопіювання сторінки паспорта візьмуть близько 200 грн. Потім вас можуть попросити принести довідку про несудимість, яку за законом повинен брати сам робітник УГІРФО, та яка видається безкоштовно, але ви цього не знаєте і тому з успішно отримуєте цю довідку витрачаючи додатково час та сплачуючи близько 100 грн.

               Потім вам повідомлять, що паспорт буде готовий через 10 днів, але не повідомлять, що за швидкість вам потрібно переплатити удвічі, і лише після цього направлять до державної установи, де вам потрібно сплатити, ще три платежі (державне мито 170 грн., плата за бланк паспорту 120 грн., платні послуги 87 грн.). Цікаво, що в законодавстві чітко прописаний тільки один платіж – державне мито, який являє собою не якийсь незрозумілий податок, а є цільовим платежем, що покриває витрати при виготовленні та видачі документу, в цьому і є сутність мита. Наприклад звертаючись до суду ви платите мито, і було б дивно, якщо б вам запропонували заплатити за послуги судді, та за собівартість постанови. А в УГІРФО це зовсім не дивно, вам пропонують вдруге сплатити за бланк паспорта 120 грн., і хоча ця цифра не передбачена жодним законодавчим актом, і державне мито вже покрило витрати на виготовлення паспорту, вам відмовлять оформити паспорт, якщо ви не сплатите «за бланк». 

               Платіж «платні послуги 87 грн.» за законом є добровільним, і надається за окремою заявою громадянина. Вам ніколи не повідомлять в УГІРФО, що державні послуги можуть надаватись платно і безоплатно. При чому платно тільки за вашим бажанням, тільки за окремою заявою з зазначенням виду платної послуги. Але ж ми всі бажаємо, чи ні? І коли вам кидають бланки, з словами «заповнюйте самі», «ксерокопії у нас немає, йдіть шукайте», «прийдіть у вівторок з 10 до 11», то виникає питання, а які такі послуги мені надають, якщо я все роблю сам? Але вам відмовлять оформити паспорт, якщо ви не сплатите платні послуги 87 грн.

               В цьому році, вперше в історії Світу, 11.02.2013 року, Дніпропетровський апеляційний суд зобов`язав видати паспорт, за єдиним законним платежем, тільки державне мито 170 грн. (https://reyestr.court.gov.ua/Review/29311769

               Але наші люди зазвичай не підуть судитись за 200 – 300 грн., бо в нас багато інших проблем. Тоді готуймось платити далі, бо це ще не все. Якщо у вас був старий паспорт, у якого закінчився термін дії, і ви хочете оформити новий, то у вас ще візьмуть близько 60 грн. «за обмін». Хоча жодного законного обґрунтування цього платежу немає. Справа в тому, що при оформленні одночасно двох паспортів сплачується додатково мито, оці 60 грн., і людина користується одночасно двома закордонними паспортами. А у нашому випадку службовці УГІРФО спочатку вам оформлюють два паспорта і законно беруть додаткове мито, просто ви про це не знаєте. А після вашого візиту, наступного дня, списують перший паспорт у якого закінчився термін дії. За те що ви нібито користуєтесь двома паспортами протягом доби, ви сплачуєте ці 60 грн.  «Ловкость рук и никакого мошенничества» - як сказано в одному з радянських фільмів.

               Після сплати всіх законних платежів, може з`ясуватись, що бланків паспортів не має, або ваш паспорт, за якихось невідомих магічних обставин ще не готовий  («прийдіть наступного тижня»), або зателефонував загадковий начальник з Києва і затримав саме ваш паспорт, все йде до того, що вам вже потрібно їхати, а паспорта не має, і саме тут вас відправляють «розмовляти» з керівником. Далі починається звичайна для наших реалій історія по отриманню паспорта, але я про це писати не буду, бо це і так всім відомо.

               Підсумуємо витрати при оформленні паспорта, якщо ви прийшли нічого не знаючи, то паспорт вам може коштувати близько 1000 грн., замість 170 грн. «дешево и сердито». Це при умові, якщо вам вдалось оформити паспорт без етапу з «розмовою», бо тоді буде дорожче.

 

               Моя власна історія не менш захоплива, та більш прозаїчна. Моя дитина на відмінно навчається в школі, за кожен рік навчання нагороджена похвальним листом, постійно бере участь у олімпіадах, конкурсах в тому числі міжнародних. Активно займається спортом – кікбоксингом, з 10-річного віку має перший юнацький спортивний розряд. Постійно приймає участь у спортивних змаганнях міського і обласного міжнародного рівня, отримуючи призові місця. Особисто мер міста Чернігова Соколов нагороджував мого сина за зайняте перше місце в міському турнірі з рукопашного бою. Також за успіхи досягнуті у вивченні другої іноземної мови – французької, за запрошенням французької асоціації «Люба Лорр України» у червні 2011 і 2012 рр. навчався у французькій школі. Під час перебування у Франції у червні 2012 р. приймав участь у змаганнях з тай-боксингу у м.Неф-Шато і зайняв перше місце, гідно представивши Україну.

     Оскільки поїздки за кордон  планувалися одна за одною, постало питання оформлення віз для виїзду за кордон. З цим питанням  у березні 2012 р. ми звернулися до  УГІРФО в Чернігівській області, де працівники запропонували оформити другий проїзний документ дитини для виїзду за кордон і надали перелік документів, які ми повинні представити для його оформлення. Нами були представлено весь пакет необхідних документів, які вимагалися.

     Надалі нас було направлено до заступника начальника УГІРФО в Чернігівській області Зеленчук Валентини Петрівни, яка ознайомилась з пакетом документів і повідомила про можливість отримання другого проїзного документу дитини для нашого неповнолітнього сина . Але під час наступних неодноразових зустрічей відмовлялась приймати документи за різними підставами, кожного разу змінюючи підстави відмови в оформленні  документу дитини. Так в усній бесіді Зеленчук В.П. повідомила, що даний документ видається тільки дітям, що живуть за кордоном більше трьох років, потім заявила, що необхідно запрошення з закордону, а так як наш син їхав до Франції, то запропонувала  з`їздити в Париж за довідкою для оформлення документу. Потім запропонувала написати заяву, що перший документ, який на той час знаходився в посольстві Франції, нібито втрачено. Надання неправдивих відомостей згідно закону карається штрафами та можливістю заборони для виїзду за кордон, вважаю, що саме цього і прагнула досягти держслужбовець Зеленчук В.П. В кінці заявила, що другий проїзний документ дитини взагалі не передбачено законодавством, заявила, що вона має три вищі юридичні освіти і виграє будь-який суд, відмовлялась приймати документи. Тільки після звернення до начальника управління ГІРФО УМВС України в Чернігівській області Ведмідя І.А. нам вдалося подати документи на розгляд - через місяць переговорів та прохань. Але замість документу ми отримали письмове повідомлення про відмову. Для оскарження даної відмови 15.10.2012 року,   ми звернулися до  Чернігівського окружного адміністративного суду.

      Згідно рішення Чернігівського окружного адміністративного суду (Справа № 2а/2570/3195/2012) від 08.11.2012р. дана відмова визнана  протиправною, тобто дії держслужбовців визнані такими, що порушують чинне законодавство. Також суд зобов’язав управління громадянства, іміграції та реєстрації фізичних осіб управління МВС України в Чернігівській області повторно розглянути заяву щодо оформлення документа дитини для виїзду за кордон у відповідності до чинного законодавства України.

        Замість того, щоб виконати постанову суду і видати документи заступник начальника УГІРФО Зеленчук В.П. подала апеляцію до Київського апеляційного суду. Ми переконані, судитися держслужбовцю проти неповнолітньої дитини це верх цинізму та нахабства. Замість того щоб стимулювати розвиток дітей, їх навчання, заняття спортом адміністрація Чернігівського УГІРФО зробило і продовжує робити прямо протилежне використовуючи на це кошти держави. Ми вважаємо, що таких держслужбовців не повинно бути у державних установах, бо своєю діяльністю Зеленчук В.П. компрометує і держслужбу, і українську владу в цілому.

       Група мешканців Чернігова направляє звернення до Управління Головдержслужби, та до начальника УМВС України Чернігівської області з колективною заявою, про звільнення її з керівної посади заступника начальника Чернігівського УГІРФО Зеленчук В.П., в зв’язку з порушенням морально-етичних принципів викладених у Кодексі держслужбовця України. Демократичний Альянс та активісти компанії “Стоп свавіллю в паспортних столах звертаються до всіх мешканців Чернігова, якщо у вас є або були подібні факти зловживань з боку посадовців Чернігівського УГІРФО – повідомляйте про них. Звільнення за зловживання одного чиновника –  може стати гарною практикою на майбутнє та наукою для інших.

 

Мокроусов Роман

Чернігівська обласна організація ПП «Демократичний Альянс»

Тел. 067 777 20 75

Всі новини

© 2011–2024 | Команда ДА