Чи хочемо ми бути сучасно розвинутими?

Блог

Провівши багато часу, аналізуючи сьогоденну ситуацію з автономними електричними автомобілями,  хочу підсумувати мої думки з цього приводу. Більшість людей - включаючи експертів, здається вважають, що перехід до автономних електричних автомобілів буде проходити потрошку наступні декілька десятирічь, і це є великим бар’єром для поширення тренду. Проте я вважаю, вплив змін недооцінений, аналізуючи що коїться на світовому ринку.

Вже зараз  набирають популярності електричні автомобілі, ціною від 20 000 $, а в 2017 році виходить сімейний седан від Tesla за ціною 35 000 $, що вже зараз є порівнянно за ціною з звичайними моделями авто.

Автономні автомобілі будуть повсякденністю у 2025 році, і будуть тотально домінувати вже в 2030 році, а ці драматичні зміни перевершать всі інноваціі, яке наше суспільство знавало коли-небудь. Вони викличуть безпрецедентні втрати робочих місць та фундаментальну реструктурізацію економік, що вже призводить до нерозуміння і массових протестів, вирішить значну кількість світових екологічних проблем, і дозволить водіям не контролювати кермо до 90% часу в транспорті. Відповідно до Bloomberg News, GM’s модель 2017 року буде оснащена технологією, яка “бере на себе управління рулем, прискоренням та торможенням на високих скоростях або в заторах”; Тесла та Гугл разом прогнозують, що повністю автономні автомобілі, які Елон Маск описує як “повністю автономне водіння, коли ви буквально можете сісти в авто, заснути, і проснутися вже в точці призначення”  – будуть доступні публіці в 2020

Як це буде відбуватися?

Експерти автоіндустріі вважають, що власники будуть повільно оновлювати автомобілі, проте це не той фактор, що вплине на ситуацію. Дослідження Morgan Stanley показує, що автомобілі використовуються до  4% часу -  дуже нееффективно,  враховуючи, що середня вартість володіння автомобіля майже $ 9000 в рік. Автомобіль є другим найдорожчим придбанням, після будинку, тож це не дивно, як сервіси типу Uber швидко набирають популярність в якості альтернативи володіння автомобілем закордоном. 

Дослідження Колумбійського університету показують, що з автопарком біля 9000 авто Uber зможе замінити всі таксі в величезному Нью Йорку. А взагалі, нові автомобілі зможуть прибрати десятки тисяч смертей на рік, зекономити мільйони годин людської праці з одночасним збільшенням продуктивності, та створити цілі індустрії, які ми навіть не можемо уявити з нашої вінтажної точки зору.

Одне з львівських електротаксі на парковці біля торгового центру

СЕО TeslaMotors, запевнив, що модель 2015 року буде здатна їздити самостійно 90% часу; CEO Uber, американської інтеллектуальної таксі-компанії, з капіталізацією 50 млрд, запевняє, що пасажири будуть змушені чекати 36 секунд до подачі авто таксі, а кілометр поіздки буде коштувати близько 0.5 доллара. Такі зручності зроблять володіння власним транспортним засобом у місті непотрібним, тож автономні “хмарно-цифрові” автомобілі стануть домінуючими в глобальних містах, навіть витісняючи громадський транспорт.

При оцінці всіх таксі США в 41 млрд, заміна всіх 171000 в США буде коштувати близько 4.3 мільярда, якщо середня ціна авто 25000 долларів.

Наслідки автомобільних змін будуть приголомшливі. PricewaterhouseCoopers прогнозує, що кількість транспортних засобів в глобальних містах буде знижена на 99%, оцінюючи, що автопарк буде падати від 245 мільйонів до всього 2,4 млн транспортних засобів.

Підривні інновації не люблять укорінених конкурентів - як Barnes and Nobles, Polaroid, і десятки інших, подібних їм; малоймовірно, що основні автовиробники, такі як General Motors, Ford, Toyota переживуть стрибок. Вони спрямовані на створення мільйонів  автомобілів в десятках різних сортів, щоб задовольнити індивідуальний смак, і мають занадто багато накладних витрат для підтримки такого різкого зниження продажів. Я думаю, що деякі з них будуть банкрутом до 2030 року, в той час як Тесла буде процвітати при меншій кількості продажів автомобілей.

Допоміжні галузі промисловості, такі як $ 198 млрд автомобільного страхового ринку, 98 млрд автомобільного ринку фінансів, багатомільярдні паркувальні сервіси будуть зменшені. Ми побачимо трансформації компаній з оренди автомобілів, громадського транспорту,  парковки і штрафів за перевищення швидкості. Ще ми побачимо набагато більші перетворення, ніж просто споживчого транспорту: самостійний рух автобусів і вантажівок усуне необхідність в професійних водіях, і підтримці галузей,  які їх оточують.
Бюро трудової статистики США вважає, що 884000 осіб зайнято в виготовленні деталей для моторних транспортних засобів, додатково 3020000 в дилерських та технічних мережах обслуговування. На вантажівки, автобуси, доставку речей і таксистів припадає майже 6 мільйонів робочих місць професійних водіїв. Практично всі ці 10 мільйонів робочих місць будуть ліквідовані протягом 10-15 років, і цей список є далеко не вичерпним.

Але, незважаючи на втрату робочих місць і масове знищення галузей, усунення потреби у власності автомобіля дасть більше $ 1 трлн додатково наявного доходу,  що зробить  поштовх в епоху безпрецедентної ефективності, інновацій та створення робочих місць в США.

Погляд в майбутнє

Вплив на навколишнє середовище автономних автомобілів має потенціал, щоб розвернути назад тенденцію глобального потепління та різко знизити нашу залежність від викопних видів палива. Легкові автомобілі, позашляховики, пікапи і мінівени складають 17,6% від викидів парникових газів - зменшення на 90% автомобілів в експлуатації дозволить скоротити наші людські викиди на 15,9%. Оскільки більшість автономних автомобілів, швидше за все, будуть електричними, це б практично виключило 134000000000 бензину, щорічно лише в США, в той час як переробка 242 млн транспортних засобів створить надлишок сировини, що в свою чергу, зменшить навантаження на навколошнє середовище.

Але, мабуть, найбільш захоплюючим будуть нові винаходи, відкриття і створення цілих нових галузей промисловості, які ми поки не можемо собі уявити.

Малосприйнятні теорії, чи не так? І це все цікаво, але ж то про США та схожі розвинуті країни.

Зміни, які прийдуть з інших країн, в будь якому випадку впливають і на Україну, що нажаль змушена пристосовуватись до глобальних подій, а не впливати на них. Нам пощастило, що в країні з’являються організації, що проштовхують тему електромобілей нашим чиновникам або створюють електротаксі, безліч активістів, що самі встановлюють інфраструктуру для електромобілей, та домагаються прийняття лобійного закону про податкове стимулювання.

Втім, для розвитку цієї справи повинні включатися і громада з місцевою владою, яка буде думати про це в стратігічному плані. Нам далекувато  до Каліфорнії або Німеччини , проте про майбутню инфраструктуру і ситуацію необхідно думати вже зараз. В казках було б ідеально, якщо в цих стратегічних речах українська інфраструктура вигравала б перед сусідніми странами, бо саме інфраструктура є базою для розвитку автопарку, а не навпаки. Важливим є момент, що в країні вже є виробники, які намагаються створювати нові продукти під нішу, що формується, наприклад Дніпропетровська компанія E-line.

Показовою картиною є карта проникнення офіційних зарядних станцій від TeslaMotors на 2016 рік, так і статистика зарядок на plugshare.

Мапа наглядно показує, що Харків зараз не приєднаний до жодних великих міст потрібною інфраструктурою, і ця перспектива ще тільки, можливо, вимальовується. Так, декілька одиниць транспорту катається по місту, але це більше виставочно-колекційні експонати, а не популярний транспорт. Зрозуміло, що читаючи останні новини про маршрутки та пріори, це здається не на часі. Але якщо придивится за новинами, наприклад, останніми antiUber протестами в Парижі, то стає видно очевидні тренди що відбуваються в світі зараз. Додатково треба сказати, що всі зарядні станції, що працюють зараз, встановлені за рік і всі є, так звані, довгі зарядки - жодного швидкого чарджеру, які в Європі вже повсюди, і є сподівання, що можливо дойдуть до нас в 2016му.

Діряві дороги, проблеми з сусідньою країною є і будуть ще довгий час, але якщо стоїть задача не просто залатати дірки, а стати модерновою країною, потрібні і нові ідеї. Вирішуючи в Харкові і країні лише локальні проблеми, не піднімаючись над ними,  є небезпека в стратегічному плані залишитися інфраструктурною провінцією в глобальному плані, або ж все ж з'являться агенти змін, які проштовхнуть нові реалії.

Головне питання, чи хочемо ми бути сучасно розвинутими?

 

Сергій Прокопенко,

Харківський Демократичний Альянс